Найбільша температура складових бетонної суміші, що допускається



 

Види цементу

Температура, °С

складових при завантаженні у змішувач

бетонної суміші при виході зі змішувача

 

води заповнювачів
Портландцемент марки 200 і шлакопортландцемент марок 200-300 90 60 45
Портландцемент марки 300 і пуцолановий портландцемент марки 200 80 50 40
Портландцемент і шлакопортландцемент марок 400 і вище, пуцолановий портландцемент марок 300 і вище 60 40 35
Глиноземистий цемент 40 20 25

У великих бетонозмішувальних цехах (відділеннях) заповнювачі нагрівають за двоступінчастою схемою: на складі пісок і щебінь розморожують, а потім підігрівають до заданої температури. У мобільних (пересувних) цехах нагрівання здійснюють паровими регістрами, що встановлюються у бункерах.

Сипкість матеріалів на складах, які змерзлися, відновлюють механічним розпушуванням машинами з фрезами або вібророзпушниками з вібраційною плитою, а також бульдозерами. Заповнювачі слід захищати від сніжних заметів.

У бетонозмішувач одночасно з гарячою водою завантажують крупний заповнювач. Заливши у бетонозмішувачі половину необхідної кількості води, після декількох обертів барабана завантажують пісок, цемент й останню кількість води.

При високій позитивній температурі для приготування бетонної суміші рекомендується застосовувати швидкотвердіючі високоактивні портландцементи, а також портландцементи, що містять не менше 50% трикальцієвого силікату С3S і не більше 8% трикальцієвого алюмінату C3Аl.

У бетонну суміш для збереження її технічної в'язкості слід вводити водовтримуючі та пластифікуючи добавки. Температура бетонної суміші на момент її відправлення з заводу споживачеві не повинна перевищувати 25°С.

Питання для повторення

1. Які технологічні операції необхідно виконувати при виробництві бетонних сумішей та будівельних розчинів?

2. Яким транспортом доставляють на виробничу базу з виготовлення бетонних сумішей цемент, щебінь, пісок, воду?

3. Наведіть формулу потужності заводу, який виробляє бетонну суміш?

4. Дайте визначення поняття «лігносульфонат»?

5. Назвіть обладнання, що застосовується на заводах з виробництва бетонної суміші.

6. Назвіть обладнання, що застосовується на заводах з виготовлення будівельного розчину.

7. Назвіть склад сухої суміші.

8. Дайте визначення поняття  «бетон»?

9. Наведіть приклади застосування бетону в будівництві.

10. Поясніть, що таке клас бетону?

11. Які бувають бетони?

12. Що таке гранулювання складу бетонної суміші?

13. Що таке фракція щебеню і які фракції найчастіше застосовуються при виготовленні залізобетонних конструкцій?

14. Автоматичні вагові та об’ємні дозатори. Привід дії і призначення.

15. Допуски вагових та об'ємних дозаторів.

16. Бетонозмішувачі, які застосовуються для виготовлення бетонної суміші.

17. Назвіть послідовність завантаження компонентів виготовлення бетонної суміші в бетонозмішувач.

 

 


Підприємства деревообробної виробничої бази будівництва

Деревообробні підприємства призначені для перероблення деревини вконструкції і деталі, окремі елементи і пристосування для виробництва будівельно-монтажних робіт. Сьогодні деревообробні підприємства складаються з високомеханізованих і автоматизованих технологічних ліній. На підприємствах організовано технологічний процес із частковим або повним застосуванням напівавтоматичних чи автоматичних операцій. Наявність високопродуктивного устаткування (універсальних верстатів із програмним керуванням, комп'ютерної технології) дає можливість підвищити якість продукції, яка випускається, збільшити продуктивність праці й культуру виробництва, а також підвищити конкурентноздатність.

Сукупність робіт, виконуваних у суворій послідовності, у результаті яких із лісоматеріалів одержують вироби, називається виробничим процесом.

Виробничий процес охоплює всі види робіт з оброблення лісоматеріалів: сушіння, розкрій, склеювання, фрезерування, нарізання шипів і проушин, свердління, довбання, шліфування, збирання й оброблення.

У виробничому процесі виконується ряд робіт, при яких матеріал змінює свою форму, розміри та якість, але разом з тим є роботи, що не змінюють якість, форму і розміри матеріалу. При обробленні на верстатах деревина змінює свою форму і розміри. При обробці деталей підвищується їх якість і подовжується термін служби [44].

Технологічний процес – це сукупність виконуваних робіт, при яких лісоматеріал набуває якісних змін і змінює свої розміри.

Технологічний процес поділяється на технологічні операції. Розрізняють прохідні й позиційні технологічні операції.

