Проаналізуйте методику навчання малюванню дітей у вікових групах дитячого садка.



Перша молодша група. Насамперед сама діяльність вихователя є наочною основою. Дитина стежить за малюнком вихователя і починає наслідувати його.

У дошкільному віці наслідування виконує активну навчальну роль. У дитини, що спостерігає за тим, як створюється малюнок, розвивається і здатність бачити особливості форми, кольору в площинному їх зображенні. Але одного наслідування недостатньо для розвитку здатності самостійно мислити, зображати, вільно використовувати набуті навички. Тому прийоми навчання дітей також послідовно ускладнюються.

Позитивним у цьому прийомі є те, що дитина вчиться пізнавати зображуваний предмет, аналізувати вже намальовані і відсутні частини, вправляється у проведенні ліній (різного характеру) і, нарешті, отримує радість і емоційне задоволення від результату своєї праці.

Вихователь може використовувати показ прийомів малювання і словесне пояснення, а діти будуть самі виконувати завдання без опорного малюнка. Тут важливо, щоб процес побудови малюнка рукою педагога був добре узгоджений з ходом словесного викладу.

Слово, підкріплене наочним матеріалом, допоможе дитині проаналізувати бачене, усвідомити його, краще запам'ятати завдання. Але у дитини молодшої групи ще недостатньо розвинена здатність пам'яті тривалий час зберігати сприйняте з достатньою чіткістю (в даному випадку - це пояснення педагога): він або запам'ятовує тільки частина вказівок і виконує завдання невірно, або нічого не може почати без повторного пояснення. Ось чому вихователь повинен ще раз пояснювати завдання кожній дитині.

До кінця третього року життя багато дітей вже не вимагають додаткових пояснень: вони можуть малювати самостійно, користуючись набутими навичками і після одного разу пояснення завдання.

На навчання дітей молодшого дошкільного віку позитивний вплив робить використання різних ігрових моментів. Включення ігрових ситуацій робить предмет зображення більш близьким, живим, цікавим. У малюванні фарбами результатом діяльності для маленької дитини є яскрава пляма. Колір - сильний емоційний подразник. У цьому випадку педагог повинен допомогти дитині зрозуміти, що колір у малюнку існує для відтворення образу. Треба домагатися того, щоб діти, працюючи з фарбами, прагнули поліпшити схожість з предметами.

У другій молодшій групі використовується в якості спеціального прийому художнє слово. Можливості його застосування тут обмежені. Головним чином художній образ використовується з метою залучення інтересів та уваги дітей до теми заняття, виникнення емоційного настрою.

Вихователь може розпочати заняття із загадки або читання невеликого поетичного уривка. Наприклад, при малюванні на тему «Сніг іде» прочитати чотиривірш з вірша І. Сурікова:

Білий сніг пухнастий

У повітрі кружляє

І на землю тихо

Падає, лягає.

Загадки чи образи вірша повинні бути прості і зрозумілі дітям, інакше розумове напруження, пов'язане з їх сприйняттям, знизить емоційний настрій і бажання малювати.

Цей же віршик можна згадати в кінці заняття при розгляданні малюнків і продекламувати його всім разом. Художній образ впливає і на зміст дитячих робіт, хоча це ще не ілюстративне малювання. Динаміка образу (сніг кружляє, падає), вказівки на колір (білий сніг) викликають відповідні дії дитини при створенні образу в малюнку.

Проведений в кінці занять перегляд дитячих робіт і нескладний аналіз сприяє вихованню активності у дошкільників. Для цього вихователь вибирає малюнок, звертаючи увагу дітей на позитивні сторони в ньому, задає питання, схвалює проявлену в роботі ініціативу - внесення чогось нового в малюнок. При цьому він повинен так захопити дітей розбором малюнків, щоб вони не відволікалися і зосередили увагу на головному. При аналізі змісту діти разом з вихователем повинні враховувати і якість, акуратність виконаного завдання. Таке розглядання робіт допомагає дітям бачити зображення, помічати невідповідність з предметом, викликає бажання виправити помилку.

Малюнки невдалі показувати і аналізувати не слід, оскільки якісне виконання в цьому віці залежить часто вже не від бажання дитини, а від його загального розвитку і особливо від розвитку рухів. Важливо у всіх дітей зберегти віру в свої можливості, інтерес до малювання, до творчості.

Середня група. Як і в молодшій групі, вихователь при розгляданні предмета користується тим, що описує його жестом і словесним поясненням.

Для дітей, які набули навичок у малюванні, цього жесту буває достатньо, щоб зрозуміти, з чого почати малюнок і в якій послідовності його виконувати.

