Випробування – попередня перевірка відповідності працівника роботі, яка йому доручається.



Контракт – особлива форма трудового договору, в якому строк його дії, права, обов’язки і відповідальність сторін, умови матеріальної забезпеченості й організації праці працівника, умови розірвання договору, в тому числі достроково, можуть установлюватися угодою сторін.

Сумісництво – це виконання працівником, крім своєї основної роботи, іншої регулярно оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому ж або іншому підприємстві, в установі, організації або в громадянина за наймом.

Суміщення професій і посад – форма організації праці, при якій працівник, за його згодою, протягом робочого дня або робочої зміни за своєю основною роботою, зумовленою трудовим договором, виконує додаткову роботу за іншою професією або на іншій посаді на тому ж підприємстві, в установі, організації, за що отримує відповідну оплату.

Сезонна робота – це робота, яка з природних і кліматичних умов виконується не весь рік, а протягом певного періоду (сезону), але не більше шести місяців.

Тимчасова робота – це робота, яка виконується працівником, прийнятим на роботу на термін до двох місяців, а для заміщення тимчасового відсутнього працівника – до чотирьох місяців.

Тимчасове заступництво – це тимчасова заміна керівника підприємства, установи, організації або іншого штатного працівника в разі їх відсутності.

Надомна робота – це робота, що виконується працівником на основі трудового договору, укладеного з роботодавцем, про виконання роботи вдома особистою працею з матеріалів і з використанням знарядь та засобів праці, що виділяються роботодавцем або за рахунок його коштів.

Переведення – це доручення працівникові роботи, що не відповідає спеціальності, кваліфікації або посаді, що обумовлені трудовим договором, на тому ж підприємстві, установі, організації або на іншому підприємстві, в установі, організації або в іншій місцевості.

Переміщення – це переведення працівника на тому ж підприємстві, установі, організації на інше робоче місце, в інший структурний підрозділ у тій же місцевості; доручення роботи на іншому механізмі або агрегаті в межах спеціальності, кваліфікації або посади, що обумовлені трудовим договором.

Зміна істотних умов праці – це зміна систем та розмірів оплати праці, пільг, режиму роботи, установлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміни розрядів і найменування посад.

Звільнення – це процедура технічного оформлення вже припинених трудових відносин.

Припинення трудового договору – закінчення дії трудового договору.

Відсторонення від роботи – це тимчасове усунення (увільнення) працівника від виконуваної роботи, посади у випадках, передбачених законодавством, із збереженням місця роботи і, як правило, без збереження заробітної плати.

 

Задачі для самостійного розв’язання

 

Задача 1

Працівник Іванов переміщений в інший структурний підрозділ для роботи за тією ж спеціальністю. Унаслідок переміщення він втратив право на отримання доплати за збільшення обсягу виконуваної роботи (у зв’язку з відсутністю такого обсягу в новому структурному підрозділі). Працівник у зв’язку з цим відмовився виконувати таку роботу і вимагав його повернення на попередню. Власник не задовольнив його прохання, пояснюючи це тим, що він попередив його про це ще за 2 місяці.

Вирішіть практичну ситуацію.

Задача 2

Клименку встановлена II група інвалідності у зв’язку з одержаною на виробництві травмою. МСЕК видала йому довідку про те, що він непрацездатний. У зв’язку з цим відділ кадрів вимагає в нього заяву про звільнення за власним бажанням за станом здоров’я.

Чи правомірна вимога відділу кадрів?

Задача 3

Працівник залізничної станції “Основа” після закінчення свого робочого дня в нетверезому стані з’явився в майстерню, де знаходилось його робоче місце і де в цей час працювали інші, чіплявся до них, заважав виконувати роботу. На скаргу працівників директор майстерні, враховуючи, що такі випадки мали місце неодноразово, вирішив притягти винного до дисциплінарної відповідальності. Але в нього виникли сумніви щодо правомірності свого наміру, оскільки свою роботу цей працівник виконував належним чином.

Яка Ваша думка щодо реалізації наміру директора?

Задача 4

Кузьменко Т.П. 4 березня звернувся до керівника підприємства з проханням прийняти його на роботу слюсарем. Керівник підприємства направив Кузьменка у ремонтний цех і сказав, щоб той з 5 березня приступив до роботи. Кузьменко приступив до роботи 5 березня, але наказ про прийняття Кузьменка на роботу не був оформлений і письмової заяви працівника про прийняття на роботу також не було. У квітні місяці Кузьменку не нарахували заробітну плату.

Як вирішити дану ситуацію?

Задача 5

При укладенні трудового договору між працівником Павленком П.А. і власником приватного підприємства “Метек”, окрім всіх обов’язкових умов праці, також було встановлене випробування з метою перевірки відповідності працівника дорученій роботі строком 1,5 місяця. Через місяць власник вирішив звільнити відповідного працівника як такого, що не пройшов випробування, оскільки працівник дійсно не в повному обсязі виконував свої трудові обов’язки. У зв’язку з цим власник відмовився виплатити Павленку П.А. заробітну плату за місяць роботи. Павленко заперечував проти звільнення, оскільки наполягав на тому, що випробування встановлене строком на 1,5 місяця і власник може його звільнити тільки за сплином цього строку.

