Визначте, проблеми франчайзингової системи в умовах світової фінансової кризи.



КЕЙСИ Тема 8. Оцінювання та комерціалізація об‘єктів права інтелектуальної власності.

Кейс 8.2. Франчайзинг компанії Кока-Кола

Як Ви вважаєте, що таке франчайзинг? Назвіть відомі Вам компанії-фрайчайзери.

На мою думку, франчайзинг – це спосіб організації бізнесу, при якому компанія-власник (франчайзер) передає незалежному бізнесмену чи компанії (франчайзі) право на продаж товарів чи послуг цієї компанії в обмін на зобов'язання франчайзі продавати ці товари чи послуги: із дотриманням певних якісних характеристик; з використанням обумовлених технологій; за розробленою схемою; в чітко зазначеному місці; під певним товарним знаком.

Відомі мені компанії- франчайзери: «New Yorker», «Massimo Dutti», «Oysho», «Finn Flare», «Subway», «Burger King», «KFC».

Поясніть, в чому полягають переваги системи франчайзингу для франчайзорів?

Я вважаю, переваги франчайзингу для франчайзера  полягають у можливості останнього розширювати межі визнання власної торговельної марки та забезпечувати розвиток підприємницької діяльності за рахунок коштів і зусиль інших суб'єктів господарювання.

Визначте, переваги та недоліки франчайзингу для франчайзі.

 

Характерні риси франчайзингу Переваги Недоліки
Право франчайзі використовувати торговельну марку, торговельний знак, логотипи Отримання готової ніші на ринку, що дозволяє в короткі терміни розвернути прибуткову діяльність, а також забезпечує високу ймовірність отримання очікуваних прибутків у заплановані строки Залежність успіху діяльності франчайзі від репутації торговельної марки франчайзера, іншими словами, від результатів діяльності всіх учасників франчайзингової системи
Єдині стандарти щодо якості товарів, послуг, їх асортименту, способів обслуговування споживачів Використання переваг довіри споживачів до єдиного рівня якості, єдиного асортименту та ціни продукції на всіх підприємствах, що працюють під торговельною маркою франчайзера Обмеженість ініціативи франчайзі встановленими стандартами та критеріями франчайзингової системи.
Повна відповідальність франчайзера за організацію реклами торговельної марки Використання результатів широкомасштабних рекламних кампаній франчайзера за помірну плату (витрати франчайзі на рекламні заходи обмежуються незначними відрахуваннями в централізований рекламний фонд франчайзингової системи) Ризик невідповідності направленості і цілей рекламних кампаній франчайзера особливостям соціально-культурних обставин регіону діяльності франчайзі.

 

 

Дайте порівняльну характеристику франчайзингу і ліцензуванню, франчайзингу і дилерству, франчайзингу та спільній діяльності.

Франчайзинг та ліцензування: у франчайзингу франшиза не може використовувати власну назву компанії, логотип і свою технологію виробництва, є ще дуже важливі нюанси. Головні відмінності цих двох форм ведення бізнесу пролягають на рівні взаємин між бізнес-партнерами. Франчайзі отримує від свого партнера всебічну підтримку: навчання, маркетингову стратегію, рекламну компанію і ін. І це відбувається на регулярній основі. При ліцензуванні такі послуги можуть взагалі не надаватися або бути нерегулярними.

Франчайзинг та дилерство: Купуючи франшизу, знижуються ризики за рахунок того, що не тільки є право на використання відомої торгової марки, але і тому, що використовується успішна бізнес-модель, також допомагають зробити бізнес-план, вибрати приміщення, підготувати персонал. Якщо ви - дилер, ви не знижуєте свої ризики. Всі ризики, пов'язані з відкриттям нового бізнесу або запуском в продаж нової продукції у вас залишаються. Ви самі повинні робити бізнес-план, на свій страх і ризик вибирати приміщення, наймати персонал. Зараз багато компаній проводять тренінги для дилерів, проте бути дилером все одно ризикованіше, ніж франчайзі.

Франчайзинг та спільна діяльність: Я вважаю, що розглядати франчайзинг в контексті договору про спільну діяльність неправильно, так як характер співробітництва сторін і його значення в цих договорах далеко не збігаються. Якщо в договорі про спільну діяльність така співпраця має визначальне значення, і всі учасники такого договору мають спільні інтереси, то у франчайзингу воно є лише одним з елементів, крім того, носить нерівноправний характер, оскільки користувач перебуває скоріше в залежних, ніж в партнерських відносинах з правовласником. Кожний з учасників договору франчайзингу прагне до витягання максимальної вигоди за рахунок контрагента. Ніяке спільне майно в даному випадку не утворюється.

Визначте, проблеми франчайзингової системи в умовах світової фінансової кризи.

Світова фінансова криза виявилася фатальною не тільки для малого бізнесу, але і для компаній - лідерів ринку у своєму секторі. Великі корпорації скуповують більш дрібні, спостерігаються численні скорочення в різних структурах. Фахівці розходяться в думках з приводу подальшого розвитку франчайзингу. Безумовно, відносини всередині франчайзингової системи повинні бути партнерськими. Регіональне представництво - це повноправний учасник. Але, тим не менш, на початковому етапі необхідна передача франчайзі ключових навичок для благополучного самостійного ведення бізнесу.

 

Кейс 8.3. Історія і цифри


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 1698; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!