Методика вивчення першого десятка.



В результаті роботи над темою учні повинні оволодіти наступними знаннями уміннями і навичками:

1. Знати як називається кожне число, як воно позначається друкованою і письмовою цифрою; уміти акуратно писати цифри в зошиті. Уміти співвідносити цифру і число предметів і навпаки.

2. Засвоїти послідовність перших 10 чисел і вміти

відтворювати її як в прямому, так і в зворотньому порядку, починаючи з будь-якого числа.

3. Знати які числа називаються натуральними. Знати, що число нуль не належить до натуральних чисел. Розуміти термін “натуральний ряд чисел”, “відрізок натурального ряду”.

4. Знати яке місце займає кожне з 10 чисел в натуральномуряду чисел від 1 до 10: після якого воно називається при лічбі, якому числу воно передує, між якими числами знаходиться. Оперувати термінами “наступне число”, “попереднє число”. Уміти називати всі числа, які зустрічаються при лічбі до даного числа і ті, що йдуть після нього. Знати місце числа 0 серед вивчених чисел.

5. Знати як утворюється число при лічбі з попереднього і 1, а також з наступного за ним числа і 1.

6. Знати на скільки кожне число більше за попереднє і на скільки менше наступного числа.

7. Засвоїти всі випадки утворення чисел в результаті додавання двох чисел.

8. Навчитися порівнювати будь-які два числа в межах 10 трьома способами: способом складання пар, на підставі порядку прямування чисел в натуральному ряду, логічним способом на підставі знання складу чисел.

Наочні посібники і дидактичний матеріал:

1) демонстраційні:

- демонстраційні таблиці М.І. Моро та ін.” Нумерація чисел

1-го десятку”;

- набір карток з числовими фігурами;

- набір карток з цифрами і арифметичними знаками;

- набір геометричних фігур різного кольору і розміру;

- таблиця “Числові сходи”, що складається по мірі вивчення нових чисел;

- круги для вивчення складу чисел;

- картки для вивчення складу чисел;

2) індивідуальні:

- картки з цифрами і знаками;

- числові фігури;

- набір геометричних фігур;

- набір монет.

Методика вивчення теми “Числа першого десятку”

 Поняття “число” відноситься до первинних, невизначуваних понять математичної науки. Натуральне число – це незмінна загальна властивість, що характеризує клас скінчених еквівалентних множин. Поняття “натуральне число” спирається на поняття “множина”, “еквівалентність”, “взаємно-однозначна відповідність” , їх слід враховувати при введенні кожного числа.

 Лічба – це встановлення взаємно-однозначної відповідності між елементами заданої кінцевої множини і числами – елементами початкового відрізку натурального ряду.

 Утворення кожного числа, кількісні і порядкові відношення можна розкрити розглядаючи одночасно кілька послідовних чисел.

Тому, числа розглядаються не обмежено, не окремо, а відрізками натурального ряду чисел, наприклад:

1,2 1,2,3 1,2,3,4 1,2,3,4,5 1,2,3,4,5,6 1,2,3,4,5,6,7

1,2,3,4,5,6,7,8

1,2,3,4,5,6,7,8,9 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10 .

 Всі числа вивчаються за планом:

1) утворення нового числа із переднього, вже вивченого

числа; введення числа, як кількісної характеристики класу

кінцевих еквівалентних множин;

2) написання цифри, яка позначає на письмі дане число;

3) співвіднесення цифри з групою предметів і навпаки;

4) визначення місця числа в натуральному ряді; лічба в прямому і зворотньому порядку в межах даного числа.

5) порівняння чисел різними способами в межах числа, що вивчається;

6) вивчення складу чисел.

 Розглянемо докладно методичні особливості вивчення нумерації чисел першого десятка. Утворення чисел. Утворення числа, як кількісної характеристики класу кінцевих еквівалентних множин

 Нове число утворюється на підставі прилічування одиниці до попереднього числа. При цьому застосовується різноманітна наочність: набори геометричних фігур, грибочки, морквинки, квітки тощо. Наприклад покажемо, як утворюється число п’ять на підставі аналізу і порівняння сукупностей геометричних фігур:

- Які геометричні фігури виставлені на набірному полотні? (Круги, квадрати, трикутники і п’ятикутники). Які вони? Чим відрізняються? (Фігури відрізняються формою, кольором.) Що в них спільного?

 - Чому? (Тому що, якщо ми утворимо пари із кругів і квадратів, то кожному кругу відповідатиме один квадрат, а кожному квадратові відповідатиме один круг…)

- Кругів стільки, й скільки квадратів, а квадратів стільки, й скільки трикутників; що можна сказати про кількість кругів і трикутників? (Кругів стільки, й скільки трикутників). Чому?

