ПРОФІЛАКТИКА БЕЗДОГЛЯДНОСТІ, БРОДЯЖНИЦТВА І ПРАВОПОРУШЕНЬ СЕРЕД УЧНІВ



 

(з досвіду роботи педагогічного колективу загальноосвітнього навчального закладу №47 міста Донецька)

 

 

Бездоглядність у дитинстві — це насіння, яке дає плоди у зрілі роки.

В. О. Сухомлинський

 

У Декларації прав дитини Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй 20 листопада 1959 року проголосила: «Дитині законом або іншими засобами забезпечується спеціальний за-хист, надаються можливості та сприятливі умови, які дозволили б їй розвиватися фізично, розумово, морально, духовно та у со-ціальному відношенні здоровим і нормальним шляхом і в умовах свободи й гідності. При підготовці з цією метою законів головним чинником має бути найкраще забезпечення інтересів дитини».

 

Як відомо, дитяча бездоглядність — це послаблення чи відсут-ність догляду за дітьми, проведенням ними вільного часу, а також за їх поведінкою. Зайнятість та егоїзм батьків, безвідповідальне ставлення до своїх обов’язків, перебільшене уявлення про ступінь самостійності дитини, як правило, незнання вікових і психоло-гічних особливостей дітей можуть стати причинами бездогляд-ності. Діти і підлітки, що позбавлені догляду, часто порушують дисципліну, пропускають заняття, погано навчаються. Такі учні можуть лихословити, курити, красти, вживати алкоголь і нарко-тичні речовини, залишати рідну домівку з метою бродяжництва.

Загальноосвітній навчальний заклад № 47 міста Донецька

 

типовий заклад освіти, педагогічний колектив якого знаходить-ся у постійному творчому пошуку, прагнучи знайти своє обличчя і в майбутньому називатися «навчально-виховним комплексом». Нині у школі навчається близько 600 учнів.

 

Педагогічний колектив, очолюваний Бредіхіним В. К., добре усвідомлює відповідальність за виховання кожного учня, своє завдання вбачає у вдосконаленні навчально-виховного проце-су, створенні оптимально сприятливих умов для самореалізації кожної дитини. У навчальному закладі здійснюється комплекс заходів, спрямованих на поліпшення становища дітей, зокрема,


 

432


виявлення проявів і запобігання дитячій бездоглядності. З цією метою тут розроблено і впроваджується План спільних дій пе-

 

Дагогічного колективу і батьківського комітету з профілактики бездоглядності, бродяжництва, правопорушень, куріння, алко-

Голізму й наркоманії серед учнів.

 

Педагогічний колектив під керівництвом заступника директо-ра з виховної роботи Н. І. Кропової розробив систему заходів по-заурочної діяльності учнів. Особлива увага при цьому надаєтьсяпроблемам організації змістовного відпочинку, проведенню фіз-культурно-оздоровчої роботи, формуванню культури здоров’я, позитивної мотивації на здоровий спосіб життя у дітей і підліт-ків, що сприяє зменшенню кількості скоєних учнями правопору-шень, готовності дітей до навчання і праці.

 

Так, особливою популярністю серед учнів школи користують-ся виступи шкільної агітбригади «Ми за здоровий спосіб життя», зустрічі з фахівцями міського Центру здоров’я, наркологічного диспансеру, проведення тренінгів «Бережи себе» (з профілактикибездоглядності, формування навичок безпечної поведінки).

 

Важливим завданням, що стоїть перед усіма суб’єктами на-вчально-виховного процесу, є створення сприятливих умов для фізичного, психічного, соціального і духовного розвитку кожної дитини, формування в учнів почуття відповідального ставлення до власного здоров’я. Перевага надається проведенню тематич-них тижнів, декад, місячників «Санітарно-освітньої роботи та здорового способу життя». Такі тематичні заходи присвячують-ся Всесвітньому Дню здоров’я (7 квітня), Всесвітньому Дню без тютюну (щорічно, листопад місяць), Всесвітньому Дню бороть-би зі СНІДом (1 грудня) тощо.

