Дайте характеристику програмових завдань з образотворчої діяльності дітей дошкільного віку ( аплікація).



У молодших групах зміст завдань з аплікації, що пропонують дітям, полягає у визначенні зовнішніх ознак елементів виробу, виготовлених заздалегідь вихователем, та з’ясовують особливості їх розміщення в просторі, якими потім керуються при створенні запропонованої композиції. Тобто завдання, які практично виконують діти на цьому етапі оволодіння аплікацією, побудовані за принципами мозаїки. Такий підхід до змісту завдання враховує не тільки вікові можливості дітей, спрощуючи через це технологію його виконання, але й спрямовує головну увагу на виразних можливостях цього виду образотворчої діяльності, що в підсумку виховує, перш за все, інтерес до неї. Крім того, дітям без певних зусиль вдається внести необхідні корективи у випадках, якщо вони виявили (або їм вказали) припущені неточності.

Ускладнення завдань з аплікації в другій молодшій групі полягає в ознайомленні дітей з технікою наклеювання елементів композиції (користуванням пензлем, клеєм, серветкою). З цією метою їм пропонують зав" дання з послідовним збільшенням елементів декоративної композиції від одного до п’яти (в центрі, зверху, знизу, зліва, справа).

Середня група. Якісно новим в оволодінні аплікацією є те, що діти знайомляться з технікою вирізування. Перші вправи з цієї техніки поля" гають у здійсненні рухів ножиць по прямій лінії за попередньо нанесе" ним пунктиром або іншим орієнтиром, наприклад, у вигляді крапки, якою позначений кінцевий напрямок. Наступним кроком в ускладненні завдань, пов’язаних із різанням, є рух ножиць по кривій лінії. Одночасно дітей можна познайомити з прийомом складання аркуша вдвоє (на" приклад, при вирізуванні листків дерев, пелюсток квітів тощо).

Старша група. Повний цикл операцій, пов’язаних з аплікацією: усвідомлення змісту завдання, вибір паперу необхідного кольору, визначення прийомів виконання елементів, попереднє нанесення орієнтовних позначок форми елементів, розміщення та наклеювання їх на основу здійснюється дітьми старшого дошкільного віку. На цьому етапі оволодіння діяльністю діти виконують завдання із декоративної, предметної та сюжетної аплікації, застосовують як набірний, так і силуетний засоби зображення. У контексті виконання цих завдань збагачуються їх уявлення про зовнішні ознаки предметного світу, виховується культура почуття кольорових сполучень, формуються й удосконалюються засоби грамотного та виразного зображення.

 

Значення образотворчої діяльності для всебічного виховання та розвитку дітей дошкільного віку.

У дошкільному дитинстві велике місце займає образотворча діяльність, що має неоціненне значення для всебічного розвитку дітей. Будучи для них найцікавішою, вона дозволяє передати те, що діти бачать в навколишньому житті, те, що їх схвилювало, викликало позитивне ставлення.

Образотворча діяльність - найважливіший засіб естетичного виховання. Це підкреслювали багато художники, мистецтвознавці, філософи, педагоги, психологи, вчені.

У процесі образотворчої діяльності створюються сприятливі умови для розвитку естетичного та емоційного сприйняття мистецтва, які поступово переходять у естетичні почуття. В умовах демократичної держави саме культура й освіта беруть на себе завдання збереження і розвитку духовних, моральних орієнтирів особистості. Особливого значення набуває художньо-естетична освіта, де людина набуває і реалізує свою індивідуальність, свободу вибору, творчий потенціал.Сьогодні гостро ставиться питання про справжню роль мистецтва в розвитку суспільства і в житті окремої людини. «Напевно, ми єдина держава, - пише Б.М. Неменський, - де образотворче мистецтво, музика фактично зжиті із загального освіти. Навіть наступаюча гуманітаризація передбачає без зміни "залишкову роль мистецтва" »Діти дошкільного віку більш близькі до «художнього» типу, ніж до «розумовому». Для них характерна емоційна чуйність, цілісність світосприймання, безпосередність переживань і відкритість по відношенню до світу.На дослідженнях відомих психологів і педагогів підкреслюється необхідність вирішення проблеми художньо-творчого розвитку особистості засобами мистецтва, починаючи з дошкільного віку.Для дитини цього віку в першу чергу важливо не стільки те, яким об'ємом предметних знань певної освітньої галузі він володіє, скільки те, яким способом ці знання були дитиною освоєні.На занятті з образотворчої діяльності вирішуються не тільки традиційні завдання з формування образотворчих умінь і навичок, а й специфічні завдання по корекції і розвитку емоційної та пізнавальної сфери дитини.

Розглядаючи створені колективні роботи: малюнки, аплікації, скульптурні зображення, - діти вчаться висловлювати оціночні судження. У них формується спостережливість, розвивається естетичне сприйняття, образне мислення, уява, емоційно-позитивне ставлення до художньо-творчої діяльності, мистецтва і дійсності, формуються естетичні почуття. На заняттях з малювання, ліплення, аплікації і конструювання розвивається мова дітей: засвоєння назв форм, кольорів та їх відтінків, просторових позначень сприяє збагаченню словника, висловлювання в процесі спостережень за предметами і явищами, при обстеженні предметів, будівель, а також при розгляданні ілюстрацій з картин художників позитивно впливають на розширення словникового запасу і формування зв'язного мовлення. Таким чином, мистецтво - засіб естетичного виховання, основа художнього виховання та розвитку дитини. Прилучення до нього є частиною формування естетичної культури особистості. У процесі освоєння мистецтва розвиваються особистісні властивості і якості, дитина вчиться жити за законами краси. Твори мистецтва несуть радість пізнання, відкриття, викликають почуття насолоди прекрасним. Навчання різних видів художньої діяльності, дарує згодом дітям радість творчості, формує, інтерес до мистецтва, яке зберігається впродовж всього життя людини і служить однією з основ духовного розвитку особистості.

 


Дата добавления: 2020-04-08; просмотров: 183; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!