Сучасний монетаризм. Внесок М. Фрідмена у монетаристську теорію.



Суч. монетаризм сформувався в 60 –70 роки. Сучасний монетаризм не є принципово новою теорією. Він є відродженою й осучасненою неокласичною кількісною теорією. У процесі розвитку цієї теорії монетаристи спиралися на кейнсіанські дослідження грош. механізму і запозичили з нього те, що не суперечило реальній дійсності.

Формування суч. монетаризму було започатковано виходом у світ наукових праць представників «чиказької школи» на чолі з Фрідманом: «Дослідження в галузі кількісної теорії» та „Історія грошей США”.

Найбільш вагомими елементами суч. монетаризму, які стосуються теорії грошей та монетарної політики, є такі положення:

• Монетаристи дотримуються погляду – вільна ринкова економіка, що базується на приватній власності, є потенційно гармонійною, здатною до повного саморегулювання, якщо певні зовн. сили цьому не стануть на заваді.

• Грошова сфера у монетариетів є відносно самостійною, відокремленою від сфери реальної ек-ки, що означало відродження «класичної дихотомії», яка розглядає грошовий механізм як екзогенний щодо економіки.

• Монетаристи зосередили осн. увагу у своїх дослідженнях на методах і інструментах монетарної політики.

• Монетаристи в центр уваги поставили кількісний чинник, який безпосередньо, а не через процент та інвестиції, впливає на кон'юнктуру ринку, ціни і вир-во.

• Як послідовні прихильники кількісної теорії, монетаристи спираються у своїх дослідженнях на формулу «рівняння обміну» І. Фішера: . Різниця лише втому, що Фішер робить наголос на вплив грош. фактора на ціни, а монетаристи – на вплив цього чинника на обсяг номінального валового продукту.

• Поставивши в центр свого дослідження кількісний фактор (М), монетаристи змушені були по-новому сформулювати і «передатний механізм», звівш його до формули: , тобто зміна кількості грошей (М) впливає на попит (По) і через нього на ціни (Ц).

Фрідман запропонував «грошове правило» довгостр. грошової політики, за яким держава повинна не намагатися «накачувати» ефективний попит через довільне нарощування маси грошей, а підтримувати помірне, постійне збільшення пропозиції грошей пропорційно до середньорічних темпів зр-ня ВНП та очікуваної інфляції.

Його притягальна сила полягає у такому:

· у введенні жорсткого правила поведінки для держави в грошовій сфері, що діє подібно до золотого стандарту;

· у простоті, легкості і надійності вирішення надто складних суспільних проблем;

· у надто простому способі визначити винуватця тих чи інших економічних та соціальних

· у явних симпатіях монетаристів до приватного підприємництва, захисті його від надмірного втручання з боку держави тощо.

 

 

Кембриджська версія».

Одними з перших дослідників попиту на гроші з мікроекономічних позицій були професори Кембриджського університету Маршалл, Пігу, Робертсон, Кейнс. Їх пояснення механізму накопичення грошей та впливу на ціни дістали назву «кембриджської версії».

Вони відстоювали тезу про вплив зміни маси грошей на рівень цін. Проте їх підхід до проблеми був не макро-, а мікроекономічний і стосувався насамперед попиту на гроші. Кембриджські економісти основну увагу зосередили на мотивах нагромадження грошей в окремих економічних суб’єктів.  Розміри нагромадження грошей не нав’язувалися господарюючим суб’єктам із «залізною необхідністю» згори, з боку тих структур і чинників, які «вливали» гроші в оборот.

Мотивами накопичення грошей вони вважали:

1) потребу в запасі засобів обігу і платежу для здійснення поточних платежів;

2) потребу в резерві грошей для покриття непередбачуваних потреб.

Нові підходи до вирішення проблем грошової теорії дали можливість сформулювати новий монетарний показник — «коефіцієнт Маршалла», коефіцієнт, що характеризує частину сукупного доходу, яку економічні суб’єкти бажають тримати у грошовій (ліквідній) формі. За своїм змістом цей показник є протилежним показнику швидкості грошей і визначається як . Він відомий також як, що характеризує рівень монетизації ВВП.

Залежність накопичення грошей в економічних суб’єктів від обсягу виробленого продукту була виражена формулою «кембриджського рівняння»:

,

де Md — попит на гроші (касові залишки);

k — коефіцієнт, що виражає частину річного доходу, яку суб’єкти зберігають у ліквідній формі (коефіцієнт Маршалла);

P — середній рівень цін;

Y — обсяг виробництва у натуральному виразі.

Це  нагадує формулу «рівняння обміну» І. Фішера. Але кількісно не збігаються і показник k і  цих формул, оскільки коефіцієнт k в «кембриджському рівнянні» визначається по всьому запасу грошей, а показник  у формулі «рівняння обміну» — по запасу грошей, що об­слуговує потреби обігу (трансакційному запасу). Тому залежність цін від кількості грошей у «кембриджському рівнянні» ускладнена значно більше, ніж у «рівнянні обміну».


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 1292; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!