Довідкові, навчальні та промислово - інструктивні книги.



       Підручники, навчальні посібники, довідники – всі ці книжки необхідні для навчання, для отримання корисної інформації, для розумового розвитку людини. Ось чому, об’єднавши їх в одну групу, можна розглянути спільні та відмінні поліграфічні складові цих видань, їх оформлення.

       Говорячи про підручники та навчальні посібники, необхідно зауважити, що ці книжки між собою мають деякі відмінності. По-перше, оформлення цих книжок залежатиме не лише від того для якої категорії людей, дорослих чи дітей, вони призначені, але й від того, якій науці присвячені. Отже, якщо підручник друкують для дітей молодших класів загальноосвітньої школи, то звісно більшу увагу приділятимуть ілюстраціям по темі та яскравому, привабливому оформленню, бо як показало опитування учні більше всього критикували оформлення обкладинки підручника, його заголовок. 

       Оформлення обкладинки чи палітурки являється винятково важливою справою для учнів молодших класів, тобто обкладинка призвана привернути їхню увагу; повинна бути захоплюючою, пробуджувати до навчання та праці, впливати на уяву та почуття дітей. Вона найбільше впливає на дітей, ніж будь-яка інша сторінка у книзі, тому зараз заголовки друкують великими яскравими літерами.

       Без майстерного художнього оформлення раніше, а тим паче зараз, в умовах високих техніко-графічних можливостей, не можна уявити собі гарний підручник, та й шкільну книжку взагалі. Саме художнє оформлення – ось, що спочатку привертає увагу школяра.

        Довідкові книжки оформляють по різному. Це в першу чергу залежатиме від призначення цієї літератури, бо вона може призначатися для дітей у вигляді дитячих енциклопедій з ілюстраціями, для учнів, студентів, а також для дорослих людей у вигляді довідників, словників різних мов, тлумачних словників і т. д.

        Переважна більшість довідкових книжок не має в собі ілюстрацій або фотографій, за винятком тих довідників де це в край необхідно ( наприклад, фотографії видатних людей про яких іде мова). Текст в цих книжках друкується колонками. Колонцифри розміщуються або зверху, або знизу сторінки з правого краю. Такі книжки оформлюються строго за усіма правилами та нормами.  

       Промислово-інструктивні книжки призначені для спеціалістів, що знають добре свою справу, але користуються цими книжками з метою отримання підказки чи довідки. Крім тексту промислово-інструктивна книжка може містити в собі різноманітні схеми, таблиці, діаграми і т. д. Ця література має щось спільне як з  навчальними посібниками, так і з довідковими книгами.

Типові характеристики книги як друкованого видання.

Уся видавнича та поліграфічна продукція вимірюється в таких аркушах:

Авторський аркуш – одиниця обсягу авторського твору. Один авторський аркуш дорівнює 40 тис. друкованих знаків (включаючи букви, розділові знаки, цифри, а також пробіли між словами).

Обліково-видавничий аркуш – одиниця обсягу видання, що включає обсяг основного й додаткового текстів, вихідні дані, колонцифри, колонтитули і т.ін., а також графічний матеріал.

Паперовий аркуш – це одиниця розрахунку кількості паперу на видання. Вона залежить від формату та маси паперу.

Фізичний друкований аркуш – одиниця фізичного обсягу друкованого видання. Він містить число сторінок, рівне знаменникові визначника частки (1/8 частка – 8, 1/16 – 16 і т.ін.). Один паперовий аркуш містить два фізичні паперові аркуші.

Умовний друкований аркуш – одиниця обсягу видання. Він дорівнює площі 5400 см паперового аркушу форматом 60x90 см.

Дальше можно не писать!!! Наверное оно здесь не нужно!!!

Апарат книги – додаткові тексти, що включаються в неї, щоб створити читачеві більш сприятливі умови для користування нею (довідково-допоміжний апарат) і для кращого розуміння змісту (науково-довідковий апарат).

Титульна сторінка – як правило, перший двосторінковий аркуш книги, по лицьовій стороні якого розміщується необхідна для читача, продавця книгарні, фахівця в галузі інформації, бібліотекаря, бібліографа інформація.

Вихідні дані – сукупність даних, що характеризують видання й призначені для його оформлення, інформування споживачів, бібліографічної обробки й статистичного обліку (містять інформацію про осіб, що брали участь у створенні видання, заголовок, підзаголовні, вихідні й випускні дані, видавничу анотацію, реферат і т.ін., розміщені на титулі, його звороті, кінцевій смузі, на обкладинці або політурці, суперобкладинці).

Випускні дані – частина вихідних даних, що включає дату здавання видавничого оригіналу в набір, дату підписання видання до друку, формат паперу, частку аркуша, інші виробничі й техніко-економічні дані та ті, що розміщені на кінцевій смузі видання або на звороті титульного аркушу.

Вихідні дані – частина вихідних відомостей (місце випуску видання, назва видавництва або організації, що видає, рік випуску видання), що вміщується в нижній частині титульного аркушу – на кінцевій сторінці або на обкладинці (політурці) видання; в аркушевих виданнях – у середині нижнього поля аркуша.

Зміст дає уявлення про склад книги, а також допомагає читачеві знаходити його розділи, що зацікавили, і підрозділи, глави і параграфи.

Колонтитул – довідковий текст над основним текстом смуги, що вказує читачеві який, матеріал надрукований на сторінці (у збірнику – твір і автор, у моновиданні – розділ і підрозділ твору, у словнику – слова або початкові букви чи буква алфавіту і т.ін.).

 


Дата добавления: 2020-01-07; просмотров: 130; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!