Внутрішній світ і життєвий шлях особи.



Естетика життєвого середовища — не тільки питання «матеріальної» культури, артефактів оточення людини. Вона торкається також духовної атмосфери, у якій живе людина, атмосфери її буття, що визначає її відношення й до власного життя. Естетичне відношення до праці є одночасно і відношенням людини до самої себе, до своїх суспільних інтересів, до людства. Воістину повнокровне життя — це життя, наповнене працею, це творчість, творче творення власного людського буття. Людське життя, не наповнене працею, творчістю, самореалізацією, не має сенсу, виявляється даремним. Погляди, що вбачають естетичний бік життя в дозвільній бездіяльності, помилкові. Їхні прихильники висувають помилкові життєві ідеали, які не мають коренів у істинному сенсі людського існування.

Звичайно, усе це не можна розуміти як щось дане ззовні. Ідейна і духовна атмосфера і культура суспільства як об’єктивний вираз інтересів буття людини залишаться в таїні, якщо сама вона не зрозуміє цієї обставини і не виробить до неї естетичного відношення. Так само обстоїть справа і з її естетичним відношенням до власного життя. До чого б людині були об’єктивні суспільні умови розвитку особистості, якби сама вона не розуміла, що вони представляють її власний інтерес і можливості самореалізації? Тільки в такому розумінні людина виробляє естетичне відношення до свого буття.

Питання естетичного відношення до свого буття людина повинна вирішувати сама, відшукуючи сенс свого життя, своє місце в людському суспільстві. Естетичне відношення до свого буття людина знаходить лише в тому випадку, якщо вона знаходить напрямок, у якому хоче розвиватися, реалізувати себе. Насамперед людина повинна знайти саму себе, поле діяльності, на якому їй захочеться виявити свої можливості, знайти напрямок своєї творчості, своєї праці, шлях перетворення і формування дійсності й самої себе. Справжня краса людського життя виникає з краси творчого буття людини, її праці.

Естетичне ставлення людини до дійсності, свого власного життя можуть бути досить різноманітні. Але фокусом, у якому вони сходяться, є проблема буття людини і її ставлення до власного буття. Проблема буття людини — це проблема її реальної самосвідомості та її перспектив. Тільки на основі реальної самосвідомості людина здатна зрозуміти проблему свого буття, об'єктивну сутність своєї «долі» і її можливостей. Естетичне відношення до свого буття людина може знайти лише в тому випадку, якщо на основі реальної самосвідомості знайде і свої перспективи, і їхню реалізацію.

Однак знаходження особистої перспективи й уміння її реалізувати можна домогтися лише інтенсивним міркуванням, пізнанням, збагненням закономірностей життя і розвитку людського суспільства, їхніх тенденцій і змісту. Знаходження людиною самої себе в людському суспільстві і розуміння нею потреб власного розвитку і своїх можливостей є основним вихідним пунктом естетичного відношення людини до дійсності.Часто це буває лише можливість, перспектива, мета, віра тощо, досягти яких неможливо без боротьби, без максимальної напруги сил, без максимального розвитку своїх здібностей.

Як до з’ясування, так і до реалізації своїх перспектив людина приходить у результаті праці і шукань. Суспільна самосвідомість людини, розуміння їм історичного моменту свого власного буття і своїх можливостей складає єдність з його розумінням історичного стану розвитку суспільства і потреб його подальшого розвитку. Інтереси розвитку цілісності людини точно так само об'єктивні й історично обумовлені. Їхнє розуміння і виявлення — основа естетичної самосвідомості людини, її естетичного відношення до власного буття.

Естетичний підхід виявляється у самому розумінні людиною власного життя. В стратегії життя і життєвого шляху особи постає не лише моральна проблема вибору «на все життя». Може стати проблемою й вибір: життєвих благ чи прекрасного життя? Життєтворчість як здійснення життєвого шляху на засадах блага і краси неодмінно поставить запитання: що значить «красиво жити».

Отже, на відміну від художньої творчості (результат самостійного і самобутнього естетичного продукування людини), існує досить широка область її практичної діяльності, у процесі якої вона створює для себе життєві умови, вносячи в них естетичний початок.

Стратегія життя і життєвий шлях особи. Проблема вибору «на все життя». Вибір життєвих благ чи прекрасного життя? Вибір коханої і дружини. Життєтворчість як здійснення життєвого шляху на засадах блага і краси. Що значить «красиво жити»?

 


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 277; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!