Прохідна операція становить собою процес оброблення, при якому деталь просовується по верстату, проходячи всі операції від початку до кінця (робота на подовжньо-фрезерних або шипорізних верстатах і т.ін.). Якщо ж деталь, закріплена на верстаті, не пересувається, а в процесі оброблення рухає інструмент, то така операція називається позиційною (свердління отворів на свердлильних верстатах та ін.).

Під робочим місцем розуміють частину виробничої площі, оснащеної потрібними механізмами (пристосуваннями, верстатом, верстаком, бойком) і матеріалами, необхідними для виконання виробничої операції.

Виробничим циклом називають час, необхідний для оброблення виробу від початку надходження лісоматеріалів у виробництво до моменту виходу готового виробу.

Сумарний час, витрачений на всі технологічні операції, називається технологічним циклом.

Технологічний процес виробництва дерев'яних конструктивних елементів складається з таких основних етапів: сушіння пиломатеріалів; розкрою їх на заготовки; механічного оброблення заготовок з отриманням деталей; збирання деталей у вузли (збирання дверей, стулок, щитів та ін.); оброблення вузлів (дверей, стулок по периметру); збирання вузлів у вироби (загонка переплетінь і дверей у коробки з навісами на петлі); обробки виробів; установки приладів, скління й антисептування, сушіння їх після антисептування.

Послідовність технологічного процесу може трохи видозмінюватися, у залежності від організації виробництва виробів й одержуваних матеріалів. Технологічний процес виробництва згідно з технологічною картою виробів розробляється для кожного підприємства, виходячи з наявного устаткування, виробничих площ тощо. На кожну деталь, вузол або виріб установлюють порядок і час їх оброблення.

При розробленні переліку операцій з оброблення деталей одночасно визначають і устаткування, на якому буде виконуватися та чи інша операція. Устаткування потрібно підбирати із зазначенням типу верстата і його повної характеристики.

Порядок черговості виконання операцій, характеристика устаткування, інструмента, пристосувань, використовуваних при виконанні цих операцій, режим оброблення, а також витрати праці, зазначення кваліфікації робітників заносяться в технологічну карту (табл. 3.1).

Технологічна карта – це основний технічний документ, який регламентує порядок оброблення деталей, вузлів та ін. Карти складають на кожну деталь, вузол або виріб.

При розробленні технологічної карти виробничого процесу варто враховувати сучасні вимоги до порядку побудови процесу: він повинен бути прямолінійним (ланцюжок технологічних операцій), тобто устаткування в цеху має бути розташоване у відповідній послідовності по ходу виконання технологічних операцій, для того щоб деталі оброблялися у певному напрямку без поворотних і петлеподібних рухів. При виконанні операцій з оброблення деревини підбирають устаткування новітніх моделей, яке відрізняється великою продуктивністю: верстати з механізованою подачею, магазинним завантаженням, великою частотою обертання, з підвищеними швидкостями подачі. При великих обсягах виробництва варто застосовувати напівавтоматичні або автоматичні лінії, а для виконання операцій масового характеру (вибірка гнізд для петель, замків) - спеціалізовані верстати. При підбиранні устаткування слід керуватися наступним: параметри верстатів, ліній повинні відповідати запроектованому технологічному процесу виробництва. Робота на верстатах не повинна викликати значних фізичних зусиль з боку працюючих, якість деталей, оброблених на верстатах, лініях, повинна відповідати технічним умовам та інше.

Робоче місце має бути організоване так, щоб на ньому було зручно працювати, рухи робітників були мінімальними і не викликали надмірної напруги й утоми. Матеріал, що підлягає обробленню, як правило, повинен знаходитися праворуч від верстата і на тій самій висоті, що й верстат, щоб працюючому не потрібно було нахилятися, для того щоб узяти його. Верстати повинні бути обладнані системою вентиляції для видалення відходів [74, 75].

Удосконалювання технологічного процесу й організації праці створює умови для механізації й автоматизації виробничих процесів, що дає можливість підвищити продуктивність праці, якість продукції, яка випускається, і безпеку робіт.

Потокова лінія становить собою ряд верстатів, установлених у порядку черговості виконуваних операцій.

У напівавтоматизованій лінії, на відміну від потокової, верстати з’єднуються  між собою транспортними засобами, крім цього напівавтоматичні лінії можуть мати автоматичні механізми.                                                                  

                                                                                                          Таблиця 3.1

Технологічна карта N__ (збирання, оброблення)

Назва матеріалу - сосна рррррСорт - 1,2-й

 

Примітки

 

Норма часу на одиницю          виміру, хв.

