Також можна стверджувати, що соціальна структура – це е поділ суспільства на взаємозв'язані та взаємодіючі між собою елементи.



Розглянемо основні елементи соціальної структури суспільства (очевидно, що кожен з них включає в себе певну кількість соціальних спільностей).

Критеріїв виділення соціальних спільностей є багато і вони досить різноманітні: стать, вік, національність, професія, належність до тієї чи іншої територіальної спільності тощо. Всі соціальні спільності можна поділити в першу чергу за двома факторами:

• природним, пов'язаним з природною диференціацією індивідів, наприклад, різні демографічні групи – жінки, чоловіки, діти, молодь;

• соціальним, пов'язаним з різним соціальним становищем індивідів. В залежності від всіх критеріїв можна виділити такі найважливіші складові елементи соціальної структури суспільства:

• соціально-демографічна структура – це сукупність соціальних спільностей, що виділяються за такими ознаками: стать, вік, сімейний стан, місце народження тощо (від грец. демос і графос – опис населення). До них належать чоловіки, діти, одружені та багато інших.

• соціально-професійна структура – сукупність спільностей, що володіють різними професійними ознаками і займаються згідно них певними видами діяльності. Це представники різного роду професій –інженери, бухгалтери, педагоги.

• соціально-етнічна структура – включає в себе сукупність етнічних спільностей та відносин між ними. До них належать, наприклад, українці, росіяни, англійці і багато інших;

• соціально-територіальна структура – включає в себе сукупність соціально-територіальних спільностей. Соціально-територіальна спільність – це сукупність людей, між якими виникає певний соціальний зв'язок, в силу однорідності об'єктивних умов їх життєдіяльності і які виявляються носіями певних суспільних відносин. Наприклад, це міські і сільські поселенські спільності, спільності регіонів.

• соціально-класова структура, яка охоплює класи, соціальні верстви, соціальні групи, прошарки, стани.

Соціально-класова структура е дуже важливою характеристикою соціальної структури суспільства взагалі, тому її слід розглянути окремо.

СОЦІАЛЬНО-КЛАСОВА СТРУКТУРА

Соціально-класова структура, ґрунтуючись на соціальному факторові поділу людей на соціальні спільності, розкриває цілісну картину соціальної неоднорідності і соціальної нерівності в суспільстві.

Теоретичною базою для виникнення концепції класів стали Праці К. Маркса і В. Леніна.

Класи – це великі групи людей, що відрізняються за їх місцем в історично обумовленій; системі суспільного виробництва, за Їх відношенням до засобів виробництва, за їx роллю в суспільній організації праці, а також за способами отримання й розмірах тієї долі суспільного багатства, якою вони володіють.

Виходячи з марксистсько-ленінської теорії, класи – явище історичне. Вони виникли в період розпаду первіснообщинного ладу і змінились настільки, наскільки змінилися засоби виробництва. Кожній суспільно-економічній формації відповідає свій клас.

Основними критеріями, за якими В. Ленін поділяв суспільство на класи, були такі:

• організація суспільного виробництва;

• володіння засобами виробництва;

• використання найманої робочої сили.

На основі цих критеріїв розподіляється рівень доходів між класами. В. Ленін на основі вище зазначених критеріїв виділяє такі класи:

буржуазію;

пролетаріат (робітничий клас);

селянство.

Крім класів, як вважав В. Ленін, в суспільстві існують ще й міжкласовий прошарок – інтелігенція та так звані декласовані елементи.

Інтелігенція – це соціальна група, що складається з осіб професійно зайнятих творчою працею, що потребує спеціальної освіти (лікарі, науковці, діячі культури та мистецтва, педагоги, тощо).

Інтелігенція не має ніякого відношення до виробництва, тому не є класом, але покликана обслуговувати інтереси класів.

Декласовані елементи – це соціальні верстви населення, у яких відсутня будь-яка власність і стабільне джерело доходу (безробітні, жебраки, бомжі, повії, тощо).

В сьогоднішньому українському суспільстві в тій чи іншій мірі існують всі вище вказані суспільні групи.

Класична теорія В. Леніна, давала збої вже в радянські часи, де незважаючи на прийняту модель 2+1 (два класи – селянство і робітники, та прошарок – інтелігенція, всі приблизно рівні за умовами праці та рівнем доходів) існувала відчутна соціальна нерівність. Та й якщо пригадати, що і буржуазія за Леніним, поділялась на велику, середню і дрібну, існувала так звана група середняків, яка, між іншим, була багаточисельною, то чіткі грані між класами вловити було надто складно, адже дрібна буржуазія за рівнем доходів часто-густо могла прирівнюватися не до буржуазії, а до середняків, а іноді навіть до пролетаріату. Тому, для більш чіткого розуміння класової теорії, слід використовувати поняття «соціальні верстви», які складають внутрішню структуру класів і великих соціальних груп (наприклад, згадані вище велика і дрібна буржуазія; робітники високої, середньої» і низької кваліфікації).

Соціальної верства – сукупність індивідів, зайнятих економічно й соціально рівноцінними видами праці, які отримують приблизно рівну матеріальну та моральну винагороду.

Таким чином, доцільніше говорити не просто про класову, а про класово-верствову структуру суспільства.

Соціальні верстви, в свою чергу, також мають внутрішні структурні підрозділи, якими є малі соціальні групи.

Мала соціальна, група – невелика за чисельністю група людей, які об'єднані спільною діяльністю і перебувають у безпосередньому стійкому соціальному контакті між собою.              

Отож, головними ознаками малих соціальних груп е те, що вони невеликі за чисельністю (від двох до кількох десятків осіб), та їх члени знаходяться у безпосередньому і стійкому контакті один з одним.

Незважаючи на малочисельність своїх членів, малі соціальні групи відіграють значну роль в соціально-класовій структурі, оскільки завдяки безпосередньому спілкуванню своїх членів між собою, вони мають можливість доносити норми, цінності та інтереси свого класу чи верстви до всіх членів цього класу або верстви.


Дата добавления: 2019-09-13; просмотров: 254; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!