Колір фіолетовий Програма—орієнтир ФДО України «Котигорошко»



 

Програма ФДО України «Котигорошко» для тих, хто не хоче змиритися з таким фактом, що кожен день в Україні у мирний час гине понад 200 дорослих і майже 10 дітей. Якщо залишати-ся байдужим до цього, то завтра-післязавтра сумна статистика нещасних випадків поповниться черговою жертвою, яка буде не з іншої області, міста, вулиці чи будинку, а з вашої родини. Але мало бажати безпеки собі чи своїм рідним. Треба вміти та знати що і як робити.


 

423


Мета програми:

 

• сформувати свідоме та відповідальне ставлення кожної дити-ни до питань особистої та колективної безпеки; пропаганда фізичної культури та спорту;

• навчити дітей правилам особистої безпеки, психологічної го-товності до небезпеки та вмінню протидіяти небезпеці;

• навчити правилам надання само- і взаємодопомоги в екстре-мальних ситуаціях;

• навчити правильно і рішуче діяти у будь-якій ситуації;

• соціальний та юридичний захист дітей;

• пропаганда та впровадження передового досвіду роботи з пи-тань дитячої безпеки та занять фізичною культурою та спор-том;

• проведення індивідуальних, групових та масових заходів: змагань, конкурсів, вікторин, семінарів, конференцій, нав-чання, підготовки та апробації програм, випуск методичної, довідкової та навчальної літератури;

• підготовка організаторів, лідерів програми. У 1998 році розроблено Всеукраїнську гру-випробування «Котигорош-ко», яка стала практичною перевіркою дітей до дій в екстре-мальних ситуаціях.

Гра-випробування «Котигорошко»— це гра під час якої кожна

дитина може:

 

• проявити свій характер, свої власні уміння, талант, здіб-ності;

• знайти справжніх друзів та однодумців;

• грати, співати, сміятися;

• діяти колективно;

• навчитися самому та навчити інших правилам орієнтування в екстремальних ситуаціях, законам виживання;

• прагнути бути корисним людям.

Підготовкою та проведенням Всеукраїнської гри-випробуван-

 

ня «Котигорошко» керує Всеукраїнський Штаб. Начальник Шта-бу Всеукраїнської гри-випробування «Котигорошко» — Голова Національної ради дитячих організацій України Гончарова Те-тяна Валентинівна.

 

Гра проходить згідно із затвердженим «Положенням Всеук-раїнської гри-випробування «Котигорошко» та «Правилами ор-ганізації та проведення Всеукраїнської гри-випробування «Коти-горошко».

 

Засновники гри-випробування «Котигорошко»: Національ-на рада дитячих організацій України, Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населен-


 

424


ня від наслідків Чорнобильської катастрофи, Міністерство ос-віти і науки України, Міністерство внутрішніх справ України, Міністерство оборони України, Державний комітет України з питань фізичної культури і спорту, Прикордонна служба Ук-раїни, Національний Комітет Товариства Червоного Хреста України.

 

Колір зелений Програма-орієнтир ФДО України «Краю мій лелечий»

 

Програма-орієнтир ФДО України «Краю мій лелечий» розроблена з метою виховання у дітей любові до рідного краю, екологічної культури; усвідомлення важливості своєї ролі

 

у тому, щоб зробити наш світ кращим, чистішим, здорові-шим; розуміння необхідності збереження та збагачення рідної природи; залучення дітей до участі у екологічних проектах, акціях, іграх, конкурсах, що сприятиме підвищенню рівня екологічних і природоохоронних дитячих знань, їх реалізації

 

у житті.

Діти — господарі своєї землі.

 

За програмою «Краю мій лелечий» Національною радою ди-тячих організацій України спільно з Національним еколого-на-туралістичним центром учнівської молоді МОН України у 2001 році розроблено однойменну дитячу екологічну гру, яка розрахо-вана на дитячі громадські об’єднання, організації, природоохо-ронні патрулі учбових закладів.

 

Екологічна гра «Краю мій лелечий» проводиться у два етапи. Перший етап (березень—серпень) — створення дитячими громадськими формуваннями спеціалізованих екологічних за-гонів, програмою діяльності яких є написання книжки-щоден-ника власних екологічних справ (зберегли, допомогли, посадили);

 

посадка багаторічних рослин на території школи, села, міста; очистка джерела чи водоймища від побутового сміття; допомога птахам; створення карти екологічної ситуації району; видання дитячого тематичного збірника «Червона книга мого регіону», книги записів народних прикмет, пов’язаних з прогнозуванням погоди, довідника порад використання лікарських рослин, ка-лендар їх заготівлі.

