Задачі для самостійного розв’язання



Задача 1

На одному з приватних підприємств, яке було зареєстроване 10 жовтня 2011 року, постало питання укладення колективного договору. Група працівників уповноважила директора підприємства виступити з ініціативою про підписання колективного договору з власником підприємства. Власник не заперечував проти підписання колективного договору, але вважав, що укладення колективного договору – це право, а не обов’язок власника. Крім того, на новостворених приватних підприємствах колективний договір можна укладати не раніше, ніж через один рік після того, як буде повністю укомплектовано штат. Більше того, власник вважав, що директор підприємства повинен виступати уповноваженим органом власника при укладенні колективного договору, а не представляти інтереси трудового колективу, до складу якого він не відноситься. І найбільш вагомим аргументом власника при відмові укласти колективний договір було те, що всі умови праці працівників (а їх було лише 4) узгоджені в трудових договорах і потреби в укладенні додаткового договору немає.

Проаналізуйте ситуацію та оцініть аргументи власника.

Задача 2

Робітник ремонтного цехуЛяховець, довідавшись про те, що через два місяці він буде звільнений з роботи за п.1 ст. 40 КЗпП України у зв’язку зі скороченням штатів, домовився з начальником цеху, аби той дозволив йому передчасно (за одну годину до кінця зміни) залишати роботу з тим, щоб знайти нову роботу. У табелі виходу на роботу Ляховцю проставлявся повний робочий день. Виявивши це порушення, бухгалтерія при звільненні вирахувала із зарплати Ляховця 700 грн. На засідання КТС, де розглядалася скарга Ляховця, начальник цеху посилався на колективний договір, згідно з яким працівникам, які звільняються за п.1. ст. 40 КЗпП України, надається протягом двох місяців 5 годин на тиждень для пошуків роботи з оплатою їх за середнім заробітком. На думку бухгалтерії, цей пункт колективного договору є незаконним, оскільки оплата може проводитись лише за фактично відпрацьований час.

Проаналізуйте ситуацію і вирішіть спір.

Задача 3

До адміністрації заводу карданних валів звернулися із заявою про укладення трудового договору дружина військовослужбовця строкової служби Григоренко і син інженера цього заводу Сергієнко. Враховуючи, що ці дві заяви надійшли майже одночасно і на одне вакантне місце, адміністрація погодилась укласти трудовий договір із сином працівника заводу. При цьому вона посилалась на те, що згідно з умовами колективного договору дітям і членам сімей працівників заводу надається першочергове право на прийом на роботу на вакантні місця. Вважаючи, що її права порушені, дружина військовослужбовця звернулася зі скаргою до прокурора району. Чи підлягає скарга задоволенню?

Задача 4

У колективному договорі підприємства “Електрон”, який був прийнятий у вересні 2011 року, зазначено, що колективний договір вступає в силу з моменту підписання і діє до грудня 2013 року.

Чи законні строки прийняття і дії колективного договору?

Задача 5

При обговоренні проекту колективного договору були внесені пропозиції про включення в договір таких положень:

1) зниження заробітної плати до 20 % за порушення трудової дисципліни;

2) скорочення відпустки в разі вчинення прогулу на кількість днів прогулів;

3) надання безкоштовних путівок у санаторії і будинки відпочинку передовикам-ветеранам;

4) у випадках різкого погіршення фінансового становища заводу і скорочення чисельності працюючих надурочні роботи проводяться без згоди з профкомом і без обмеження кількістю годин;

5) запровадити на підприємстві пенсію для працівників:

- для чоловіків, які досягли віку 58 років і мають трудовий стаж 25 років;

- для жінок, які досягли віку 53 роки і мають трудовий стаж 20 років.

Дайте висновок щодо правомірності таких норм.

Задача 6

Після укладення колективного договору виникла необхідність внести в нього доповнення. Вони були викликані певними причинами, зокрема змінами в організації виробництва і праці. У зв’язку з цим директор заводу з дозволу керівника профкому видав наказ про внесення в колективний договір необхідних змін.

Чи правомірний наказ директора? Який порядок внесення змін у колективний договір?

Теми рефератів

1. Класифікація умов колективного договору.

2. Специфіка укладання колективних договорів і угод.

3. Порядок укладення колективного договору.

4. Контроль за виконанням колективного договору та відповідальність сторін.

 

Питання для дискусій

1. Укладення колективного договору – це право чи обов’язок власника?

2. Чи достатньо критерію “наймана праця” для укладення колективного договору?

3. Які, на вашу думку, дії адміністрації і профспілкового органу є ефективними щодо контролю за реалізацією умов колективного договору?

 

Тема. Трудовий договір

 

План семінарського заняття

1. Поняття і значення трудового договору. Відмінність трудового договору від цивільно-правових угод про працю.

2. Сторони, зміст, види і форма трудового договору.

3. Загальне законодавство, яке регулює трудові відносини на умовах трудового договору.

4. Категорії працівників, для яких установлено особливості правового регулювання їхньої праці.

5. Особливості укладення окремих видів трудового договору.

6. Зміна умов трудового договору: поняття та види переведень; переміщення на інше робоче місце; зміна істотних умов праці.

7. Припинення трудового договору, класифікація підстав припинення трудового договору.

8. Оформлення звільнення та проведення розрахунку.


Дата добавления: 2020-01-07; просмотров: 150; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!