ПРО ПОСИЛЕННЯ УВАГИ ДО МОРАЛЬНО-СТАТЕВОГО



 

ВИХОВАННЯ ДІТЕЙ І ПІДЛІТКІВ У ЗАГАЛЬНООСВІТНІХ,

 

ПОЗАШКІЛЬНИХ ТА ПРОФЕСІЙНО-ТЕХНІЧНИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДАХ

 

Методичні поради

 

 

Потреба у поліпшенні статевого виховання учнів сьогодні зумовлена недостатньою увагою до цього питання в педагогіч-них колективах, серед батьківської громадськості: спостері-гається відхід учителів, вихователів та батьків від цієї склад-ної проблеми.

 

Про статеві взаємостосунки учні отримують нерідко перекру-чену, вульгарну інформацію (переважно на вулиці). Негативний вплив на психіку неповнолітніх справляє порнографія, різного роду кіно- та телепродукція на еротичну тематику, як правило, закордонного виробництва. Відлуння західної сексуальної рево-


 

386


люції змінює ставлення підлітків до власної статевої поведінки. Спостерігається зниження середнього віку першого статевого контакту (підлітки рано розпочинають статеве життя); підвищен-ня у них сексуальної активності та зростання кількості статевих партнерів призводить до погіршення психічного, репродуктивно-го здоров’я, небажаної підліткової вагітності.

 

Викликає занепокоєння поширеність гінекологічних захво-рювань серед дівчаток-підлітків та високий рівень захворювань, які передаються статевим шляхом. Значних ускладнень, як у фі-зичному, так і в соціально-психологічному плані, завдають поло-ги у жінок наймолодшого віку (11–14 років). Щорічно в Україні реєструється понад 100 таких пологів.

 

На загальний стан здоров’я дітей і підлітків негативно впли-ває вживання алкоголю, наркогенних і психотропних речовин, статева нестриманість, що є ознакою різкого зниження культури поведінки та нездорового способу життя.

 

В умовах поширення дошлюбних статевих зв’язків, не-обізнаність із засобами запобігання вагітності та догляду за своїм здоров’ям, особливої гостроти набувають питання підготовки підлітків і молоді до створення в майбутньому власної сім’ї, ви-ховання власних дітей, відповідального батьківства і безпечного материнства. Гостропроблемними наслідками не лише особистіс-ного, але й соціального значення обертається легковажне став-лення до шлюбу та створення сім’ї. В Україні відбувається зни-ження кількості зареєстрованих шлюбів та зростання кількості розлучень.

Статеве виховання і підготовка учнів до сімейного життя

 

складова загального процесу виховної роботи загальноосвітніх, по-зашкільних, професійно-технічних навчальних закладів та сім’ї.

 

Проблема статевого виховання потребує комплексного підхо-ду, що базується на гуманістичних засадах і передбачає захист дітей і підлітків, надання їм допомоги у соціальному самовиз-наченні, активному входженні в суспільне життя, формування духовних цінностей та навичок культури здоров’я.

 

У здійсненні статевого виховання насамперед необхідно вра-ховувати вікові особливості, прискорений статевий розвиток уч-нів, поширення негативних тенденцій у молодіжному середови-щі (статева розпуста, проституція та злочинність на статевому ґрунті).

 

Важливо виховувати в учнів почуття поваги до себе, до інших осіб, жіночу та чоловічу гідність.

 

Хлопці-підлітки мають отримувати «чоловіче виховання», їм необхідно прищеплювати повагу до осіб протилежної статі. Мо-


 

387


ральним гальмом, яке регулює взаємини між статями, є вихо-вання самоповаги й поваги до представників протилежної статі, особливо жіночої — дівчинки, подруги, жінки-матері.

 

Дівчатка-підлітки повинні отримувати «жіноче виховання». Одне із найважливіших завдань — виховання ніжних, суворих, вимогливих, незламних і нетерпимих до зла і несправедливості жінок.

 

Найінтенсивнішу виховну роботу слід проводити з дівчатка-ми-підлітками, організм яких дозріває швидше, ніж у їхніх од-нолітків-хлопців.

 

Виняткове значення має формування у хлопців і дівчат по-чуття відповідальності за власні дії. Вони мають усвідомити, що розпочате у підлітковому віці статеве життя, може зашкодити здоров’ю та стати причиною трагедій в майбутньому.

 

Підготовка учнів до сімейного життя повинна відбуватися пара-лельно з такими напрямами: морально-психологічний, правовий, господарсько-економічний, загально-соціальний, естетичний.

 

У навчальних програмах загальноосвітніх, професійно-тех-нічних навчальних закладів з різних предметів: рідної мови, читання, природознавства та ін. (початкова школа); українська література, історія, біологія, правознавство, етика і психологія сімейного життя (основна і старша школа), закладено великі можливості для статевого виховання учнів та підготовки їх до сімейного життя.

 

Надзвичайно важливо, щоб на уроках біології, етики і психо-логії сімейного життя, ОБЖ, валеологіїта ін. учні, вивчаючи ос-нови наук, отримували знання про статеві відмінності в природі та суспільстві, ріст і розмноження живих організмів, репродук-тивну функцію людини, негативний вплив нікотину, алкоголю, наркотиків на спадковість. Водночас, вчителі повинні звертати увагу на статеве виховання дітей та підлітків з його моральним відтінком. Учні мають отримувати на уроках уявлення про мо-ральну чистоту, цнотливість, честь і гідність.

Позакласні, позашкільні виховні заходи (бесіди, лекції, дис-

 


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 484; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!