Тема 4.2. СОЦІОЛОГІЯ ОСОБИСТОСТІ



Які проблеми вирішує соціологія особистості

Що включає в себе структура особистості

Які існують соціологічні типи особистості

Які є механізми і джерела соціалізації

ПРЕДМЕТ І ОСНОВНІ КАТЕГОРІЇ СОЦІОЛОГІЇ ОСОБИСТОСТІ

Елементом будь-яких спільностей та систем є люди. Включення людини в суспільство здійснюється через різні соціальні групи (сім'ю, трудовий колектив), в силу чтого вона виявляється одночасно включеною (елементом) в безліч соціальних систем. Саме тому дослідженням особистості займаються всі суспільні науки - психологія, педагогіка, економіка тощо. Не є виключенням у цьому переліку й соціологія. Долслідженням особистості в соціології займається спеціальна галузь соціології — соціологія особистості.

Звичайно, соціологія особистості має свій предмет, відмінний від досліджень інших суспільних наук. Так, педагогіку передусім цікавлять процеси навчання та виховання особистості, психологію - психологічні особливості її. Соціологія особистості ж вивчає процес становлення особистості як соціальної істоти а також процес взаємодії особистості з різними соціальними системами, до яких вона включена - соціальними інститутами, суспільством в цілому тощо.

Соціологія собистосгі як самостійна галузь соціології виникла на початку XX ст. На сучасному етапі вона покликана виконуватн,такі завдання:

• пояснити особистість як найважливіший елемент соціального життя;

• дати аналіз соціальному статусу особистості;

• пояснити місце особистості в соціальній структурі суспільства;

• дати аналіз її діяльності, зробити аналіз її потреб, установок;

• виявити і дослідити різні соціальні типи особистості.

В соціології є багато визначень поняття "особистість", крім того, для характеристикики людини використовуються й інші поняття. Поняття, пов'язані з характеристикою людини, називають основними поняттями соціології особистості. До них належать людина, індивід, індивідуальність, особистість. Яка ж різниця між цими поняттями?

Людина являє собою найвищий ступінь розвитку живих організмів на Землі, складну біосоціальну істоту, яка має свідомість, володіє членороздільною мовою і не може жити поза громадою. Під понятим "людина" ми розуміємо людський рід взагалі, незалежно від того, яка у конкретної особи освіта, до якої раси вона належить, якої вона національності, ми її називаємо людиною. Отже, людина - це жива істота, яка характеризується загальними специфічними особливостями, що стосуються ваги, зросту, будови тіла, психіки, що притаманні людському родові.

Коли ж ми будемо з'ясовувати фізичні, психічні і навіть певною мірою соціальні особливості однієї особи, то тут слід називати її не людиною (адже це загальне поняття), а індивідом. Індивід - це поняття для позначення людини як одиничного представника біологічного роду hо mо sаріе ns чи одиничного представника певної соціальної групи. Наприклад, ми можемо сказати, що в студентській групі навчаються двадцять п'ять індивідів, у футбольній команді на поле виходять одинадцять індивідів.

Детальніше ознаки окремого індивіда характеризує поняття індивідуальності. Індивідуальність - це те особливе, що відрізняє одну людину від інших, сукупність характерних лише для неї властивостей та якостей. Виявляється індивідуальність окремої людини через рівень її здібностей, здатність освоювати світ, змінювати його й себе. Наприклад, індивідуальність проявляється у виборі тієї чи іншої професії, того чи іншого способу життя, ведення роботи і дозвілля, того чи іншого методу самоосвіти і самоконтролю над власною поведінкою тощо. Погодьтесь, у названих сферах всіми різні, і в цьому виявляється наша індивідуальність, відмінність від інших.

Набагато складнішим є визначення поняття особистості. Тут існує велика кількість різних точок зору. Узагальнюючи думки різних вчених, можна зробити висновок, що особистість являє собою стійкий комплекс якостей, які набуває людина в певному суспільстві під впливом конкретних соціальних груп та спільностей, до яких вона належить.

Особистість – це біосоціальна істота роду людини, яка здатна виявляти, усвідомлювати і втіліовати в життя власні й загальносуспільні інтереси й потреби, змінюючи таким чином як саму себе, так і соціальні системи, до яких вона належить, чия діяльність здійснюється під соціальним контролем суспільства.

Як бачимо, діяльність особистості залежить від рівня розвитку суспільства, саме тому особистість діє або широко, творчо і активно, або, навпаки, пасивно і повільно. Також особистість несе в собі і відображає ознаки всіх соціальних систем, до яких вона належить, - сім'ї, трудового колективу, професійної групи, суспільства в цілому. Таким чином, особистість поєднує в собі і людину, і індивід, і індивідуальність, а також розвиток і діяльність індивідуальності під впливом суспільства і менших соціальних систем, до яких вона входить.

Вивчаючи весь комплекс проблем, пов'язаних з особистістю, її місцем в суспільстві, соціологія особистості використовує багато категорій, а саме:

• потреби та інтереси особистості;

• адаптація особистості в соціальному середовищі;

• цінності, якими керується особистість у своїй діяльності;

• типи особистості;

• мотиви поведінки особистості;

• поведінка особистості, її активність;

• соціалізація особистості;

• соціальна орієнтація особистості.


Дата добавления: 2019-09-13; просмотров: 272; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!