(Якщо ми складемо пари із кругів і трикутників, то кожному кругу  відповідатиме один трикутник, а кожному трикутникувідповідатиме один квадрат).

- Кругів стільки, й скільки і трикутників, а трикутників стільки, й скільки п’ятикутників. Який висновок можна зробити? (Кругів стільки, й скільки і п’ятикутників). Чому? (Якщо ми складемо пари із кругів і п’ятикутників, то кожному кругу відповідатиме один п’ятикутник, а кожному п’ятикутнику відповідатиме один квадрат).

- Який загальний висновок можна зробити про кількість фігур? (Усіх фігур порівну).

- Заберемо 1 круг. Скільки кругів залишилося? (Залишилося 4 круга).

- Порівняйте кількість кругів і квадратів? (Кругів менше, ніж квадратів, а квадратів більше, ніж кругів).

- Що треба зробити, щоб кругів було не 4, а стільки, скільки й інших геометричних фігур? ( Треба покласти, присунути, добавити ще один круг).

- Тепер ми отримали 4 і ще 1 круг. Тепер усіх геометричних фігур порівну? (Так).

- Число, яке характеризує кількість кругів, квадратів, трикутників, п’ятикутників є новим числом “п’ять”.

(Повідомлення теми уроку).

- Число п’ять безпосередньо прямує після числа чотири.

- Які числа ми вивчили до числа п’ять (1, 2, 3, 4). Згадаємо, як їх утворили. Як отримали число 2? (Ми до числа 1 додали 1).

- Число 1 йде перед числом 2, 1 передує числу 2. Число 1 – попереднє число до числа 2. Число 2 йде після числа 1, число 2 – наступне число.

- Як отримали число 3? (Ми до 2 додали 1).

- Число 2 йде перед числом 3, 2 передує числу 3. Число 2 – попереднє число до 3. Число 3 йде після числа 2, число 3 наступне число по відношенню до двох.

- Як отримали число 4? (Ми до 3 додали 1).

- Число 3 йде перед числом 4, 3 передує числу 4. Число 3 – попереднє число до 4. Число 4 прямує при лічбі після числа 3, число 4 - наступне число по відношенню до трьох.

- Як отримали число 5? (Ми до числа 4 додали ще 1, і отримали число 5).

- Число 4 йде перед числом 5, 4 передує числу 5.Число 4 – попереднє число до 5.

 Навчання написання цифри, яка позначає на письмі дане число

- Число “п’ять” на письмі позначається спеціальним значком – цифрою, яка має таку ж саму назву: “5” – цифра “п’ять”.

- Покажіть у підручнику друковану цифру п’ять. Покажіть прописну цифру п’ять.

- Розглянемо елементи цифри “п’ять”. Цифра “п’ять” складається з трьох елементів: похилої і горизонтальної паличок і правого навпіловала. Покажіть похилу паличку. Покажіть горизонтальну паличку. Покажіть правий навпіловал.

- Спочатку пишемо похилу паличку, а потім правий навпіловал, і лише потім горизонтальну паличку. Обведіть в зошиті з друкованою основою цифру п’ять, промовляючи назви елементів, з яких вона складається, у тому порядку, як треба їх писати.

- Вчимося писати цифру п’ять. Пропишемо цифру п’ять у повітрі: спочатку пишемо похилу паличку, потім правий навпіловал, і лише потім горизонтальну паличку.

- Згадаємо вірш С. Маршака про цифру п’ять.

- Напишімо цифру п’ять в зошиті. Знайдіть середину верхньої сторони клітинки, трошки правіше від середини поставте точку.

Знайдіть середину клітинки. Трошки вище середини поставте точку. З’єднайте лінією ці точки, і не відриваючи руки пишімо правий навпіловал. Зверху від палички пишімо горизонтальну паличку, ведемо її праворуч до вершини верхнього правого кута.

На цьому етапі можна запропонувати учням „цифри-шершавчики” – картки з цифрою, що виготовлена з наждачного паперу і наклеєна на гладенький картон. Діти проводять по шершавій цифрі пальцем спочатку з відкритими очима, а потім – із закритими. Якщо вони опиняться на гладенькому папері, то припустилися помилки. Таким чином, діти запам’ятовують напрямок руху руки при написанні цифри.

Навчання співвіднесенню цифри і числа предметів; числа предметів і цифри

- Для лічби предметів застосовують числа. А для того, щоб записати числа на дошці або в зошиті, використовують спеціальні позначки – цифри. Покажіть які цифри ви знаєте.

- Що спільного між цифрами та буквами? ( Цифри і букви – це спеціальні позначки, які використовуються для записів чисел і слів).


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 1554; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!