Педагогічний такт. Педагогічні конфлікти.



 

Навчальні питання (проблеми):

ЗМ 27 Умови оволодіння педагогічним тактом. Психологічні засади виникнення конфліктів у педагогічному процесі. Динаміка педагогічних конфліктних ситуацій.

Навчальна та виховна мета:

1. Узагальнення та закріплення знань студентів щодо сутності та змісту понять “педагогічний такт”, “педагогічний конфлікт”, а також критерії та показники ефективной методики попередження педагогічних конфліктних ситуацій.

2. Виховувати у студентів якості викладача ПТНЗ з достатнім рівнем педагогічної культури.

3. Розвивати у студентів уміння і навички техніки ефективного попередження конфліктних ситуацій.

Тематика для міні-рефератів, виступів, повідомлень на вибір студентів:

1. Педагогічна такт викладача ПТНЗ як запорука ефективної професійної діяльності.

2. Педагогічний конфлікт: чинники, шляхи попередження й розв`язання в умовах ПТНЗ.

3. Динаміка педагогічних конфліктних ситуацій: психолого-педагогічний аспект.

Ключові слова для дискусійного обговорення:

ЗМ 25. Педагогічний такт. Конфлікт. Конфліктна ситуація. Динаміка конфлікту. Попередження конфлікту. Шляхи розв`язання конфлікту.

 

Запитання для самоконтролю.

1. Сутність та особливості конфлікту у навчально-виробничому процесі ПТНЗ.

2. Сутність та характеристика педагогічного такту викладача (майстра виробничого навчання) ПТНЗ.

3. Характеристика та особливості етапів виникнення конфлікту.

4. Сутність та характеристика основних чинників виникнення конфлікту в педагогічному колективі.

5. Сутність та характеристика основних шляхів попередження конфліктів в умовах навчально-виробничого процесу ПТНЗ.

 

Література

1. Волкова Н.П. Професійно-педагогічна комунікація: навч. посібник. – К.: Вид. Центр “Академія”, 2006. – 255 с.

2. Зязюн І.А., Базилевич Н.Г., Дмитренко Т.Г., Кривонос І.Ф. Педагогічна майстерність. Підручник. – к., 2008. – 461 с.

3. Исаев И.И. Профессионально-педагогическая культура преподавателя: учеб. пособие. – М.: Академия, 2002. – 207 с.

4. Коваленко О.Е. Методика професійного навчання: підручник [для студентів вищ. навч. закл.] / Олена Едуардівна Коваленко – Харків: Вид-во НУА, 2005. – 360 с.

Методичні рекомендації щодо самостійної роботи студентів при підготовці до практичних занять

Навчальна програма з дисципліни "Методика професійного навчання. Дидактичне проектування", крім аудиторних занять, передбачає обов'язково самостійну роботу студентів (54 год), яка має на меті поглиблення, розширення та систематизацію вже здобутих знань, формування і розвиток творчих навичок і вмінь роботи з навчальними матеріалами, науковою літературою тощо.

У процесі самостійної роботи студенти мають формувати та розвивати такі навички та уміння:

організації самостійної навчальної діяльності;

самостійної роботи в бібліотеці з каталогами, літературними джерелами, електронним фондом бібліотеки, факультету, кафедри;

роботи з навчальною, спеціально, навчально-методичною, науковою та науково-популярною, довідковою літературою;

конспектування літературних джерел;

опрацьовування статистичної інформації.

Кожен студент для забезпечення ефективності своєї навчальної діяльності має раціонально її організовувати. У зв'язку з цим важливим є правильне складання плану своєї навчальної діяльності. Необхідно, щоб цей план був реальним, оптимальним, послідовним і системним для того, щоб його реалізація дала позитивні результати.

Студент для ефективної підготовки до практичних занять та забезпечення успішності самостійної роботи значну частину часу має виділяти для роботи в бібліотеці та читальному залі. У зв'язку з цим йому необхідно особливу увагу звертати на культуру роботи з каталогами (алфавітним і тематичним), навчитися швидко знаходити в них необхідну літературу. Суттєвою допомогою студенту може бути його власний тематичний каталог з проблем педагогіки вищої школи, що суттєво впорядковує, систематизує, сприяє економії часу та сприяє ефективній навчальній діяльності. В цей каталог, як правило, входять монографії, підручники, навчальні та навчально-методичні посібники, брошури, наукові статті та методичні матеріали.

Відібрана для самостійного опрацювання психолого-педагогічна література може бути різною як за обсягом наукових відомостей, так і за характером їхнього викладу.

Процес читання літератури має відбуватися повільно, вдумливо, до незрозумілих проблемних питань слід обов'язково повертатися, наводити довідки, щоб усвідомити суть думки автора. Нові наукові терміни та поняття слід відразу ж з'ясувати за тлумачними словниками, енциклопедіями або спеціалізованими довідниками. У процесі роботи з літературою корисно робити виписки найважливіших думок, формулювань, окремих висловів на окремих аркушах паперу із зазначенням автора, джерела, сторінок і абзаців. Для кращого засвоєння матеріалу, розвитку творчого мислення основний зміст прочитаного доцільно формулювати та записати у вигляді тез.

Конспект є стислим викладом суті опрацьованого наукового і навчального матеріалів, тому він має бум стислим, змістовним і записаним своїми змістовній формі, сприяє кращому засвоєнню навчального матеріалу.

Для цілісного уявлення про навчальну дисципліну "Методика професійного навчання. Дидактичне проектування" та її творчого засвоєння студентові обов'язково слід користуватися такою довідковою літературою: енциклопедіями, енциклопедичними словниками, галузевими довідниками тощо.


Дата добавления: 2018-02-18; просмотров: 549; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!