Обставини, що впливають на формування особи злочинця.



 

Під впли­вом соціалізації має сфор­муватися соціально корисна, з точки зору інтересів суспі­льства, поведінка. Саме у процесі соціалізації індивід стає особистістю. Три етапи процесу соціалізації за Н. В.Андрієнковою: первин­на соціалізація (соціалізація дитини); проміжна соціалі­зація (соціалізація підлітка); цілісна соціалізація (перехід від юнацтва до зрілості -від 17-18 до 23-25 років).

Результатом неправильної або недостатньої соціалізації є фор­мування особи злочинця. Під формуванням особи злочинця розуміється закріп­лення в поведінці індивіда дій, що ВІДХИЛЯЮТЬСЯ ВІД вимог правових норм, правил моралі та інших приписів соціально-схвальної поведінки.

 

32. Поняття і види конкретних життєвих ситуацій, їх роль в індивідуальній зло­чинній поведінці.

 

Життєва ситуація криміногенна - сукупність обставин, які сприяють ви­никненню у конкретної людини рішучості скоїти злочин, спонукають її до цього.

КЛАСИФІКАЦІЯ ЖИТТЄВИХ СИТУАЦІЙ:

-Складна ситуація в сім'ї (тривалий стан)

-Справедливе зауваження стороннього з приводу аморального поступку

-Погроза з боку іншої особи

-Підмова до вчинення злочину

-Короткочасна подія (конфлікт у сім'ї, на роботі)

-Протиправні дії інших людей

-Випадковий збіг несприятливих обставин (смерть близьких, стихійне лихо тощо)

-Інші

 

33. Роль потерпілого в утворенні криміногенної ситуації. Види віктимної по­ведінки.

 

Дослідження показують, що поводження злочинця нерідко обумовлено як поводженням його жертви, так і особливими якостями її, а також взаєминами злочинця з потерпілим, сформованими раніше або в процесі зіткнення. Нерідко злочинне поводження провокується негативним поводженням потерпілого. У злочинах, де є в наявності мотиви міжособистісного порядку, це видно особливо чітко. По даним ряду дослідників, до 29% злочинів або спровоковані потерпілими, або зроблені при їхньому сприянні.

КЛАСИФІКАЦІЯ ВИДІВ ПОВЕДІНКИ ЖЕРТВ ЗЛОЧИНІВ:

-Провокуюча

-Неврівноважена

-Аморальна

-Протиправна

 

Механізм суїцидальної поведінки.

 

Суїцид - свідомий добровільний вихід із життя, пов'язаний з самотністю, відчуженістю, занепадом моральних, духовних та релігійних устоїв.

Суїцидологія - вчення про самогубство, як соціальне явище з урахуван­ням його зв'язків зі злочинністю.

 

35. Поняття та елементи механізму індивідуальної злочинної поведінки. Кримінальна мотивація.

 

Механізм злочинної поведінки - взаємодія особистісних факторів з зов­нішнім середовищем у процесі формування злочинної поведінки особи, при якій виділяються такі її етапи: а) формування особи з антисуспільною орієн­тацією; б) мотивація злочину; в) прийняття рішення про його вчинення; г) реалізація цього рішення та настання суспільно небезпечних наслідків.

Мотивація злочину - процес реалізації внутрішньої (психічної) детермі­нації злочинної поведінки, що обумовлює скоєння злочину.

 

Мотивація злочинної діяльності.

 

Мотивація злочину - процес реалізації внутрішньої (психічної) детермі­нації злочинної поведінки, що обумовлює скоєння злочину.

Сугестивні мотиви злочинної поведінки - спонукання, що формуються під впливом осіб антисуспільної спрямованості. Характерні для соціально незрілих, морально нестійких та психопатичних особистостей.

 

Загальна характеристика і класифікація методів кримінологічних досліджень.

 

Методика кримінологічних досліджень - сукупність конкретних прийо­мів, способів, засобів збирання, опрацювання та аналізу інформації про зло­чинність, її причини, особу злочинців, а також боротьбу з нею.

Методи кримінологічних досліджень поділяють на:

-загальнонаукові;

-спеціальні.

Загальнонаукові:

формально-логічний; абстрагування; аналізу і синтезу; аналогії моделювання узагальнення; історичний; системного аналізу; порівняльно-правовий.

Спеціальні:

статистичні; анкетування; інтерв'ювання; тестування; соціометрії; вивчення документів; спостереження; експерименту; експертних оцінок; кримінологічна експертиза.

МЕТОДИ ЗБОРУ ПЕРВИННОЇ КРИМІНОЛОГІЧНОЇ ІНФОРМАЦІЇ:

- Документальний (Інформація, зафіксована на папері, фотографії, кінострічці, фонограмі тощо).

- Опитування (Джерелом інформації є людина): Інтерв'ювання та Анкетування.

- Спостереження (Починаючи від звичайного візуального спостереження і закінчуючи тими, які пов'язані з застосуванням сучасних технічних засобів).

- Експеримент (Дозволяє збирати інформацію, що найоб'єктивніше відбиває характеристики явищ і процесів, які цікавлять).


Дата добавления: 2019-09-13; просмотров: 141; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!