ПОНЯТТЯ СІМ'Ї ТА ШЛЮБУ. СІМЕЙНІ ВІДНОСИНИ



Важливе місце в соціальній структурі суспільства займає сім'я.

Вивченням сім'ї займається спеціальна соціологічна теорія - соціологія сім'ї.

Соціологія сім'ї вивчає сім'ю в двох напрямках. Перший досліджує історію сім’ї, соціальні закономірності її утворення і розвитку, особливості різних історичних типів сім'ї. Другий дає аналіз стану сучасної сім'ї, досліджує структуру сучасної сім'ї, вивчає типи сучасних сімей, заглиблюється в проблему сімейних відносин.

Сім'я є одночасно і соціальною спільністю і соціальним інститутом, оскільки вона являє собою малу соціальну групу і організацію, створену для проведення сумісної діяльності людей. Тому соціологія сім'ї вичає сім'ю і як соціальну спільність (малу соціальну групу) і як соціальний інститут.

При розгляді сім'ї як соціальної спільності вивчаються умови формування, етапи розвитку сім'ї, розподіл функцій між членами сім'ї, проблема сімейної влади, структура сімейного спілкування.

При вивченні сім'ї як соціального інституту досліджуються зразки сімейної поведінки, співвідношення зразкових сімейних норм і цінностей з реальною поведінкою членів сім'ї, соціальний механізм зміни сімейних норм і цінностей, ефективність реалізації сімейним інститутом своїх функцій у різних політичних, соціально-економічних і культурних умовах.

Соціологія сім'ї — це спеціальна соціологічна теорія, що вивчає механізми утворення, розвитку і функціонування сім'ї та сімейно-шлюбних відносин.

Основними поняттями соціології сім'ї є сім'я, шлюб, сімейні відносини.

Сім'я — це об'єднання людей, утворене на основі кровної спорідненості або на основі шлюбу, члени якого пов'язані спільнісістю лобуту, специфічними нормами та зразками поведінки,  взаємною відповідапьнстю.

Оскільки сім'я, як зазначалося вище, є одночасно і соціальною спільністю і соціальним інститутом, то можна дати ще два визначення сім'ї, виходячи з даних параметрів.

Отже, сім'я — це соціальна спільність (мала соціальна група), шо виникла на основі шлюбу або кровного рідства, члени якої зв'язані спільністю побуту, взаємною моральною відповідальністю і взаємодопомогою. Також, сім'я - це соціальний інстиут, що характеризується сукупністю соціальних норм, правил і зразків поведінки, які і визначають відносини між всіма членами сім'ї. Таким чином, складністьсімейної структури і сімейних функцій призводять до того, що сім'ю можна визначати з різних точок зору.

Найчастіше сім'я виникає в результаті шлюбу, в який вступають чоловік і жінка.

До більшості сімей входять шлюбна (подружня) пара, а також ще декілька членів, які зв'язані кровним рідством з подружжям або з кимось одним з подружньої пари. Між всіма членами сім'ї виникають різного роду стосунки, які всі разом називаються сімейними відносинами. Сімейні відносини можна поділити на дві групи: подружні та родинні. В основі перших лежить шлюб, в основі других - приналежність до тієї чи іншої родини. До подружніх відносин належать відносини між чоловіком та жінкою, до родинних - між батьком і дітьми, батьками і родичами, дітьми і родичами.

ІСТОРИЧНІ ТИПИ СІМ'Ї ТА ШЛЮБУ

Сім'я і шлюб - поняття історичні, вони виникли на певному етапі розвитку людства. Вважається, що в період існування так званого людського стада сім'ї не було — владарювали відносини проміскуітету (безладного статевого зв'язку). При цьому кожна жінка людського стада могла без будь-яких обмежень вступати в близькі стосунки зі всіма чоловіками, а кожний чоловік - з усіма жінками стада. Перші сім'ї, що виникли вже в період родоплемінного ладу, були груповими, себто їх утворювали декілька чоловіків і декілька дружин. Спочатку такі сім'ї були ендогамними, що дуже нагадувало проміскуітет, адже в близькі стосунки вступали представники одного роду, а значить, як і раніше, існувало кровозмішання. Щоправда, тепер, це були не безладні статеві стоунки, а відносини, які певною мірою регулювалися родовою знаттю, і за певних обставин (наприклад, народження хворих або мертвих дітей, якісь провини перед родом, в період полвдваня тощо) старійшина роду міг заборонити статеві стосунки в ендогамній сім'ї (накласти табу). Певною мірою під впливом цих табу на зміну ендогамній сім'ї прийшла екзогамна, яку становили представники різних родів. Перші екзогамні сім'ї також були груповими, їх укладали декілька жінок одного роду і декілька чоловіків іншого. Два таких гурти об'єднувались в кровноспоріднену сім'ю, в межах якої спершу діяли табу на статеві відносини між представниками одного роду, потім - між батьками і дітьми, а ще пізніше - між братами і сестрами. Таким чином, згодом групова сім'я перетворюється в парну, яку складали лише один чоловік і одна дружина. Втім парна сім'я - це ще не сучасна. У ній чоловік і дружина не були зв'язані спільним житлом і спільністю побуту, відносини між ними не були постійними, а зводились, як правило, лише до статевих стосунків, які час від часу виникали. Тому спочатку кожен з подружжя продовжував мешкати в своєму родові (дислокальний шлюб), потім, в епоху матріархату, чоловік став переїжджати до роду друюкини (матрілокальний шлюб), а пізніше, в період патріархату, дружина до роду чоловіка (патрілокальний шлюб).

Шлюб в парній сім'ї був дуже нестійким, розривався за бажанням будь-кого з подружжя, іноді навіть за найдрібніших причин. Тому згодом в суспільстві постала потреба утвореня більш стійкого типу сім'ї. Так парна сім'я трансформувалася в сучасні форми сім'ї — моногамну та полігамну.

Моногамна сім'я найбільш поширена в сучасному суспільстві. Вона грунтується на шлюбові, представленому одним чоловіком і однією жінкою. Подружжя в ній зв'язане стійкими зв'язками (шлюб можна розірвати лише за згоди громадських або державних органів), спільністю побуту (має спільні речі вжитку), спільністю житла. Члени подружжя мають однакові права, разом вирощують дітей і несуть однакову віповідальність за їх виховання.

На відміну від моногамної сім'ї, інший тип сучасної сім'ї - полігамна сім'я грунтується на шлюбові, представленому одним чоловіком і декількома дружинами. Такі сім'ї існують в країнах ісламу, хоча поряд з ними, особливо серед молоді, зустрічаються і моногамні сім'ї.


Дата добавления: 2019-09-13; просмотров: 338; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!