Усього
Непрямі витрати
Ручне
Машинне

Робочі

Роз ряд Основних 5/2   5/2   6/2     6
Число Основних 2   2   3     1

Розмір заготовки 4250х130х32                                                                                                                        ррррРозмір у чистому вигляді 4200х124х28

Режим роботи

Кількість деталей у замовленні     1     1  
Кількість проходів     1     1  
Швидкість подачі, м/хв 20   20   20
Швидкість різання, м/с 60   47   45

Пристосування

№ пристосування 8   12
Назва упирання   Лінійка   Направляюча лінійка  

Інструмент

Розмір, мм 400   300
Назва Пила   Стругальні ножі, фрези     Свердло 20

Обладнання чи місце роботи

Круглопилильний станок   Чотирьохсторонній поздовжньофрезерний станок Свердлильний станок  

Назва операції

Поперечний розкрій Поздовжнійрозкрій Фрезерування з чотирьох сторін   Зарубка сучків  

№ переходу

 

№ операції

1   2   3     4  

Назва цеху

 

 

В автоматичній лінії усі верстати з'єднані між собою транспортними засобами, і їх керування здійснюється єдиною автоматичною системою. У цій лінії обробка заготовок і їхнє пересування від верстата до верстата здійснюється автоматично, без участі працюючих. Функції робітника з обслуговування лінії полягають у завантаженні в магазин першого верстата заготовок і у зніманні на кінцевому етапі оброблених деталей, а також у спостереженні за точністю роботи верстатів і всієї лінії у цілому.

Для ліній використовується обладнання, яке випускається серійно, а також агрегатні голівки, тобто змінні начіпні агрегати.

Якість продукції залежить від точності оброблення і збирання деталей, вузлів та виробів із деревини, міцності, щільності і взаємної рухливості з'єднувальних частин виробів (ГОСТ 6449-82). ГОСТом визначаються наступні основні поняття.

Номінальний розмір - розмір деталі, проставлений на кресленні.

Дійсним є розмір, отриманий після оброблення заготовки шляхом безпосереднього вимірювання. Оброблення заготовки необхідно вести так, щоб дійсний розмір наближався до номінального. Величини допустимих відхилень дійсних розмірів від номінальних називаються граничними. Граничними є розміри, між якими може коливатися дійсний розмір, причому один із них може бути найбільшим, а інший - найменшим.

Під допуском розуміють різницю між найбільшим і найменшим граничними розмірами. При збиранні двох деталей (шипове з'єднання) розрізняють дві поверхні: охоплюючу - гніздо, охоплювану - шип.

При з'єднанні між деталями може утворитися зазор або натяг. Якщо в шиповому з'єднанні розміри гнізда більші від розмірів шипа, то між ними утвориться зазор, а якщо розміри шипа трохи більші від розмірів гнізда, то при з'єднанні між ними утвориться натяг і з'єднання буде щільнішим. 

Величина зазору і натягу в з'єднанні визначає ступінь посадки. ГОСТом  6449-82 встановлена система посадок і допусків. За величиною допусків система поділяється на кілька класів, а за величиною зазорів і натягу - на ряд посадок. Розрізняють такі види посадок: для нерухомих з'єднань - пресова, туга, напружена, ковзна, а для рухливих з'єднань - ходова і легкоходова.

Пресову і тугу посадки застосовують у з'єднаннях без клею середніх брусків із вертикальними у дверях (фільончастих), напружену - при з'єднаннях на один шип, або у з'єднаннях брусків рамок; щільну - у з'єднаннях дошок для покриття підлог у паз і гребінь; ковзну - при з'єднаннях фільонок із дверними обв'язками; ходову і легкоходову - у з'єднаннях дверей із коробками й установку шухляд у столах.

Під механічним обробленням деревини розуміють спосіб оброблення, при якому змінюються форма, зовнішній вигляд і розміри її без зміни хімічного складу.

Механічне оброблення деревини може проводитися з порушенням зв'язку волокон (пиляння, стругання, довбання та ін.) і без порушення зв'язку волокон (гнуття, пресування) [74, 75].

Здебільшого оброблення деревини відбувається з порушенням зв'язку волокон, причому основним способом цього виду оброблення є різання.

Розрізняють такі способи різання: зі стружкоутворенням (пиляння, фрезерування, свердління та ін.); безстружкове різання (вироблення шпону, розкрій шпону на ножицях); розколювання деревини (коління деревини, клепок для бочок, виготовлення колотої драні і трісок).

Для одержання якісних виробів необхідно вибрати лісоматеріали відповідних розмірів і якості, для того щоб при обробленні була мінімальна кількість відходів. Особливу увагу необхідно звернути на підбір лісоматеріалів для несучих дерев'яних конструкцій, для того щоб вони відповідали якісним вимогам до них і за розмірами були б близькими до розмірів деталей.