 

Однією з цікавих і корисних справ може бути укладання ко-лективної збірки кулінарних рецептів «Рослини у традиційній української кухні».

 

Підсумками діяльності екологічних природоохоронних за-гонів є дитячі дослідження «Пам’ятні дерева мого регіону», «Лі-карські рослини у моїй домашній аптечці», «Квіти, які ми захи-


 

425


щаємо», пропонуємо дитячий проект «Дитячий гурт на захисті природи рідного краю».

 

У Дитячому центрі «Молода гвардія» відбуваються екологічні таборування «Краю мій лелечий» (другий етап три) за участю дітей — юних екологів з усіх областей України, організоване На-ціональною радою дитячих організацій України і Національним еколого-натуралістичним центром МОН України.

 

Екологічні, природоохоронні справи стали традиційними для дитячих громадських організацій і об’єднань.

 

Заходи ФДО України за програмою «Краю мій лелечий»:

 

• Еколого-економічна гра «Місто (село) майбутнього»: в іг-ровій, конкурсній формі дитячі осередки створюють проекти майбутніх міст і сіл України, в яких враховують економічну необхідність розвитку промислових (аграрних) підприємств, транспорту, будівництва житла, соціально-культурних, по-бутових центрів, але без порушень природного комплексу, зберігаючи чистоту повітря, річки, лісу, гір, влаштовуючи парки, галявини, квітники, штучні озера тощо. Дитяча фан-тазія, прагнення жити у чистому світі, основи знань господа-рювання допоможуть дітям виконати завдання гри, оволодіти першими навичками господарювання.

• Операція «Ялинка» традиційно проводиться напередодні но-ворічних свят, коли знищуються тисячі зелених красунь. Ди-тячі організації проводять конкурси листівок захисту ялиць; створюють листи-звернення до батьків, дітей про відмову від прикраси свята живою ялинкою, до органів місцевої влади про заборону ялинкових базарів, про створення підприємств вирощування ялинок у горщиках, про відкриття в Україні ви-робництва штучних ялиць.

• Операція «Квіти моєї школи». Створюються загони «фіал-карів», «кактусоводів», «квітолюбів» — членів дитячих гро-мадських осередків, які вирощують квіти для приміщень, подвір’я школи, доглядають за ними, при підтримці дорослих проводять конкурси на кращі: «класний зимовий сад», «квіт-ник на підвіконні», «висячий сад», «коридор пальм», «зелена алея», «квітуча клумба на шкільному подвір’ї».

• Операція «Сад дитинства» — об’єднує зусилля дітей і дорос-лих у створенні проекту шкільного саду, придбанні саджан-ців, турботі за кожним деревцем саду.

• Гра-розвідка «Тут потрібна дитяча турбота», під час якої ди-тячі громадські загони (групи, патрулі, пости тощо) разом з дорослими аналізують природній, екологічний стан міста (області, села, району), створюють карту регіону, наносять на


 

426


ній спеціальними позначками зони забруднень, екологічних стресів (труба, що стікає у річку, парк зі зламаними деревами, знищені клумби, порушений берег малої річки, смітники на околиці села, лісу, гаю, яру тощо), організовують загони ряту-вальників природи, які проводять трудові, екологічні операції, акції, десанти, створюють дитячі звернення до органів влади, підприємств, громадськості про потребу захисту природи.

 

• Конкурсна гра «Чудеса з упаковки» поділяється на два етапи: І етап — збирання пластикових пустих пляшок, пакетів, тет-ра-паків; II етап — конкурс гігантських іграшок (чудовиська, фортеці, автомобілі тощо) з зібраних упаковок, які забруд-нюють міста, села, ліси, яри, береги річок; передача зібраного до пунктів збору пластмасових, паперових відходів. Можна залучити до гри підприємства, що виробляють продукти у та-ких упаковках.

• Дитячі десанти «Чистота», «Екологічна турбота», «Чисте міс-то».

• Традиційні дитячі операції «Допоможемо мурашникам», «Квіти, що зникають» (конвалія, пролісок, сон-трава, волош-ки тощо), «Собака, кішка — не іграшки», «Дитяча допомогазоопарку», «Птахи міста».

Дитячі екологічні таборування, походи, збори — справи, які

можна провести влітку.

 


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 534; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!