У процесі заняття вихователь нагадує дітям про натуру, пропонує подивитися на неї і намалювати. У цьому віці діти ще не можуть передавати зображення з певної точки зору, тому натура повинна бути встановлена ​​так, щоб вони бачили її з найбільш характерною боку і ясно розрізняли основні частини. Якщо діти сидять за чотири- або шестимісними столами, натуру треба поставити в декількох місцях, щоб вона була перед очима кожної дитини (при цьому всі предмети повинні бути однакові). При малюванні вихователь повинен звертати увагу дітей тільки на видимі частини предмета. Натура використовується і після закінчення роботи для порівняння з нею малюнків, хоча аналіз в цій групі не може бути дуже детальним і відповідає лише програмним вимогам.

Враховуючи особливості чотирирічних дітей, слід в різні прийоми навчання включати ігрові моменти. Наприклад, лялька-неваляшка просить намалювати її портрет, при аналізі робіт вона дивиться і оцінює малюнки. Гра завжди вносить пожвавлення і радість в роботу дітей, що підвищує їх активність.

У середній групі для кращого відтворення образу можуть бути використані картинка або малюнок вихователя. Вимоги до їх використання залишаються тими ж, що і в молодшій групі. Дітей чотирьох років ще не можна знайомити з яких-небудь прийомом малювання на основі картини. Вона тут служить лише засобом пожвавлення дитячих уявлень про той чи інший предмет. За змістом використовувані в середній групі картини, звичайно, різноманітніші, ніж у молодшій групі, оскільки багатшою є сама тематика малюнків: крім зображення окремих предметів, тут є і нескладні сюжетні сцени.

Показ прийомів малювання в середній групі продовжує займати значне місце в навчанні на тих заняттях, де дається новий програмний матеріал: послідовність зображення частин предмета, поняття про ритм і т. д.

У середній групі можна влаштувати виставку всіх малюнків після заняття і потім провести аналіз окремих робіт, які вибирають діти. Невдалі роботи, так само як і в молодшій групі, показувати не слід, щоб не знижувати інтересу і настрою дитини. Але з авторами слабких робіт вихователь може займатися індивідуально у вільний від занять час, коли дитина захоче малювати.

Діти середньої групи можуть помітити переваги і недоліки в роботах своїх однолітків, але свою власну роботу оцінити буває ще важко, так як сам процес малювання доставляє їм велику радість і частіше вони бувають задоволені результатом своєї праці. Самокритичний підхід до роботи виробляється пізніше, в 6 років.

 

У старшій групі багато уваги приділяється розвитку самостійної творчості дітей. Творча робота уяви може бути заснована в першу чергу на багатстві досвіду. Тому питання про розвиток сприйняття дітей є центральним. Для дітей старшої групи гра все ще залишається одним з прийомів навчання малюванню. Наприклад, на початку заняття малюванням в групу приносять листа від Діда Мороза, в якому він просить намалювати звірятам запрошення на ялинку.

В якості натури тут можуть бути використані більш складні і різноманітні предмети, ніж у середній групі. Спочатку натура проста - фрукти, овочі, але якщо в середній групі при малюванні яблука зверталася увага на його основні ознаки - круглу форму і колір, то в старшій групі дітей вчать бачити і передавати характерні особливості саме того яблука, яке лежить перед ними, - форма кругла, подовжена або сплющена і т. д. Для того щоб відтінити ці особливості, в якості натури можна запропонувати два яблука різної форми.

Крім предметів простої форми, у старшій групі треба використовувати і більш складну натуру - кімнатні рослини з великими листками і нескладним будовою: фікус, амариліс. Підібраний екземпляр повинен мати невелику кількість листків (5-6, у амариліса 1-2 квітки).

Можна малювати з натури гілки дерев і чагарників з листям або квітами (верби, мімози, тополі), деякі польові та садові квіти з простою формою листя і квітів (ромашку, кульбабу, космею, нарцис, тюльпан, лілію).

Малювати такі предмети важче, ніж предмети, що мають правильні геометричні форми з симетричним побудовою, як, наприклад, неваляшка та ін Складна побудова рослини, у якої листя прикріплені пучками, гілки мають багато відгалужень, діти старшої групи передати не зможуть, але побачити і намалювати одні листочки піднятими вгору, а інші опущеними їм доступно.

Ще складніше натура - іграшки, що зображують різні предмети. Якщо діти малюють тварину, для натури слід брати плюшеві іграшки з простими формами - подовжені лапи, овальне тулуб, кругла голова, наприклад ведмедика, зайця.

Розміщення натури перед дітьми залежить від завдання. Якщо потрібно передати правильні пропорції, натура повинна бути в статичному положенні, повернена до дітей так, щоб ясно було видно всі частини. Іноді слід змінити положення частин, якщо дітям вдалося завдання передати рух.

У старшій групі діти можуть навчитися зображати лише нескладні рухи живих об'єктів. Основна структура предмета при цьому русі не повинна сильно змінюватися, так само як і форма частин. Руки у вигляді простої, довгастої форми, але тільки підняті вгору, ноги повернені носками в одну сторону і т. д.

 


Дата добавления: 2020-04-08; просмотров: 187; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!