При масовому виготовленні деталей у цехах, майстернях пиломатеріали потрібних перетинів одержують з лісопильних цехів у кратних по ширині дошках або готових по перетину брусках. У цьому випадку, з метою скорочення часу розмітку не роблять, а працюють по упорам або лінійкам, викроюючи при цьому дефектні місця. На торцьованих верстатах ставлять торцьовані відкидні упори, на круглопильних верстатах для подовжнього розпилювання працюють по встановленій лінійці.

При розмітці передбачається нанесення на заготовлені матеріали остаточних розмірів деталей за кресленням із припуском на подальше оброблення. Від точності розмітки в значній мірі залежить одержання якісних і точних заготовок та деталей.

Деревообробне устаткування розділяють на устаткування загального призначення і верстати спеціальних виробництв. До устаткування загального призначення належать верстати для розкрою дошок, брусів, щитів; фрезерування по площині та профілю; утворення шипів; свердління отворів; утворення пазів і гнізд; остаточного механічного оброблення (шліфувальні); для склеювання.

До верстатів для спеціального виробництва належать верстати, призначені для виготовлення столярних виробів, меблів, фанери та ін., властиві для цього виду виробництва [34].

Деревообробне устаткування розрізняють також за ступенем універсальності. На універсальних верстатах можна виконувати різні роботи за виглядом і розмірами оброблення, наприклад, розкрій по довжині й ширині, розпилювання під будь-яким кутом, фрезерування, свердління отворів, гнізд тощо.

За точністю оброблення деревообробні верстати поділяються на такі класи: О - особливо точні; П - підвищеної точності; С - середньої точності та Н – низької точності.

До верстатів підвищеної і середньої точності належать: подовжньо-фрезерні, рейсмусові, фугувальні, фрезерні, фрезерно-копіювальні, шипорізні, свердлильно-пазувальні.

До верстатів середньої точності належать: чотирибічні подовжньо-фрезерні, ланцюгово-довбальні, свердлильні.

До верстатів середньої і низької точності належать: круглопильні для розкрою, стрічковопильні, а до верстатів низької точності - лісопильні рами.

Деревообробні верстати бувають одно- і багатошпиндельні. За кількістю операцій верстати поділяються на одно- і багатоопераційні. У залежності від кількості оброблюваних сторін верстати бувають однобічні, двобічні, чотирибічні й багатобічні.

За ступенем механізації верстати поділяються на напівмеханізовані й повністю механізовані. До напівмеханізованих належать такі верстати, в яких механізований процес оброблення, але подача ручна (фугувальні верстати).

До повністю механізованих належать верстати, в яких механізовано основні й допоміжні процеси оброблення, але відсутня автоматизація.

Крім цього, деревообробні верстати бувають напівавтоматичні й автоматичні. У напівавтоматичних верстатів автоматизована частина головних операцій, а в автоматичних - усі операції, які в значній мірі полегшують роботу на верстатах і, крім того, підвищують продуктивність праці та якість продукції.

Питання для повторення

1. Назвітьмету створення деревообробних підприємств.

2. Основне призначення виробничого процесу на деревообробному підприємстві.

3. Технологічна черговість виробничого процесу при виготовленні виробів із деревини.

4. Що таке технологічний процес обробки деревини?

5. Які технологічні операції містяться у технологічному процесі оброблення деревини?

6. Чим позиційна операція відрізняється від прохідної операції технологічного процесу оброблення деревини?

7. Що називається робочим місцем верстатника технологічного процесу оброблення деревини?

8. Що називається робочим місцем розмітника деталей виробництва деревообробної продукції?

9. Назвіть основне завдання розмітника деталей деревообробної продукції і його інструмент.

10. Що ми називаємо виробничим циклом виготовлення продукції

деревообробки?

11. Що є одиницею виміру виробничого циклу.

12. Що називається технологічним циклом? Назвіть операції

технологічного циклу оброблення деревини?

 

13. Необхідність технологічної карти у виробничому процесі оброблення

деревини.

14. Що ми називаємо «ланцюгом технологічних операцій» деревообробної

промисловості?

15. Що таке поточна лінія виробництва продукції з деревини?

16. Що означає вираз «номінальний розмір» при виготовленні продукції з

деревини?

17. Як називається величина, що допускає відхилення дійсного розміру від

розміру номінального?

18.  Як називаються поверхні при збиранні двох дотичних деталей у вузол з

деревини?

19. Що називається при з'єднанні двох деталей «натягом» і «зазором»?

20. Поясність, що означає система посадок і допусків у деревообробному

виробництві.


Дата добавления: 2018-02-18; просмотров: 549; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!