Фактори впливу матеріальної бази на художнє оформлення друкованих видань.
Хороший дизайн книги в значній мірі залежить від розуміння особливостей її оформлення. При цьому слід враховувати, що чималу роль тут відіграє художня композиція видання, тобто така побудова всього оформлення і його окремих елементів, яке створює внутрішню єдність оформлення як художньо-поліграфічного твори мистецтва. Складається вона з компонентів поліграфічного набору (літер, пробільних матеріалів та ін.)
Головною складовою художньої форми видання є макет книги. Книга повинна бути спроектована. Макет книги в даному випадку - це модель оформлення майбутнього видання, що містить ескізи оформлювальних елементів, аж до композиції кожної смуги і розвороту у виданні. Особливо важливий принциповий макет художнього оформлення, в якому поряд з ескізами зовнішнього оформлення є розмічені для типографського набору ескізи найважливіших для оформлення смуг видання - титульний лист, шмуцтитули, спускові і кінцеві смуги, типові смуги з ілюстраціями, з заголовками різної співпідпорядкованості, виносками і так далі . Макет визначає формат смуги, використовувані кеглі і накреслення шрифтів, відбивки між набірними елементами, оформлення змісту, допоміжних покажчиків, затекстового коментарів і приміток, вихідних відомостей.
Найважливішим вихідним моментом у процесі макетування книги є вибір її формату, який багато в чому залежить від функціональних умов (кишенькове видання, кабінетна книга, настільний довідник і т.д.) і можливостей друкарні, в якій розміщений замовлення. Крім формату є безліч інших компонентів, формують книгу як ціле, до них відносяться:
|
|
· Текстура і тон паперу, на якому друкується книга;
· Шрифт, використовуваний для основного і допоміжних текстів;
· Пропорції самого видання і набірної смуги;
· Співвідношення полів книжкової сторінки;
· Конфігурація текстового набору;
· Формат рядка;
· Межбуквенние, межсловние і міжрядковим інтервалом;
· Засоби зорового розчленування тексту (абзацні відступи, втяжки, відбиття, ініціали (буквиці), шрифтові і колірні виділення, елементи рубрикації, маргіналії);
· Колонцифри, колонтитули, колонлінейкі;
· Ілюстрації.
Кожне видання являє собою складне поєднання елементів, різних за задумом, призначенням і своєму зоровому зовнішності. При роботі над оформленням книги потрібне поєднання таких якостей, як уява, гармонійне сприйняття зорових образів, сприйняття друкованого слова як засобу комунікації, хороше знання поліграфічних процесів.Якісне проектування та художнє оформлення книжкового видання є головною запорукою комерційного успіху розроблюваної продукції. Вибір формату, смуги набору, а відповідно, гарнітури і кегля шрифту, елементів дизайну та ілюстрування в цілому, безпосередньо впливають на собівартість видання, а значить, і на його кінцеву ціну, що особливо важливо в сучасних умовах конкуренції.
|
|
Грамотний вибір матеріалів для виготовлення видання є одним з найважливіших етапів його створення, запорукою якості та довговічності видання. Вибір залежить від способу друку, призначення видання і його «цінності», тиражу та обсягу і повинен відповідати тим критеріям оформлення, які вимагають від матеріалів певних якостей. Основні з цих критерій - ілюстрації, внутрішнє і зовнішнє оформлення видання.
При виготовленні видання усі виробничі процеси тісно взаємопов'язані. Художнє оформлення як естетична сторона виробництва і технологія виготовлення видання як сторона технічна, незважаючи на різність за своєю «природі», надають один на одного безпосередній вплив. Так, наприклад, вибір формату видання напряму впливає на витрату паперу, а щільність паперу впливає на товщину блоку і, відповідно, його зовнішній вигляд і гармонійність пропорцій готової книги.
Таким чином, перш ніж приступити до розробки проекту видання, необхідно визначиться з результатом, який хотілося б отримати, і у відповідності з цим ставити перед собою певні завдання. Наприклад, при проектуванні ілюстрованого видання у палітурці з усілякою додатковою обробкою, не варто дивуватися, якщо собівартість видання буде значно вище середньої вартості на книжковому ринку. Неможливо в поліграфії отримати «дорого і багате» на вигляд, але «дешево і сердито» з економічної точки зору. Тут завжди потрібно шукати компроміс між витратами і дизайном, орієнтуючись, у першу чергу, на читацька адреса видання, його тираж та обсяг, на літературний вид видання і, безпосередньо, можливості друкарні (видавництва).
|
|
Дата добавления: 2020-01-07; просмотров: 132; Мы поможем в написании вашей работы! |
Мы поможем в написании ваших работ!