ПРОГРАМА МОРАЛЬНО-ЕТИЧНОГО ВИХОВАННЯ УЧНІВ «12 СХОДИНОК ДО ЩАСТЯ»



(для учнів 5—7 класів)

 

Пояснювальна записка

 

Дана програма передбачає системний підхід до формування мо-рально-етичних переконань дітей середнього шкільного віку. Про-граму може втілити в життя класний керівник, обов’язково врахо-вуючи рівень інтелектуального, морально-психологічного розвитку класної спільноти, рівень сформованості кожної дитини.

 

Програма допоможе учневі зрозуміти себе, розібратися в навколишньому світі і тим самим зробити перший крок до само-вдосконалення, а отже, до щастя. Потрібно вести дитину від про-стішого до складнішого, підніматись разом з нею все вище і вище, маючи для цього міцний фундамент (знання, досвід).

Мета програми

 

Формування духовності і високих моральних якостей ди-тини, емоційно-чуттєвої сфери особистості, відчуття єдності з природою, суспільством; виховання гуманістичної орієнтації й демократичної культури спілкування, що знаходить втілення у вчинках добра, взаємодопомоги, честі. Вироблення прагнення до самовдосконалення з опорою на споконвічні моральні закони творення добра та краси.

Структура програми

 

Програма складається з 12 тем-сходинок, на опрацювання кожної теми відводиться одна навчальна чверть. Починаючи ро-боту з певної теми, не обов’язково давати її чітке формулювання. Важливо, щоб діти самі відчули, про що йде мова. Для цього не варто обмежуватися годиною спілкування, а слід «вплітати» від-повідну тему в різні форми співпраці вчителя й учня, у роботу вчителів-предметників.

 

Кожна сходинка програми має три частини: 1. Формулювання теми.


 

435


2. Дефініції — ключові тези, слова, поняття, що стосуються теми, висловлювання видатних людей, прислів’я, приказки, го-ловні ідеї.

 

3. Форма проведення та закріплення теми.

 

Тут названо лише декілька можливих форм опрацювання теми, проте можуть бути й інші, за вибором учителя.

 

КЛАС

 

Сходинка Тема. Пізнай самого себе

 

Дефініції.Початок шляху до себе. Як керувати собою? Ворогтвоїх вад — твій кращий друг. Не вір друзям, які завжди хва-лять. Знаючи свої кращі сторони й вади, тобі легше буде домог-тись успіху в будь-якій роботі. Щоб пізнати самого себе, дотри-муйся таких правил:

• думай про те, як ставляться до тебе люди;

• умій визнавати свої помилки;

• пробуй свої сили в різних видах діяльності;

• оцінюй себе за наслідками своєї діяльності;

• правильно сприймай критику.

Не всяка стежечка без споришу, не в кожної людини добра

душа.

 

Поводься з людьми так, як би ти хотів, щоб вони поводились із тобою.

Резерви нашого організму.

 

Форма проведення.Бесіда з елементами гри «Чарівнийстілець». Анкетування.

 

Сходинка Тема. Шануй батька і матір своїх

 

Дефініції.Роль батька і матері у вихованні дитини.Яблуко від яблуні далеко не котиться. Батьком—матір’ю не хвались, а хвалися честю.

 

Чи потрібно знати свій родовід? Пісні, свята, звичаї моєї родини.

 

«Роби добро — мені казала мати — і чисту совість не віддай за шмати!» (Д. Павличко).

 

Форма проведення.Родинне свято. Виставка, сімейний кон-курс на краще знання прислів’їв та приказок про батька. Опера-ція «Сюрприз для мами».


 

436


Сходинка Тема. Ніщо не цінується так дорого, як ввічливість

 

Дефініції.Ввічливість, підлабузництво, уважність, догідниц-тво, делікатність. Від людини ввічливої — до людини високої культури. Інколи потрібен гіркий урок, щоб людина зрозуміла, що причина багатьох її неприємностей — елементарна невихо-ваність. Не штука ганьбити — штука ліпше зробити.

 

Той, хто опанував уміння поводитися з людьми, може досягти в житті більших успіхів, ніж той, хто ним не володіє.

 

Людину, яка ввічлива лише з сильнішим за себе, не назвеш культурною. «Добросердечне слово лиш може врятувати» (Г. Ско-ворода).

 

Форма проведення.Тренінг «Ввічливість». Бесіда «Кого мож-на назвати культурною людиною?» Закріплення. Лицарський турнір.

 

Сходинка Тема. Запрошуємо на гостини

 

Дефініції.Звичаї, культура гостинності різних народів. Візи-ти й прийом гостей. Обов’язки гостя та господаря (люб’язність, привітність, тактовність, уважність). Чи існує гість, якого треба боятись? Хоч не багатий, та гостям радий. Етикет при даруванні подарунків. Основні ознаки гостинності.

 

Вихованість не в тому, щоб самому не пролити соус на скатер-тину, а в тому, щоб не помітити, як це зробив твій сусід.

 

Форма проведення.Бесіда та гра «Запрошуємо на гостини».Українські вечорниці. Засідання клубу «Господарочка».

 

КЛАС

 


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 614; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!