Засоби узагальнення й аналізу кримінологічної інформації.



 

Метод узагальнюючих показників - перетворення абсолютних величин у так звані узагальнюючі показники (середні та відносні величини), що харак теризують одним числом найбільш типові сторони явищ, що вивчаються. Поширеним видом узагальнюючих показників є так звані коефіцієнти злочин­ності, тобто кількість злочинів на 10 або 100 тис. осіб. Ці коефіцієнти дають можливість порівняти злочинність на певних територіях з різною чисельністю населення.

 

Вимоги до організації кримінологічного дослідження.

 

Організація кримінологічного дослідження - вивчення наявних доку­ментів, висунення гіпотези, складання плану чи робочої програми, де визна­чаються мета та завдання дослідження, обсяг та методика його проведення, порядок опрацювання інформації, реалізації підсумків дослідження.

При роз­робленні плану (робочої програми) необхідно брати до уваги, що криміноло­гічне дослідження, як правило, поділяється на п'ять послідовних етапів:

1) підготовчий етап включає в себе уточнення мети та завдань дослідження, розроблення робочої гіпотези, визначення місця, способу, обсягу та методи­ки дослідження робочого інструментарію;

2) пілотажне (пробне) дослідження, тобто апробація в обмеженому обсязі матеріалу, анкет, опитувальних листів та інших документів програмованого збору інформації;

3) збирання емпірич­ного матеріалу;

4) опрацювання зібраного емпіричного матеріалу, тобто зве­дення, групування, складання таблиць з використанням як абсолютних, так і відносних величин, обчислення різного роду коефіцієнтів та інших узагаль­нюючих показників;

5) аналіз результатів кримінологічного дослідження та підготовка вихідних документів, надання практичних рекомендацій замовнику.

 

Програма кримінологічного дослідження.

 

Програма кримінологічного дослідження - документ, в якому описана сукупність послідовних операцій, що забезпечують: а) опис характеристики злочинності та заходів боротьби з нею; б) висновки про рівень, структуру, динаміку, причини злочинності, ефективність заходів боротьби з нею; в) про­гнози змін; г) рекомендації щодо підвищення ефективності діяльності право­охоронних та інших державних органів і громадських організацій.

 

Поняття, види і методи кримінологічного прогнозування.

 

Прогноз кримінологічний - імовірне припущення про майбутній стан злочинності, її детермінант та можливості профілактики, яке включає в себе якісну оцінку передбачуваних змін та зазначення приблизних строків.

 

49. Поняття, значення і види кримінологічного планування.

 

Планування кримінологічне - опрацювання мети та завдань у сфері бо­ротьби зі злочинністю, напрямків, шляхів і засобів вирішення цих завдань, їх нормативного, Інформаційного, організаційного, методичного і ресурсного забезпечення на певний період.

 

Попередження злочинів як один з напрямків впливу на злочинність.

 

Попередження злочинності - комплекс взаємопов'язаних заходів, що проводяться державними органами і громадськістю з метою зниження рівня злочинності і усунення причин, що її породжують.

Попередження злочинності - це спеціальний вид діяльності держави і суспільства, уповноважених на те громадських форму­вань, спрямованої на визначення форм і методів ефективного впливу на злочинність з метою її поступового витіснення з життя суспільства.

В широкому значенні - це діяль-ність щодо утримування членів суспільства від вчинення злочинів, у вузькому значенні - це виявлення та усунення причин злочинів і умов, що їм сприяють, а також діяльність по виявленню осіб, які можуть скоїти злочин, проведення з ними необхідної виховної ро­боти. В сукупності ці заходи утворюють єдиний зміст поняття «профілактика злочинів».

Попередження злочинності передбачає систему двоякого роду заходів:

- загальної профілактики як сукупності соціально-економіч­них, ідеологічних, культурно-виховних, організаційно-управлін­ських, правових та інших заходів; не будучи безпосередньо орі­єнтованими на боротьбу зі злочинністю, вони становлять мате­ріальну і духовну базу для спеціально-кримінологічної профілак­тики;

-індивідуальної профілактики як сукупності заходів впливу на конкретну особу.

Основу профілактики становить діяльність державних органів і громадських організацій, чітке виконання ними вимог, що став­ляться до здійснення профілактичних функцій. Головна мета про­філактики - недопущення злочинів, усунення причин і умов, що сприяють їх вчиненню. Значення профілактики визначається на­самперед тим, що це найгуманніший засіб боротьби зі злочинністю. З двох її напрямків - кримінально-правовий і профілактичний -останній вважається головним. 

 


Дата добавления: 2019-09-13; просмотров: 120; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!