Прочитайте текст і дайте відповідь на запитання.



Було б дуже добре, щоб по поляках разом, спільно, не відкладаючи, одним ударом козаки і селяни вдарили. Мені здається, що чесніше, краще і надійніше буде, щоб поляки відчули залізо у власних нутрощах, коли повсякденно бачитимуть перед очима ворогів, бачитимуть, як завойовуються…міста, - отоді розлюблять вони війну, повернуть козакам волю, щоб досягти спокою. Що ж стосується мене, та не пошкодую ні сил, ні життя, готовий до будь-яких небезпек, все віддам для загальної свободи і спокою, і душа моя не втішиться, доки не досягну цієї мети, яку я найвищим прагненням своїм поклав».

1) Хто є автором цієї промови?

2) Яку мету ставить він перед собою та українцями?

Прочитайте текст і дайте відповіді на запитання.

«За останній рік, з часу як поставили питання про українізацію на квітневому пленумі 1925 р., ми маємо величезні досягнення в галузі українізації. В державному апараті процент діловодства, що провадиться українською мовою, доходить 65, тоді як на початку того року він становив 20. Держапарат у районах та округах працює вже переважно українською мовою. Початкову школу українізовано на 80% (решта обслуговує нацменшості). Систематично йде вперед українізація середньої та вищої школи. Незважаючи на всі труднощі, пресу українізовано на 60%. Поточного року переведено на українську мову більше як половину шкіл політграмоти на селі. Розгортається українізація шкіл політграмоти в місті.

Процент українців у партії з 37 підвищився до 47, а в комсомолі-з 50 до 61».

1) У який період проходила українізація, про яку йдеться у документі?

2) Якими були результати цієї політики?

Прочитайте текст і дайте відповіді на запитання.

З Універсалу Української Центральної Ради

«Однині Україна стає Українською Народною Республікою. Не відділяючись від республіки Російської і зберігаючи єдність її, ми твердо станемо на нашій землі, щоб силами нашими помогти всій Росії, щоб уся Республіка Російська стала федерацією рівних і вільних народів.

До Установчих Зборів України вся власть творити лад на землях наших, давати закони й правити належить нам, Українській Центральній Раді, і нашому правительству - Генеральному Секретаріатові України.

До території Народної Української Республіки належать землі, заселені у більшосте українцями: Київщина, Поділля, Волинь, Чернігівщина, Полтавщина, Харківщина, Катеринославщина, Херсонщина, Таврія(без Криму)…

Однині на території Української Народної Республіки існуюче право на землі поміщицькі та інші нетрудових хазяйств сільськогосподарського значення, а також на удільні, кабінетські та церковні землі – касується.

На території Народної Республіки України від сього дня встановлюється по всіх підприємствах вісім годин праці.

…Народам великоруському, єврейському, польському й іншим народам на Україні признаємо національно-персональну автономію для забезпечення їм права і свободи самоврядування в справах їх національного життя…

 Днем виборів до Українських Установчих Зборів призначено 27 грудня (декабря) 1917 року, а днем скликання їх – 9 січня (января) 1918 року».

1) Уривок із якого універсалу наведено?

2) Коли він був написаний і з якими подіями це пов’язано?

3) Дайте визначення поняття «автономія».

4) Пропозиції яких політичних партій знайшли своє відображення в цьому документі?

5) У чому полягає основна відмінність цього документа від наступного універсалу?

Прочитайте текст та дайте відповіді на запитання

Відозва

До всіх селян Харківщини

 «Згідно закону про хлібну розкладку від 27 лютого цього року розкладка мусить бути виконана на 1-ше липня цього 1920 року». Зостався лише один місяць… Усякий чесний працьовник селянин повинен виконати свій обов’язок; довг, ни пізніше 1-го липня здати усі, які з нього причитаються лишки хліба, фуражу, худоби і інших продуктів.

 Громадяне, які володіють землею до 3-х десятин, звільняються від розкладки. 25% хліба лишається на ссипних пунктах для біднішого населення.

Волості, які виконають розкладку цілком, одержать усі необхідні товари. Тим же волостям, які не виконають розкладку, сором і ганьба і самі вони будуть записані на чорну дошку, як вороги Радянської Влади і трудового селянства.

 Робітниче – Селянська Влада не щадить своїх ворогів: куркуль і спекулянт, які хватають хліб, будуть суворо покарані.

 Товариші, приступайте не одкладаючи і негайно до організації комітетів незаможних селян для того, аби організованим шляхом боротися з куркулями і глитаями на селі».

(Харківська окрема Губерніальна Продовольча Комісія по постачанню Червоної Армії Південно-Західного фронту).

1) Визначте жанр цього документа.

2) Із ким воювала на той час Червона армія?

3) Як називається політика, яку здійснювала радянська влада, і коли вона запроваджувалась?

4) Як називається складова цієї політики, відображена в документі, і чим мотивується її необхідність?

5) Яким було ставлення селян до здачі хліба і з чого це видно?

6) Із кого створювались комітети незаможних селян і з якою метою?


Дата добавления: 2020-04-08; просмотров: 341; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!