Оправи друкованого видання: призначення, особливості виконання.



Оправа – міцне покриття з картону, пластмаси або картонних сторінок, обтягнутих шкірою, тканиною, папером, що з'єднується з книжковим блоком за допомогою форзаців і служить для захисту блоку від ушкодження й забруднення, а також для первісної інформації про видання і як елемент художнього оформлення.

Палітурка книги впливає на термін її служби, зручність читання, зовнішній вигляд і вартість. Принципово розрізняють два основних типи палітурки: м’який і твердий. Тверда обкладинка книги дозволяє значно продовжити термін служби видання, і додає їй найбільш презентабельний вигляд. М’яка ж палітурка дозволяє значно економити на вартості видання, проте не підходить для книг, які будуть часто використовуватися. Саме тому при замовленні виготовлення книги слід приділити особливу увагу на те, якого типу палітурки віддати перевагу.

По наявності і жорсткості сторонок книжкові оправи (палітурки) діляться на м'які, гнучкі, тверді і жорсткі. Слід зауважити, що це ділення досить умовне, оскільки воно не завжди відображає дійсне співвідношення жорсткості палітурок і лише характеризує тип вживаного для сторонок матеріалу.

У складі простих палітурок немає сторонок, і вони називаються м'якими, якщо як палітурні кришки використовується тканина або м'які сорти пластмаси; якщо палітурна кришка складається з еластичного картону, або якщо такий картон використовується як сторонки в складних палітурках, то палітурки називають гнучкими. У разі застосування для сторонок в складних палітурках товстого (від 0,9 мм і більш) картону, палітурки називають твердими, а якщо жорсткі сорти пластмаси – жорсткими. Останнім часом можна зустріти видання в пластмасових палітурках, виготовлених з двох сортів пластмас, що відрізняються за кольором, фактурою і т.д. Такі палітурки слід називати складеними пластмасово-пластмасовими.

Технічними умовами передбачено дев'ять номерів книжкових оправ, що включають одинадцять видів палітурних кришок.

№ 1 – палітурка гнучка цільнокартонного обрізу. Палітурна кришка складається з одного цілісного листа еластичного картону, розмір якого відповідає розміру двох доль аркуша видання з припуском на обгинання корінця блоку.

№ 2 – палітурка гнучка суцільнокартонна з кантом.

По конструкції палітурна кришка така ж, як кришка № 1, і відрізняється від неї тільки наявністю кантів в готовій книзі.

Палітурні кришки № 1 і № 2 мало привабливі зовні, володіють низькою зносостійкістю і розкриваністю, але їх незаперечна перевага перед кришками інших номерів – низька вартість матеріалів і виготовлення. Ці палітурки застосовуються для недорогих видань, розрахованих на короткий термін служби, причому палітурка № 1 служить, в основному, для кишенькових виробничо-інструктивних видань, а № 2 – для окремих творів і збірок художньої літератури.

№ 3 – палітурка м'яка суцільнотканева обрізна.

М'яка палітурка № 3 призначена для кишенькових видань типу розмовників. Вона має високу зносостійкість і задовільну розкриваність, тому знаходить широке застосування також для документів (паспорти, профспілкові квитки і т. п.) і загальних зошитів.

№ 4 – палітурка тверда суцільнопаперова з кантом. Палітурна кришка складається з чотирьох деталей: покривного матеріалу (паперу), двох сторонок з товстого картону і відстава з щільного паперу.

№ 5 – палітурка тверда складена (тканево-паперова) з кантом. На відміну від палітурки № 4 покривний матеріал кришки № 5 складається з трьох деталей — тканинного корінця і двох сторонок з обкладинкового паперу або паперового ледерину. Таким чином, кришка в цілому складається з шести деталей, що, зрозуміло, ускладнює її виготовлення.

№ 6 – палітурка гнучка суцільнотканева з кантом. Палітурні кришки конструктивно аналогічні кришкам палітурки № 4, але відрізняються від останніх покривним матеріалом (тканина замість паперу) і жорсткістю сторонок, для яких використовується щільний папір або тонкий картон.

№ 7 – палітурка тверда суцільнотканева з кантом. Конструктивно кришка № 7 схожа з кришками № 4 і № 6, але відрізняється від першої покривним матеріалом (тканина замість паперу), а від другої – жорсткістю сторонок і прямими (некругленими) кутами. Корінець блоку може бути закругленим або прямим. У останньому випадку для відстава використовується картон.

№ 8 – палітурка тверда складена (тканинно-тканинна) з кантом. Конструктивно кришка № 8 аналогічна кришці № 5 і відрізняється від неї видом покривного матеріалу. Для корінця і сторонок тут використовуються два види тканини, що відрізняються за видом (наприклад, ледерин для корінця і коленкор для сторонок), забарвленням або фактурою. Для корінця може бути використана шкіра. Допускається широкий, із збільшеним заходом на сторонки, корінець. Корінець блоку може бути закругленим або прямим.

№ 9м (9) – палітурка м'яка суцільнопластмасова з кантом. Ця палітурка схожа з палітуркою № 2, але для виготовлення кришки використовується еластичний пластикат. Кути кришки округляються при її виготовленні, оскільки інакше вони будуть дуже нестійкими. Корінець блоку робиться закругленим.

№ 9пж (10) – палітурка жорстка суцільнопластмасова з кантом. Палітурна кришка № 9пж складається з трьох деталей – покривного матеріалу з еластичного пластикату і двох сторонок з жорсткого пластикату, що приварюються до покривного матеріалу в процесі виготовлення кришки. Корінець блоку робиться закругленим, вугли кришки – закруглені.

№ 9ж (11) – палітурка тверда суцільнопластмасова з кантом. Палітурна кришка № 9ж складається з чотирьох деталей: двох шарів еластичного пластикату, між якими прокладені дві картонні сторонки. В процесі виготовлення кришки обидва шари пластикату зварюються по периметру кришки і сторонок, і, таким чином, обидві картонні сторонки виявляються замкнутими в двох порожнинах. Корінець блоку робиться закругленим, вугли кришки – закруглені.


Дата добавления: 2020-01-07; просмотров: 249; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!