Форзац як елемент оформлення книжкового видання.



Форзац як елемент оформлення книжкового видання

Фо́рзац (нім. Vorsatz) – це однозгинний аркуш паперу, який відноситься до елементів зовнішнього оформлення книги, скріплений з першим і останнім зошитами блока і призначений для з’єднання блока з палітуркою.

За характером оформлення форзаци поділяються на задрукований (мається на увазі, що поверхня форзацу задруковується будь-яким рисунком чи орнаментом) або залишається незадрукованим.

За конструкцією форзаци поділяються на суцільно паперові, окантувальні, складені, прикантовані.

§ Суцільно паперовий форзац – паперовий аркуш, сфальцьований в один згин, а по розміру дорівнює формату видання до його обрізки з трьох сторін. Розкроювання такого форзацу повинно здійснюватися з врахуванням повздовжнього напрямку волокон.

§ Окантувальний форзац – це такий форзац, який має наклеєну на своєму фальці або смужку паперу, або смужку нетканого матеріалу, або коленкора.

§ Складений форзац складається з окремих паперових заготовок, які з’єднуються в корінцевій частині смужкою тканини – фальчиком. За міцністю складені форзаци перевищують суцільно паперові і, як правило, виготовляються вручну. Фальчик – це смужка матеріалу, яка з’єднує паперові сторони складеного форзацу.

§ Прикантувальний форзац – це такий форзац, який кріпиться на смужці тканини або паперу, яка називається стержнем.

Вибір того чи виду форзацу визначається товщиною видання, конструкцією палітурки і форматом. Наприклад, складені форзаци, як правило, застосовуються для видань великого обсягу і формату, оскільки маса блока в них більша.

За способом приєднання до блока форзаци діляться на накидні, приклеєні, прошивні і пришивні.

§ „Свій” форзац застосовується найчастіше для видань при товщині блока до 20 мм, задрукованих на папері щільністю не менше 100г/м² при повздовжньому розкрої з врахуванням напрямку паперу вздовж корінця. Назву „свій” даний форзац отримав через те, що він є складовою частиною першого і останнього зошитів книжкового блока.

§ „Накидний” форзац застосовується для малого обсягу видань. Сам форзац накидається на блок видання в процесі його комплектування вкладкою. Папір для такого форзаца відрізняється за структурою від паперу видання. Цей вид форзаца за своєю конструкцією може бути одинарним або подвійним.

§ Приклейний (простий) форзац застосовується для книжкових видань, скомплектованих підбиранням і зшитих нитками, при товщині видання до 30 мм, використовується також для видань, скомплектованих підбиранням, скріплених термонитками, клейовим способом і мініатюрних видань. Цей форзац є найрозповсюдженішим, тому що має просту конструкцію. Сам форзац приклеюється до корінцевого поля зошита з невеликим відступом до його краю.

Титульна сторінка книжкового видання – призначення, функціональні особливості.

Титульна сторінка – як правило, перший двосторінковий аркуш книги, по лицьовій стороні якого розміщується необхідна для читача, продавця книгарні, фахівця в галузі інформації, бібліотекаря, бібліографа інформація. Тобто це сторінка, що є носієм основних вихідних відомостей видання: надзаголовкових даних, імені (імен) автора(-ів), назви, підзаголовкових даних, вихідних даних.

Загальні вимоги до титульної сторінки

Титульна сторінка книги повинна описувати мету цієї книги, таким чином, там повинен бути короткий абзац, у якому зазначено те, чого саме книга намагається навчити та перелік відповідних тем, які охоплює ця мета. Коротше кажучи, титульна сторінка має узагальнити всю книгу найкращим чином. Також ви можете використовувати титульну сторінку як обкладинку для декоративних цілей.

Що має бути?

Як правило, на титульній сторінці обов'язково має бути присутнє посилання на зміст книги, а також посилання на сторінки із робочу інформацією щодо книги: відомості про стилізацію, про авторів, про майбутніх читачів на інше.

Також буде добре, якщо на титульній сторінці буде посилання на головну сторінку обговорення книги. Це допоможе дописувачам швидко знайти де саме можна обговорити робочі питання.

Зображення на обкладинці мають бути мінімальними та не повинні переважати іншу інформацію.

Якщо книга відноситься до кількох книжкових полиць та має інтервікі посилання, усі ці дані мають знаходитися на титульній сторінці, а не на сторінці змісту.

 


Дата добавления: 2020-01-07; просмотров: 514; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!