 

У рамках проведення Всесвітнього Дня без тютюну підготовле-но і проведено виховні загальношкільні заходи: «Шкідливі звич-ки» (для учнів початкових класів); «Суд над тютюнокурінням» (для учнів 5—7 класів); «Ми обираємо здоровий спосіб життя» (для учнів 8—11 класів). Організовано конкурси малюнків, газет,плакатів, виставки літератури; підготовлено пам’ятки, листівки, буклети.

 

У школі діє Рада з питань профілактики правопорушень, членами якої є вчителі, медичні працівники, члени батьківсько-го комітету та учнів. При Раді працює консультативний пункт «Запитуйте — відповідаємо», який став своєрідним засобом дові-ри між учнями й «іншими значущими» для них старшими това-ришами у питаннях, що найбільше турбують підлітків.

 

Значну роль у роботі з профілактики бездоглядності та пра-вового виховання відіграє добровільна дитяча організація «Іс-


 

433


корка».Це перший паросток учнівського самоврядування, метоюякої є захист прав, інтересів її членів, організація змістовного дозвілля, добрих і корисних справ, розвиток творчих здібностей учнів, забезпечення порядку в школі. У своїй щоденній діяль-ності члени організації «Іскорка» (учні 1—11 класів) керуються принципами єдності слова і діла, гідності, честі й совісті, друж-би, товариськості й підтримки, турботи, чуйності, милосердя.

 

Формування загальнолюдських цінностей здійснюється шля-хом реалізації таких основних положень програми організації «Іскорка»: виховувати в собі віру, розкривати й розвивати здіб-ності, творити добро; шанувати Батьківщину, народ, берегти тепло батьківської оселі; прагнути стати сильним, витривалим і сміливим; дотримуватися принципів здорового способу життя; поважати старших, піклуватися про молодших, жити турботами й радощами рідних, близьких і друзів; жити у злагоді з приро-дою, пам’ятати, що Земля — наш спільний дім.

 

Одним із пріоритетних напрямків роботи педагогічного колек-тиву є залучення всіх учнів до занять у системі позашкільної ос-віти.Це тим більше важливо, що у мікрорайоні школи діє широ-ка мережа позашкільних навчальних закладів: Центр дитячої та юнацької творчості, дитячо-юнацький комплекс «Горизонт», де працюють різноманітні гуртки, секції тощо; кінотеатр для дітей та юнацтва ім. Горького. Учні школи в позаурочний час можуть не лише отримати додаткові знання, уміння і навички, але й об-рати майбутню професію. Зрозуміло, що така організація нав-чально-виховної роботи в школі сприяє профілактиці бездогляд-ності, безпритульності, злочинності серед дітей і підлітків. Крім того, школа тісно співпрацює з відділом кримінальної міліції у справах неповнолітніх, службою у справах неповнолітніх при ви-конавчому комітеті Київської районної у м. Донецьку Ради, До-нецьким міським центром соціальних служб для молоді, Донець-ким міським центром здоров’я, товариством «Червоного Хреста», іншими зацікавленими організаціями й установами.

 

Вчителі пишаються тим, що жоден із вихованців школи не стоїть на обліку в міліції, більшість учнів — призери районних, обласних олімпіад з різних предметів, переможці спортивних змагань.

 

Однак заспокоюватися на досягнутому педагогічний колектив школи не бажає. Попереду чекає багато невирішених проблем: потребує вдосконалення робота серед учнів, які складають «гру-пу ризику» (схильні до куріння, пиятики тощо); постійної допо-моги потребують і батьки таких дітей; життя вимагає тіснішої співпраці з батьківським комітетом, громадськістю мікрорайо-


 

434


ну; необхідно ширше і ефективніше використовувати можливості учнівського самоврядування.

 

І важливо, що педагогічний колектив загальноосвітнього нав-чального закладу № 47 Київського району міста Донецька гото-вий до їх вирішення.

 

 


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 595; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!