Цінність грошей. Чинники, що обумовлюють вартість неповноцінних грошей. Форми прояву вартості грошей.



Коли гроші були повноцінними вони мали споживну та мінову вартість. Вартість повноцінних грошей визначається кількість дорогоцінного металу в грошовій одиниці. Вартість неповноцінних грошей визначається кількістю товарів та послуг які можна на них придбати. Зараз, коли функціонують неповноцінні знаки вартість їх є лише міновою. Мінова вартість грошей – вартість яка складається під час обміну. Внутр. реальної вартості сучасні гроші не мають.

Сучасна світова економічна думка розрізняє два аспекти в питанні про вартість грошей: вартість грошей як грошей та вартість грошей як капіталу. Гроші як капітал набувають своєї вартості під впливом попиту і пропозиції, і виступає вона у формі процента.

Вартість грошей як грошей формується безпосередньо у сфері їх обігу, де гроші обмінюються на реальні блага, а вартість їх набуває форми купівельної спроможності. Якщо збіл-ся маса грошей в обігу – збільшується і платоспроможність населення та господарюючих суб’єктів. Внаслідок цього ростуть і ціни, що призводить до зменшення мінової вартості грошей. Якщо підвищується виробництво товарів, а маса грошей в обігу залишається незмінною то ціни на товари в таких умовах будуть зменшуватися. Таким чином вартість грошей залежить від зміни ціни і визначається купівельною спроможністю грошей.

Купівельна спроможність грошей -це кількість товару яку можна придбати на одну грошову одиницю.

Саме купівельна спроможність обумовлює специфічну форму вартості при забезпеченні довіри до неповноцінних грошей. Чим ціни вищі, тим менше товарів можна купити на Гр. одиницю, і навпаки. Отже, між варт. кредитн Гр. та рівнем цін на товари існує обернена залежність. Цінність Гр. обчислюється за формулою: Iц.г. = 1\Iц,.де Iц.г зміна цінності Гр., Iц –індекс середнього рівня цін за певний період. Рівень варт Гр. не може залишатися незмінним. Зниження варт Гр. – інфляція, збільшення – дефляція.

 

Функція грошей як міри вартості.

Функція грошей — це певна дія чи «робота» грошей щодо обслуговування руху вартості в процесі суспільного відтворення.

Міра вартості – це функція, в якій гроші забезпечують вираження і вимірювання вартості товарів, надаючи їй форму ціни. Двояке призначення цієї функції – виражати і вимірювати вартість – пояснюється тим, що вартість товару не може бути виражена інакше, ніж порівнюванням її з товаром – заг. еквівалентом, вартість якого загальновизнана. І тільки через кількісне визначення в одиницях товару-еквівалента здійснюється вимірювання вартості товарів.

Подвійне призначення міри вартості найчіткіше виявлялося в умовах викор-ня благородних металів як грошового товару.

З початком централізованого карбування монет державами виник грошовий масштаб, або масштаб цін, який спочатку збігався з ваговим, а з часом істотно відхилився від вагового, причому в кожній країні різною мірою. Тому ціни, які виражалися в нац. грошах, почали значно різнитися на різних ринках, що зумовило необхідність застосування вал. курсів.

Отже, в умовах обігу справжніх грошей ціна формувалася внаслідок подвійного їх функціонування – як втілення загальної праці для вираження вартості конкретних товарів і як масштаб цін для визначення самої вагової кількості грошового металу. Масштаб цін як вагова кількість благородного металу, прийнятого за грошову одиницю, є складовою функції міри вартості, доповнює її призначення виражати вартість товарів. Механізм дії масштабу цін. Як інструмент виміру грошової ціни він діє не окремо від визначення вартості, а одночасно з ним як один процес, оскільки еквівалентна товару вартість уже виражена в грошових одиницях.

Гроші як міра вартості широко викор-ся як рахункові. За їх допомогою можна надати кількісного виразу всім ек. процесам і явищам на мікро- і макрорівнях, на всіх стадіях процесу сусп. відтворення, без чого неможлива їх організація й управління. Тому сусп. роль грошей як міри вартості виходить далеко за межі надання всім товарам однакової форми ціни.

Функцію міри вартості гроші виконують ідеально, тобто при визначенні ціни товарів чи наданні кількісного виразу економічним процесам наявність грошей необов‘язкова.

 


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 2827; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!