Динаміка злочинності. Фактори, що впливають на динаміку злочинності.



 

Динаміка - зміна всіх елементів злочинності протягом пев­ного часу (3-5-7 і більше років). Рух злочинності дає можливість виявити закономірності і тенденції її розвитку (зростання, знижен­ня, стабільність). Це визначається за допомогою динамічних ря­дів. При цьому враховуються зміни у кримінальному законодавстві, системі показників у формах звітності, судовій практиці, адмініс­тративно-територіальному поділі тощо.

 

19. Соціальні наслідки злочинності. "Ціна злочинності".

 

Ціна злочинності - це характер і обсяг заподіяної злочинністю матеріаль­ної та іншої шкоди, включаючи затрати держави і суспільства на боротьбу з нею.

Суспільна небезпека злочинності - властивість, яка виявляється у її здатності завдавати шкоду суспільству.

Суспільна небезпека особи злочинця - одна з основних її властивос­тей, що проявляється в характері та ступені тяжкості скоєного злочину.

 

20. "Географія" злочинності. Порівняльна характеристика злочинності в різних регіонах країни.

 

Відмінності злочинності територіальні - специфіка злочинності, її окремих видів у певних регіонах, яка дає можливість виділити стійку систему її кількісних та якісних характеристик у регіонах з різними соціально-економіч ними і етнічними параметрами. 8 літературі також зустрічається термін «гео­графія злочинності».

Географія злочинності - просторово-часова розповсюдженість криміна­льно-караних діянь (за рівнем, структурою, динамікою), пов'язаних із специ­фікою різних регіонів світу, різних країн чи адміністративно-територіальних одиниць, однієї держави, із чисельністю, структурою та розселенням насе­лення, із особливостями форм організації життя людей, умовами праці та відпочинку, культури та побуту, національних традицій тощо.

Територіальні розбіжності в злочинності (географія зло­чинності) існують не тільки в країні, але й в областях, містах, районах. Вони пояснюються економічними і соціальними умова­ми розвитку регіону, інфраструктурою, організацією дозвілля і побуту населення і т. п. Так, у районах великих новобудов чи індустріальних регіонах злочинність, як правило, в 3-5 разів ви­ща середніх показників. Наприклад, у Донецькому басейні на 100 тис. населення припадає понад 1000 злочинів, а в Черніве­цькій області - 250.

 

Латентна злочинність. Види латентних злочинів.

 

Латентна злочинність (за Б. Панєвим) - частина загальної злочинності на даній території і в даний період часу, яка не дістала передбаченої в законі протидії з боку правоохоронних органів у широкому зна­ченні слова і тому не знайшла відображення в офіційній статисти­ці.

ВИДИ ЛАТЕНТНОСТІ

Природна - злочини, про які невідомо відповідним державним органам.

Змішана - факт злочину виявлений, але з різних причин він не усвідомлюється як злочин особою, що його виявила.

Штучна – злочини,які на порушення закону приховуються посадовими особами від обліку.

 

22. Класифікації злочинів за ступенем латентності. Засоби виявлення латентних злочинів.

 

СТУПІНЬ ЛАТЕНТНОСТІ (від найменшої до більшої)

-злочини, не включені кримінально-правову статистику;

-злочини, не вклю­чені в кримінально-правоау статистику, але про них відомо державним органам;

- злочини, не вклю­чені в криміналь­но-правову стати­стику, але про них відомо громадянам;

-злочини, про які знають лише злочинці.

 

Стан, тенденції і особливості сучасної злочинності в Україні.

З 1990 року почалося зростання злочинності. Так, злочинність неповнолітніх збільшилась майже втричі, а молодіжна - в 2,5 ра­зи. Таке становище характерне й для жіночої злочинності. За ос­танні 10 років її питома вага в загальній масі злочинності зросла з 12 до 17%. У посадових і економічних злочинах частка жінок ста­новить 35-40%. Кількість виявлених злочинів у сфері економіки за останні 10 років зросла на 39%. Значно збільшилась питома вага крадіжок, 75% з них складають розкрадання індивідуального май­на громадян, причому майже третина припадає на квартирні кра­діжки. Триває зростання злочинів вчинених з необережності, по­в'язаних з використанням технічних засобів, а також злочинів у сфері незаконного обігу наркотичних речовин.

У найближчому майбутньому серйозною проблемою буде орга­нізована і професійна злочинність, яка перебудовує свої ряди. Цей висновок ґрунтується на тому, що нині злочинці сконцентру­вали в своїх руках великі капітали, мають всі необхідні технічні засоби, контролюють не лише нелегальний бізнес, але й фактич­но всю злочинність, намагаються проникнути в парламент, держав­ний апарат і правоохоронні органи. Намагаються заволодівати прибутковими підприємствами через компаньйонство (вкладають гроші в їх розвиток), нав'язують співробітництво в інших формах, займаються вимагательством, готові до скоєння будь-яких злочи­нів.

Невтішні характеристики злочинності неповнолітніх. У криміно­логічній літературі зазначається, що більш тривожної проблеми, ніж злочинність неповнолітніх, на сьогоднішній день нема. Деякі аргументи для таких висновків викладені вище. До них можна до­дати й такі:

а) понад 40 тисяч неповнолітніх ніде не навчаються і не працю­ють;

б) близько 70 тисяч підлітків стоять на обліку правоохоронних ор­ганів;

в) 95% підлітків ніде подітися у вільний час;

г) близько 20 тисяч дітей залишаються без батьківської опіки в результаті сімейного неблагополуччя - пияцтва, алкоголізму, наркоманії;

д) щорічно 49% сімей розривають шлюб. Серед засуджених підлітків 40% - з неповних сімей.

Серйозну загрозу становить бродяжництво і жебрацтво. Йдеть­ся про соціальне середовище, яке формується з осіб, що розшу­куються правоохоронними органами за скоєння злочинів, а також раніше судимих, які не виправилися під час відбування покарання. На рахунку цієї категорії злочинців у 1998 році кожне сьоме вбив­ство і зґвалтування, третій - розбійний напад, п'яте - пограбуван­ня, десяте - хуліганство.

У XXI століття ми вступаємо не тільки з багатьма невирішеними економічними й соціальними проблемами, але й із значним рівнем злочинності. Він завжди чутливо відображає стан суспільного орга­нізму. В останні роки наша країна опинилася в умовах економічної кризи, загострення багатьох соціальних протиріч. Це, звісно, викли­кає наростання соціальної напруги, девальвацію традиційних мора­льних цінностей, дестабілізацію громадського порядку, і, як наслі­док, зростання злочинності.

В поданих схемах розкриваються ознаки злочинності, а та­кож поняття, про які йшлося у текстовому матеріалі.


Дата добавления: 2019-09-13; просмотров: 153; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!