Як кваліфікувати дану ситуацію?

Задача 6

Працівник Наумов В.І. приступив до виконання своїх трудових обов’язків з умовою про випробування 3 місяці. Фактично пропрацювавши 1 місяць, було з’ясовано, що документи про прийняття на роботу ще так і не оформлені, а власник уже хоче звільнити відповідного працівника як такого, що не пройшов випробування. Працівник наполягав на тому, що його можна звільнити як такого, що не пройшов випробування, тільки через 3 місяці.

Як вирішити спір?

Задача 7

Працівник дошкільного дитячого закладу Холодова В.М. у час обідньої прогулянки дітей висловилась на 6-літню дитину нецензурними словами. У результаті цього вчинку батьки дитини написали скаргу на ім’я директора відповідного закладу і просили застосувати заходи щодо усунення такого вихователя від роботи з дітьми. Директор звільнив Холодову В.М. у день отримання скарги від батьків, оскільки в той же день було з’ясовано, що це був не одиничний випадок. Холодова заперечувала проти такого звільнення, оскільки щодо неї з приводу її поведінки раніше не поступали скарги і не застосовувалися заходи дисциплінарних стягнень.

Чи можна звільнити дану працівницю? Якщо можна, то за яких умов?

Задача 8

Старшого економіста Ярошенка за сварливий характер, який заважав усьому колективу нормально працювати, звільнили з роботи за рішенням загальних профспілкових зборів. У трудову книжку був зроблений запис про звільнення на вимогу профспілкового органу.

Яка Ваша думка відносно звільнення Ярошенка?

Задача 9

Техніка Кравченка прийняли на завод 13 вересня з двотижневим строком випробування. 24 вересня надійшла доповідна записка від начальника цеху про те, що Кравченко з’явився на роботу не о 8 годині, як це передбачено заводськими правилами внутрішнього трудового розпорядку, а о 13 годині. Причину відсутності на роботі власник визнав неповажною. “Вважаю, що Кравченка необхідно звільнити за п.4. ст. 40 КЗпП”, – сказав директор заводу. “Завтра зберемо профспілковий комітет і обговоримо вашу пропозицію”, – відповів голова профкому. Присутній при розмові начальник відділу кадрів здивувався: “Наскільки я знаю, особи, що не витримали випробування, звільняються без погодження з профкомом”.

Розгорілася суперечка.

Ваша думка з приводу виникнення суперечки?

Задача 10

Житова вирішила влаштуватися на роботу в ощадний банк касиром. Завідувач банком сказала, що їм вкрай потрібен касир, але права прийняти на роботу вона не має, потрібно їхати в райцентр. Вона запропонувала Житовій написати заяву, залишити трудову книжку і приступити до роботи, запевнивши її, що вона потім все оформить. Через 10 днів завідувач поїхала до райцентру, а зав. районного ощадного банку відмовив у прийнятті Житової на роботу, посилаючись на те, що в неї мало досвіду роботи і немає професійної підготовки.

Чи буде обґрунтованою відмова в прийнятті на роботу Житової?

Задача 11

За порушення правил вуличного руху державтоінспекція позбавила водія прав строком на один рік. Директор автопідприємства перевів Назаренка в автослюсарі. Водій від переведення відмовився.

Дайте правову оцінку ситуації і вкажіть на подальші дії керівника підприємства.

Задача 12

За 15 хвилин до закінчення роботи слюсар Кисленко був виявлений на роботі в нетверезому стані, за що був звільнений за п.7 ст. 40 КЗпП України.

Кисленко вважає своє звільнення незаконним з таких причин:

- у цей день він виконав норму виробітку на 120%;

- майстер цеху не відсторонив його від роботи і він відпрацював весь робочий день;

- про факт знаходження в нетверезому стані був складений лише акт, а медичний огляд не проводився;

- раніше до нього не застосовувалися заходи дисциплінарного чи громадського стягнення.

Ваша думка відносно аргументів Кисленка.

Теми рефератів

1. Трудовий договір і порядок його укладення.

2. Правове регулювання зміни умов трудового договору й оцінки працівника.

3. Припинення трудового договору.

4. Поняття та випадки відсторонення від роботи.

Питання для дискусій

1. Як слід розуміти терміни “наймана праця”, “наймач”, “найманий працівник”?

2. Чи всі наймані працівники мають однаковий правовий статус?

3. Чому контракт слід відрізняти від письмової форми трудового договору?

4. В яких випадках допускається звільнення працівників, що працюють сумісниками? Як оформляється таке звільнення?

5. Що може бути прикладом змін в організації виробництва і праці?

6. Чи слід розрізняти поняття “припинення трудового договору” і поняття “звільнення з роботи”?

7. В яких випадках законодавство, крім загальних підстав звільнення, передбачає додаткові підстави звільнення?


Дата добавления: 2020-01-07; просмотров: 160; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!