Швидкість обігу грошей, її сутність, порядок визначення, фактори впливу та роль у макроекономічній ситуації.



Швидкість обігу грошей хар-є частоту, з якою кожна одиниця наявних в обороті грошей викор-ся в середньому для реалізації товарів і послуг за певний період.

Величину швидкості обігу грошей можна визначити за формулою: , де V– швидкість обігу грошей; P – середній рівень цін на товари та послуги, Q – фіз. обсяг товарів та послуг, що реалізовані в даному періоді; M – середня маса грошей, що перебуває в обороті за даний період.

З наведеної формули випливає, що величина швидкості обігу грошей прямо пропорційно пов’язана з номінальним обсягом виг. нац. продукту (P*Q) й обернено пропорційно – з обсягом маси грошей, що є в обороті.

Швидкість обігу грошей перебуває під впливом багатьох чинників. Усі їх можна поділити на 2 групи – ті, що діють на боці платоспроможного попиту, і ті, що діють на боці пропозиції.

1) чинник платоспроможного попиту, до них відноситься:

- попит на гроші

- розвиток структури споживання

- культурні потреби населення 

Вони впливають пропорційно на швидкість обігу грошей.

2) Чинники, що діють з боку пропозиції, до них відносяться:

- розвиток суспільного виробництва (кількість та якість товарів)

- розвиток ринкових відносин

- розвиток ринкової інфраструктури

Зміна попиту на гроші виявляється в зміні бажання ек. суб’єктів мати у своєму розпорядженні певний запас грошей як високоліквідних активів. Якщо таке бажання збільшується, то витрачання грошей буде менш інтенсивним, ніж їх надходження, і грош. обіг уповільниться. І навпаки, Тому швидкість обігу грошей та попит на гроші можна розглядати, як 2 взаємозв’язані показники з оберненою залежністю.

Зростання ефективності сусп. вир-ва скорочує період нагромадження вартості для цілей відтворення, прискорюючи повернення в обіг грошей, що обслуговують цілі нагромадження в межах окремих індивідуальних капіталів. Велике значення у подоланні стримуючого впливу грошових нагромаджень на обіг грошей має розвиток кредитних відносин і банківської системи.

Певний вплив на швидкість грош. обігу справляє розвиток ек. інфраструктури: транспорту, торгівлі, банківської справи, ринку цінних паперів тощо. Поліпшення справ на кожному з цих напрямів сприяє прискоренню доставки товарів від продавця до покупця і передачі грошей від платника до їх одержувача.

Зміна швидкості обігу грошей має істотні ек. наслідки: збільшує чи зменшує пропозицію грошей в обігу і цим впливає на платоспроможний попит і на витрати обігу; ускладнює чи полегшує регулювання грошового обігу; дає узагальнююче відображення зміни інтенсивності ек. процесів, що становлять основу грош. обігу.

Отже, швидкість обігу грошей має різні наслідки зміни, які проявляються в зміні маси гр.., рівня відсоткової ставки, валютного курсу та рівня цін.

Найголовнішим, виходячи з даної формули, є взаємозв’язок між масою грошей та швидкістю їх обігу.

Для того, щоб компенсувати нестачу маси грошей достатньо прискорити швидкість обігу грошей. Швидкість обігу гр.. можна розрахувати і іншими способами і в кожному випадку будемо мати своє значення швидкості обігу гр..

V=HД/M1 – швидкість обігу гр. в оплаті нац. доходу.

На швидкість обігу гр.. впливає 2 гр. чинника:

Різні економічні школи по різному ставились до швидкості обігу грошей:

1 Кількісна теорія гр.. Вважала, що від швидкості обігу грошей можна абстрагуватися, тому що швидкість є незмінною

2 Кейнсіанська. Вважала, що швидкість обігу гр.. впливає на ек. процеси, вона може змінюватися, є чутливою до відсоткової ставки, але її не можна прогнозувати.

3 Монетаристська теорія, засновник Фрідман. Він довів, що швидкість обігу гр.. змінна, її можна прогнозувати, і регулювати через зміну маси гр..

 


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 1249; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!