Охарактеризуйте класифікацію методів керівництва зображувальною діяльністю дітей дошкільного віку.



У сучасній практиці дошкільних закладів найбільш ефективними методами навчання дітей образотворчій діяльності визначалися: дослідницький метод; метод засвоєння слів понять, які означають еталонні властивості предметів та явищ; метод демонстрування раціональних способів та засобів виконання запропонованого завдання; вправлення; усна інструкція; бесіда; розповідь.

Дослідницький метод спрямований на формування здібностей дитини до образотворчої діяльності, оскільки для неї створюється ситуація, в якій формуються нові уявлення про зовнішні ознаки предметів та явищ, або закріплюються засвоєні раніш уявлення в нових для неї умовах.

Оволодіння системами сенсорних еталонів невід’ємно пов’язане із засвоєнням слів, які фіксують ознаки предметів та явищ, їх зв’язки і відношення. Для того, щоб слово засвоювалося як повноцінне відображення суспільного досвіду, засіб виділення і систематизації чуттєво сприйманих ознак і набувало функції знаряддя для індивідуальної дослідницької діяльності дитини, — воно повинно органічно включатися у формування сприймання.

Метод демонстрування раціональних способів та засобів виконання запропонованого завдання спрямований на оволодіння дітьми спеціальних знань, тобто основ образотворчої мови (малюнок, лінія, колір, композиція); різноманіття фарбуючих матеріалів, їх зображувально - виразних можливостей; прийомів роботи в різних видах зображувальної техніки; підходів до послідовності здійснення зображувального процесу.

Кожне завдання, яке пропонується дітям на тому чи іншому етапі навчання, включає елементи вправляння.

Зважаючи на це, метод усної інструкції використовується разом із об" стеженням об’єкта й демонструванням засобів його зображення.

Бесіда як один з методів дослідження використовується в тих випадках, коли виникає необхідність виявити міру поінформованості, особливостей поглядів, ставлення окремої дитини чи всієї групи до того чи іншого об’єкта, явища, події тощо.

Розповідь, підкріплена ілюстративним матеріалом, сприяє збагачен" ню уявлень дітей про зміст майбутнього зображення.

Дайте характеристику програмових завдань з образотворчої діяльності дітей дошкільного віку (ліплення).

За програмою «Українське дошкілля»

(ранн ій вік)

Ознайомлювати дітей із глиною, її властивостями: м'яка,| ліпиться, трансформується від дотику. Вчити правильно користуватися глиною: ліпити на дошці чи клейонці, не розкидати, мити руки після роботи.

Вчити прийомам ліплення: відщипувати шматки глини різного розміру від цілого, розкачувати їх у руках та на дошці, розплющувати з'єднувати шматки між собою.

Вчити знаходити у виробі подібність до зразка, реального предмета чи його графічного зображення, пов'язувати з цим рухи своїх рук.

Виховувати позитивні емоційні враження від процесу ліплення.

 

(молодший вік)

Продовжувати ознайомлювати дітей із глиною, пласти­ліном. Формувати вміння відчувати їх пластичність, акуратно працюва­ти ними (не бруднити меблі, одяг).

Вчити ліпити форми знайомих предметів, розкачувати глину (пласти­лін) між долонями круговими чи повздовжніми рухами, розплескувати шматок, отримувати круглу та циліндричну форми, згортати у кільце. Вчити ліпити фігури, що складаються з кількох частин різної форми; отримувати у ліпленні бажані форми, використовувати їх в іграх.

(середній вік)

Вдосконалювати навички ліплення під час роботи з глиною, пластиліном, тістом: розкачувати різні за розміром шматки прямими, ко­ловими рухами долонь, розплющувати їх, надавати округлої, овальної та циліндричної форми. Вчити прищипувати, відтягувати, вдавлювати, при­мазувати глину (пластилін, тісто); передаючи характерні ознаки предметів, користуватися стекою; ліпити вироби гаварецької та косівської кераміки (глечик, тарілка, горнятко тощо); яворівську писанку (оздоблювати орна­ментом).

Вчити дотримувати пропорцій, характерних особливостей та будови зображуваних предметів для отримання бажаних образів; створювати не­складні сюжети ("Качка з каченятами") самостійно, з дорослим, з інши­ми дітьми.

Вчити співвідносити свої можливості з результатами роботи, радіти набутим навичкам, викликати інтерес до кінцевого результату, бажання використовувати виліплене в іграх.

Виховувати акуратність під час занять ліпленням: не бруднити одяг, меблі, працювати на спеціальних дощечках, після роботи витирати руки ганчіркою.

 

( старший вік)

Вчити ліпити з натури чи за уявою з цілого шматка гли­ни (пластиліну) складні за будовою об'єкти, користуючись стекою для передачі характерності; продукувати образи різними способами: кон­структивним, комбінованим, пластичним, передавати властиві деталі, виразність образу.

Заохочувати створювати самостійно та з однолітками сюжетні ком­позиції. Вчити розміщувати об'єкти вертикально на підставці, дотриму­ючи пропорцій частин виробу.

Вчити передавати у ліпленні силуети тварин та людей у русі, дета­лізувати їх (ніс, рот на обличчі людей; шерсть, пір'я у тварин і птахів).

Вчити створювати образи за мотивами народних іграшок Яворів- щини, Косівщини, керамічних виробів (Гавареччина, Косівщина); лі­пити посуд різними способами, ретельно згладжуючи поверхню ви­робу, прикрашати його орнаментом за допомогою стеки, наліпками пластилінових смужок чи кульок, допоміжним матеріалом. Ознайом­лювати з фігурним посудом, створеним на основі силуетів тварин.

Вчити створювати рельєфи на пластинці. Показувати техніки ліплен­ня за допомогою затирання пластиліну, викладання з кульок чи тонень­ких пластилінових мотузок (гобелен).

 


Дата добавления: 2020-04-08; просмотров: 236; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!