Характеристика грошової бази як вимірника маси грошей



Грошовий агрегат- сукупність чи угрупування грошей в залежності від їх ліквідності. Грошовий агрегат – це специфічний показник грошової маси, що хар-є певний набір її елементів залежно від їх ліквідності. У статистичній практиці Укр. визначаються і використовуються для цілей аналізу і регулювання 4 грошові агрегати: М0, МІ, М2, МЗ.

Агрегат М0 масу готівки, поза банками, тобто на руках у фіз. осіб і в касах юр. осіб.

Агрегат М1 М0 + вклади в банках, які можуть бути викор-ні власниками негайно, без попередження банків,

Агрегат М2 М1 + кошти на всіх видах строкових рахунків, кошти на рахунках капітальних вкладів і інших спец. рахунках.

Агрегат М3 М2 + кошти на вкладах за трастовими операціями банків.

Показник грошової бази не є ще одним агрегатом грошової маси. Це якісно інший показник, що характеризує масу грошей з боку прояву її на балансі центрального банку. Тому цей показник інколи називають ще грошима центрального банку, який їх безпосередньо контролює і регулює, впливаючи в кінцевому підсумку і на загальну масу грошей.За змістом ГБ- це показник резервних грошей банк-ї. с-ми, на основі якого форм. заг. маса грошей, що є в обігу. ГБ= Гвип+ Грез., де Грез.- сума гро. коштів ( резервів), які є на кореспонд. рах-х банків у ЦБ. Г вип.- сума готівки , випущекна ЦБ і не поверн. в її фонди.Перший елемент (Гвип) грошової бази відрізняється кількісно від готівкового агрегату МО — більший на суму готівки в касах банків. Другий елемент (Грез) грошової бази відрізняється і якіс­но, і кількісно від безготівкового елемента грошових агрегатів МІ, М2, МЗ. Він являє собою суму зобов'язань центрального банку перед комерційними. А безготівкові елементи грошових агрегатів — це зобов'язання комерційних банків перед своїми клієнтами. Вони формуються комерційними банками як за раху­нок коштів, одержаних від центрального банку(за рахунок Грез), так і за рахунок створення грошей самими ком-ми банками.

Грошова база (базові гроші, сильні гр., тому що вона характеризує емісійний потенціал банківської системи) включає в себе гроші, які обліковуються на балансі тільки центрального банку, який контролює та регулює їх.

Грошова база включає наступні елементи:

1) Готівка в обігу поза банківською системою

2) Готівка в касах комерційних банків

3) Обов’язкові резерви комерційних банків у центральному банку

4) Надлишкові резерви комерційних банків, що обліковуються на кореспондентському рахунку комерційного банку у центральному банку.

Грошова база = М0 + Готівка в касі комерційного банку + Облікові гроші + Надлишкові резерви.

Величину грош. бази визначають за формулою: , де  – сума готівки, випущеної центральним банком і не поверненої в його фонди;  – сума грошових коштів (резервів), які перебувають на кореспондентських рахунках банків у центральному банку.


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 1122; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!