Змістовий модуль 1. Русь та Галицько-Волинська держава.



Тема 1. Русь: становлення, розквіт, занепад.

Теорії походження Київської держави. Основні етапи розвитку державності в Київські Русі. Виникнення і становлення Держави Київська Русь (кінець IX - кінець X ст.). Політична консолідація східнослов'янських земель, роль у цих процесах князів Олега, Ігоря, Ольги, Святослава. Реформи княгині Ольги. Піднесення й розквіт Київської Русі (кінець X - середина XI ст.). Основні напрямки політики Володимира Великого та Ярослава Мудрого. Наслідки феодального дроблення Київської Русі (кінець XI - середина XIII ст.). Монголо-татарська навала та встановлення золотоординського іга. Політичний устрій Київської Русі. Передумови та наслідки прийняття християнства. Соціально-економічний розвиток Київської Русі. Етнічні процеси в Київській Русі. Питання про давньоруську народність. Значення Київської Русі в європейській історії.

 

Тема 2. Галицько-Волинська держава.

Особливості політичного життя у Подніпров'ї після розпаду Київської Русі. Передумови виникнення Галицько-Волинського князівства. Основні етапи розвитку Галицько-Волинського князівства. Організація та функціонування влади у галицько-Волинські державі. Головні напрями діяльності галицько-волинських князів у внутрішній та зовнішній політиці. Роль Данила Галицького у піднесенні держави. Боротьба за владу у Галицько-Волинській державі у тогочасному загальноєвропейському контексті. Причини занепаду та втрати державності Галицько-Волинського князівства. Значення Галицько-Волинського князівства в історії української державності.

 

Змістовий модуль 2. Українське козацтво та козацька держава

Тема 3. Українські землі у складі іноземних держав

(друга половина XIV-перша половина XVII cт.).

Українські землі у складі Великого князівства Литовського. Особливості литовської експансії на українські землі: «оксамитове» литовське проникнення, «ослов’янення» литовських правителів; втрата українськими землями залишків автономії. Посилення литовсько-руської боротьби за українські землі. Польська експансія на українські землі наприкінці XIV - в середині XVI ст. Україна у складі Речі Посполитої. Політичні причини та наслідки Люблінської унії. Соціально-економічний розвиток українських земель другої половини XIV -першої половини XVII ст. Еволюція форм землеволодіння. Фільваркове господарство. Закріпачення селян. Розвиток ремесла, початок мануфактурного виробництва. Українська політична, релігійна думка наприкінці XVI – на початку XVII ст. Братській рух. Брестська церковна унія: політичні причини та наслідки. Основні етапи становлення українського козацтва. Роль козацтва у формуванні політичної самосвідомості українського народу.

 

Тема 4. Українська національна революція

І становлення козацької державності.

Причини, характер, рушійні сили та періодизація Української національної революції. Політична культура козацтва та його лідерів. Б. Хмельницький. Національно-визвольна війна українського народу (лютий 1648 - серпень 1657 pp.). Формування Української гетьманської держави. Еволюція світогляду ідеологів козаччини на державний устрій України. Політичні та соціально-економічні процеси в українській державі за часів Б. Хмельницького. Союз України з Московською державою: політичні причини та наслідки для України. «Доба Руїни» в Україні. Причини кризи козацької автономії. Громадянська війна (вересень 1657 – червень 1663 pp.). Основні напрямки внутрішньої та зовнішньої політики І.Виговського, Ю.Хмельницького. Територіальний розкол України на два гетьманства 1663 р. І. Брюховецький, П. Тетеря. Політика Польщі та Росії щодо українських земель. Андрусівське перемир’я 1667 р. Боротьба за возз’єднання української держави. П.Дорошенко. Причини та уроки поразки української національної революції.

Змістовий модуль 3. Українські землі під владою Російської та

Австрійської (Австро-Угорської) імперій: кін. ХVIII - початок ХХ ст.

Тема 5. Українські землі під владою Російської та Австрійської

(Австро-Угорської) імперій: кін. ХVIII - початок ХХ ст.

Політичні та економічні наслідки остаточної втрати Української автономії. Соціально-економічний розвиток українських земель у складі Російської та Австрійської імперій. Особливості промислового перевороту в Східній та Західній Україні. Суспільні рухи. Декабристський рух в Україні. Політизація національного руху в Україні. Кирило-Мефодіївське товариство. Політичні цілі кирило-мефодіївців. Національне відродження в західноукраїнських землях. «Руська трійця». Вплив європейських революцій 1848-1849 pp. на політичне життя українських земель. Аграрна реформа 1848-1849 pp. у Західній Україні. Селянська реформа 1861 р. в Російській імперії і в Україні. Буржуазні реформи 60-80-х pp. Розвиток капіталізму в Україні у пореформений період. Українське відродження другої половини XIX ст. Вплив на політичне життя України громадівського руху. М. Драгоманов. Народницький рух. «Українське народознавство» другої половини XIX ст. Національний рух на західноукраїнських землях другої половини XIX ст. Москвофіли і народовці.

 


Дата добавления: 2020-04-08; просмотров: 99; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!