Методичні вказівки і рекомендації щодо виконання індивідуального завдання (реферату)



 

Реферат є видом самостійної роботи студента з окремої дисципліни. Це - індивідуальна дослідницька робота у формі доповіді, написаної на основі критичного огляду літературних та інших джерел. Для його підготовки використовують обмежену кількість джерел. У рефераті оглядово розглядають певну наукову проблему. Він містить точний виклад основної інформації без перероблень цитат із першоджерел і суб'єктивних оцінок. Автор реферату подає у ньому думки науковців з приводу означеної проблеми: літературного явища, періоду, літературного твору. Однак у роботі потрібно висвітлити не тільки найголовніше з обраної теми, а й дати власну оцінку та зробити висновки.

Реферат повинен містити творче або критичне осмислення реферованих джерел. Цей вид роботи дає змогу виявити творчий та науковий потенціал студента, а також може бути початковим етапом у подальшій науковій роботі з обраної проблематики. У процесі підготовки реферату студент розвиває навички самостійного вивчення й узагальнення наукової літератури з будь-якого вузького питання, виявляє нові й невирішені наукові проблеми.

Обсяг основного тексту реферату – до 20-25 сторінок комп’ютерного набору. Обсяг основного тексту реферату 20- 25 сторінок комп’ютерного набору, української мовою, у редакторі Microsoft Word, шрифтом Times New Roman, розмір літер – 14 пунктів, стиль – normal (звичайний), інтервал між рядками – 1,5. Параметри сторінки: - розмір полів: ліве – 3 см, праве – 2,0 см, верхнє – 2,0 см, нижнє – 2,5 см. Нумерація починається із другої сторінки (внизу, посередині).

 

Структура реферату

Реферат має чітку структуру, кожен з елементів якої подається у сталому порядку та є обов’язковим.

Рефератскладається з таких частин:

титульний аркуш;

зміст (план);

перелік умовних скорочень (за необхідністю);

вступ;

основна частина;

висновки;

список використаних джерел (перелік посилань);

додатки (за необхідності).

Вимоги до змісту структурних частин реферату

Титульний аркуш є першою сторінкою реферату, який містить назву

вищого навчального закладу, інституту (факультету), кафедри, де виконана робота; назву реферату; назву міста, у якому виконано реферат, та рік виконання. На титульному аркуші номер сторінки не проставляють. Зразок оформлення титульної сторінки реферату подано у додатку А.

Зміст реферату подають безпосередньо після титульного аркуша, починаючи з нової сторінки. Саме зі змісту – з цифри “2” – починають нумерувати сторінки реферату. До змісту входять структурні елементи в такому порядку: вступ; послідовно вказані назви всіх розділів, підрозділів, підпунктів (якщо вони є); висновки; список використаних джерел.

У вступі автор обґрунтовує актуальність теми (вказує причини вибору саме цієї теми, а не іншої, відповідає на питання, у чому полягає важливість та необхідність вивчення обраної проблематики), розкриває мету чи основне завдання реферату, дає короткий огляд літератури з теми (вказує імена науковців, зазначає назви їхніх наукових робіт у хронологічному порядку, у яких розглянуто аспекти обраної теми). Вступ необхідно починати з нової сторінки. Рекомендований обсяг вступу – 1- 2 сторінки.

Основну частину реферату (якщо дозволяє тема та обсяг реферату) зазвичай поділяють на підрозділи чи підпитання. В основній частині реферату автор послідовно, чітко й у логічній послідовності розкриває проблематику обраної теми. Основну частину реферату починають писати з нової сторінки. А от підрозділи чи підпитання в рефераті зазвичай не починають з нової сторінки.

У висновках автор робить узагальнення стосовно того наукового матеріалу, який було залучено до джерел реферату, коротко розкриває власне бачення проаналізованої в роботі проблеми, окреслює перспективи у вивченні теми чи вказує на суперечності або неоднозначності у трактуванні явища, розглянутого у рефераті. Висновок необхідно починати з нової сторінки.

Рекомендований обсяг висновку – до 1,5 сторінки.

У списку використаної літератури (перелік посилань) необхідно в алфавітному порядку та за встановленими бібліографічними нормами подати точні назви усіх підручників, посібників, нарисів, статей, словників та ін., які були використані у процесі підготовки реферату.

Додатки в рефераті оформлюють за необхідності. Сторінки з додатками нумерують, але у загальний обсяг реферату їх не враховують

Етапи написання реферату

Як правило, написання реферату складається з кількох етапів.

Перший етаппередбачає визначення та обґрунтування теми, з’ясування мети дослідження. Тему реферату студент може обирати самостійно із запропонованого переліку. Найчастіше тему реферату в конкретному формулюванні може визначати викладач. Мета дослідження – усвідомлений образ очікуваного результату, на досягнення якого спрямована діяльність дослідника.

Другий етаппередбачає визначення літературних джерел, які будуть залучені у процес написання реферату, а також складання плану реферату.

Третій етапспрямований на ґрунтовний аналіз літературних джерел та написання на їх основі тексту реферату.

Четвертий етаппередбачає формулювання висновків з обраної теми за результатами вивчення реферованих літературних джерел.

П’ятий етап– оформлення тексту реферату і підготовка до захисту (виголошення доповіді з обраної теми на практичному занятті).

Процедура захисту реферату

Процедура захисту реферату включає такий алгоритм:

доповідь студента про зміст роботи;

запитання до автора;

відповіді студента на запитання викладача із захисту;

заключне слово студента

рішення викладача про оцінку роботи.

Вступне слово слід підготувати заздалегідь у формі виступу, в яко­му доцільно висвітлити такі важливі питання:

обґрунтування актуальності теми дослідження;

мета, завдання, об'єкт, предмет дослідження;

що вдалося встановити, виявити, до­вести;

якими методами це досягнуто;

елементи новизни у теоретич­них положеннях та в практичних рекомендаціях.

У виступі мають міститися також відповіді на основні зауваження викладача. Доповідь студента не повинна перевищувати за ча­сом 10-15 хвилин.

Для кращого сприймання присутніми матеріалу бажано підготувати презентації із використанням мультимедійних засобів або намалю­вати на великих аркушах паперу власні таблиці, діаграми, графіки.

Під час захисту роботи студент зобов'яза­ний дати вичерпні відповіді на всі зауваження викладача, а також у виступах на захисті.


Дата добавления: 2018-02-18; просмотров: 406; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!