Поняття неповноцінних грошей та характеристика їх різновидів — паперових і кредитних грошей. Роль держави у творенні кредитних грошей.



Неповноцінні гроші – вартість цих грошей не дорівнює вартості матеріалу з якого вони виготовлені, набувають вартість в процесі обігу.

Основними формами є білонна монета, паперові гроші (казначейські зобов’язання), банківські зобов (банкноти), депозитні вклади, квазі-гроші. Основні форми кредитних грошей є паперові гроші, депозитні гроші, електронні гроші. Залежно від статусу емітента виділяють казначейські та банківські гроші. Паперові – це нерозмінні на метал знаки вартості, що випускаються державою для покриття своїх (бюджетних) витрат і наділяються нею примусовим курсом, визнаються законодавчо обов’язковими до приймання у всі види платежів. Паперові гроші – це нерозмінні на метал знаки вартості, що випускаються державою для покриття своїх (бюджетних) витрат і наділяються нею примусовим курсом, визнаються законодавчо обов'язковими до приймання у всі види платежів. По суті, це – завершена форма знака вартості, яка відірвалася не тільки від субстанціональної вартості грошей, а й від реальних потреб обороту, Мірилом їх емісії стає не потреба обороту в платіжних засобах, а потреба держави у фін-ні бюджетного дефіциту, Такі гроші називають ще декретними, або казначейськими. Визначальними ознаками паперових грошей є випуск їх для покриття бюджетного дефіциту; нерозмінність на золото; примусове запровадження в оборот; нестабільність курсу і неминуче знецінення.

Паперові гроші повинні бути: 1)загально прийняті 2)тривалість використання 3)зручність(портативність). Всі сучасні гроші – неповноцінні.

Банківські гроші – неповноцінні знаки вартості, які емітуються банками на основі кредитування реальної економіки. Їх випуск пов’язується з потребами обороту причому забезпечується їх вилучення і підтримується стабільна вартість. Кредитні гроші – неповноцінні гроші, які виникли на основі розвитку кредитних відносин і кредитування реальної економіки.. Спочатку торговельний оборот створив торгові гроші у формі боргових розписок, або комерційного векселя. Принципова відмінність і перевага кредитних грошей перед паперовими грошима є неповноцінні знаки вартості, які емітуються банками на основі кредитування реальної економіки, завдяки чому їх випуск тісно пов’язується з потребами обороту, забезпечується їх вилучення з обороту і підтримка стабільної вартості.

Згодом банки стали випускати векселі своїх зобов’язань – банкноти. Коли банкноти широко використовувались ві клієнтів на вклади виникли депозитні гроші.

Депозитні гроші – різновид кредитних грошей, що існує вигляді певних сум, записаних на рахунках економічних суб’єктів у банку і їх рух не виходить за його межу. Це трансакційні чекові депозити, строкові вклади, електронні депозити.Вони значно економічніші, зручніші у користуванні, успішно виконують функцію купівельного та платіжного засобу.

Електронні – різновид депозитних грошей, що існують у пам’яті комп’ютера і рухаються через комп’ютерну систему. Носієм їх є пластикова картка.

Квазі-гроші (майже гроші) – специфічні грошові форми, в яких грошова сутність послаблена. Це довгострокові вклади, векселі, чеки, інші фінансові інструменти.Їх використання має позитивний вплив на економіку - підвищує її ліквідність, зменшує масу платіжних засобів в обороті, управляє грошовою масою.Формами є чек та вексель.

Закон Коперніка-Грешера: кращі гроші витісняються гіршими.

 

 

Різновиди сучасних кредитних грошей. Характеристика банкноти, «класична» і сучасна банкнота. Депозитні та квазігроші.

Неповноцінні гроші – вартість цих грошей не дорівнює вартості матеріалу з якого вони виготовлені, набувають вартість в процесі обігу.

Основними формами є білонна монета, паперові гроші (казначейські зобов’язання), банківські зобов (банкноти), депозитні вклади, квазі-гроші. Основні форми кредитних грошей є паперові гроші, депозитні гроші, електронні гроші.

На зміну повноцінним грошам прийшли кредитні гроші. Кредитні гроші – неповноцінні гроші, які виникли на основі розвитку кредитних відносин і кредитування реальної економіки.. Залежно від статусу емітента виділяють казначейські та банківські гроші. Спочатку торговельний оборот створив торгові гроші у формі боргових розписок, або комерційного векселя. Банкнота – простий вексель емісійного банку. Характерними ознаками класичної банкноти: випуск її емісійним банком замість комерційних векселів, об.обмін на золото за першою вимогою власників, подвійне забезпечення: золото - золотим запасом банку і товарне -комер. векселями, які перебували у портфелі банку. Подвійне забезпечення гарантувало їй надійність, сталу вартість, надійний обіг та високу еластичність обігу. Історично «класична» банкнота виникла з розписки середньовічних банкірів про взяття на збереження від купців золота та про зобов’язання повернути його на першу вимогу.

Через забезпечення комерційними векселями досягалося саморегулювання обігу банкнот. Так було до 1933 року, коли банкнота втратила золоте забезпечення і свою кінцеву гарантію сталості вартості - розмін на золото. До того ж в сучасних умовах зазнав деформації механізм автоматичного регул. Емісії банкнот на основі вексельного забезпечення. Поряд з комерційними стали використовуватися казначейські векселі та облігацій держ. позик для забез. випуску банкнот, казначейські білети. Головні її ознаки та переваги в тому, що на покриття витрат держави вона випускається через кредитування під боргові зобов.казначейства. Це значить ,що держава може брати участь в емісійному механізмі на рівні з комерційними підприємствами, якщо зможе погасити свої борги емісійному банку Центральний банк через регулювання портфелю цінних паперів може впливати на масу банкнот.

Згодом банки стали випускати векселі своїх зобов’язань – банкноти. Коли банкноти широко використовувались ві клієнтів на вклади виникли депозитні гроші.

Депозитні гроші – різновид кредитних грошей, що існує вигляді певних сум, записаних на рахунках економічних суб’єктів у банку і їх рух не виходить за його межу. Це трансакційні чекові депозити, строкові вклади, електронні депозити.Вони значно економічніші, зручніші у користуванні, успішно виконують функцію купівельного та платіжного засобу. Успішне функціонування депозитних грошей можливе лише за високого рівня розвитку банківської справи, коли кожний суб’єкт грошового обороту може вільно покласти свої гроші в банк, взяти їх звідти, швидко перевести в будь-який пункт ринку і йому гарантується повне їх збереження.

Електронні – різновид депозитних грошей, що існують у пам’яті комп’ютера і рухаються через комп’ютерну систему. Носієм їх є пластикова картка.

Квазі-гроші (майже гроші) – специфічні грошові форми, в яких грошова сутність послаблена. Це довгострокові вклади, векселі, чеки, інші фінансові інструменти.Їх використання має позитивний вплив на економіку - підвищує її ліквідність, зменшує масу платіжних засобів в обороті, управляє грошовою масою. Формами є чек та вексель.

 

 


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 816; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!