Урок 101. Culture Corner. All aboard
Цели: способствовать развитию социокультурной компетенции; создать условия для развития исследовательских учебных действий.
Оборудование: картинки с изображением различных видов транспорта (ship, plane, coach, train);пластиковые монетки для настольной игры; оборудование, необходимое для проведения викторины.
Ход урока
I. Организационный момент
· Good morning, children! (Good morning!)
· How are you? {Fine, thanks!)
· Are you all here?
II. Актуализация знаний
Проверка домашнего задания
(Учитель организует взаимопроверку выполнения заданий в рабочей тетради.)
III. Выполнение проверочной работы
(Ученики выполняют проверочную работу Test Unit 10с (с. 121) из пособия Spotlight Test Booklet 5.)
IV. Работа по теме урока
Работа по учебнику С. 121.
· Look at the map and read the title. What country is it? (It’s Scotland.)
· What do you know about Scotland?
(Ученики называют известные им факты. Учитель показывает картинки с изображением различных видов транспорта (ship, plane, coach, train).)
· Which means of transport we are going to travel? {By coach.) (Ученики выбирают соответствующую картинку.)
“All aboard!” is a call warning passengers to get on a coach, ship, or train that is about to depart.
Упр. 1 (c. 121).
(Ученики читают вслух условия игры, записанные в розовом поле и на зеленых карточках. Учитель объясняет, как пользоваться монетками для игры.)
· Play the board game in pairs and check. All aboard!
(После окончания игры учитель подводит итоги.)
· Did you win? How long did it take you to complete the tour?
· Were the questions difficult?
V. Инструктаж по выполнению домашнего задания
|
|
· For your homework make a board game about your country. (Ученики выполняют задание дома в мини-группах. Учитель
уточняет детали выполнения работы.
Учитель записывает домашнее задание на доске, а ученики — в дневниках:
SB: Ex. 2(р. 121).)
VI. Викторина Geography Quiz
You’ve read about many countries this year. Today we are going to have a quiz. We need three teams. And I’ll be a quiz master.
(Ученики делятся на три команды, учитель объясняет правила игры. Капитаны команд по очереди выбирают фишки с номерами вопросов. Учитель читает вопрос и дает 30 секунд на обсуждение. Команда получает очко, если ответ верный. Если ответ неверный, то ответ предлагают две другие команды. Побеждает команда, набравшая большее количество очков.)
Questions
1. What is the Union Jack? (It's the flag of the UK.)
2. The UK, the USA, Australia, Japan, New Zealand, Canada. Which is not an English-speaking country? (Japan.)
3. What is the capital of the USA? (Washington DC.)
4. What is the capital of Australia? (Canberra.)
5. What is the capital of Canada? (Ottawa.)
6. What is the capital of New Zealand? (Wellington.)
7. Where is the Taj Mahal? (It's in Agra, India.)
8. Where are the Simpsons from? (They are from Springfield, the USA.)
9. A tiger, a cobra, an emu, an elephant, a rhino. Which animal is not from India? (An emu.)
10. Where do koalas live? (In Australia.)
11. What is Big Ben? (It's one of the four huge bells inside the tower that stands above the Houses of Parliament in London.)
12. What country does Alaska belong to? (The USA.)
13. Where do people celebrate Thanksgiving? (In Canada and the USA.)
14. Where do people celebrate the Banana festival? (In the Philippines.)
15. Where do people celebrate the Strawberry festival? (In Florida, the USA.)
|
|
16. Where is Harry Potter from? (He’s from England.)
17. Canada has two official languages. What are they? (English and French.)
18. Where can you see red double-decker buses? (In London.)
19. What is the national symbol of Ireland? (The shamrock.)
20. Harrods, the Odeon, McDonald’s. Which is the biggest cinema in London? (The Odeon.)
VII. Подведение итогов урока
· Did the board game help you learn more about Scotland?
· What countries would you like to read about next year?
(Учитель оценивает деятельность учащихся на уроке.)
· That’s all for today. Goodbye! (Goodbye!)
Урок 102. Spotlight on Russia. Holidays
Цели: способствовать формированию общекультурной и этнической идентичности как составляющей гражданской идентичности личности, развитию интереса к изучению культуры своего народа, готовности содействовать ознакомлению с ней представителей других культур; создать условия для совершенствования языковых и речевых навыков в ситуации речевого общения по теме «Каникулы».
Оборудование: карточки с заданиями для выполнения минипроекта.
Ход урока
I. Организационный момент
· Good morning, boys and girls! (Good morning!)
· How are you? (Fine, thanks!)
· Are you all here?
II. Работа по теме урока
1. Работа с текстом в журнале Spotlight on Russia
· Open the magazine Spotlight on Russia at the end of your books, page 12. What is the page about?(It’s about holidays and summer camps.)
(Ученики самостоятельно читают текст о летних лагерях в России и отвечают на вопросы учителя.)
|
|
· How many Russian children go to summer camps every year?
· Why do they go there?
· What do they do there?
· Do you or your friends go to summer camp?
· Where do you go? Do you like it?
(Ученики с помощью учителя читают подзаголовок и текст о детском центре «Орленок». Затем учитель задает ребятам вопросы.)
· Would you like to go to the Orlyonok Children’s Centre?
· Look at the pictures. What activities the Children’s Centre can offer you?
· Which of these things do you like doing?
Выполнение задания на доске
· Alina went to the Orlyonok Children’s Centre last summer. Read the paragraph from her letter to theSpotlight on Russia and complete it.
Dear Spotlight on Russia
Hi! I (1)... (go) to the “Orlyonok” last summer. It was fantastic! I (2)... (make) a lot of new friends and (3)... (have) a great time. We (4)... (swim) in the Black Sea. We (5)... (play) sports and (6)... (enjoy) campfires in the evening. It was my best holyday.
(Ученики самостоятельно выполняют задание, а затем все вместе проверяют ответы.
Keys: 1 — went; 2 — made; 3 — had; 4 — swam; 5 — played; 6 — enjoyed.)
III. Инструктаж по выполнению домашнего задания
(Учитель предлагает ребятам написать дома аналогичное письмо о своем отдыхе в летнем лагере.)
· Write the paragraph about the children’s camp you went to last summer.
(Затем учитель объясняет задание в рабочей тетради.
Учитель записывает домашнее задание на доске, а ученики — в дневниках:
SB: Spotlight on Russia (p. 12); WB: Ex. 8 (p. 76).)
IV. Выполнение мини-проекта Ready for Holidays?
(Учитель задает ученикам вопросы.)
· Do you always enjoy your holiday?
|
|
· You’re sometimes bored, aren’t you?
You’re going to work together and learn how to make your holiday excited and full of fun.
(Учащиеся работают в парах. Учитель раздает каждой паре учеников карточки с заданием. У всех одинаковое задание, но разные тексты. Тексты напечатаны крупным шрифтом на разноцветной бумаге, первая буква в каждом тексте выделена.)
· Fill in the missing words.
holidays. (1)... does the word mean to you? Sun and fun? Or long empty days when you wish you were somewhere else? Time passes slowly if you (2)... nothing to do. Plan ahead for a brilliant (3)...!
1. On your marks! Get ready to stop being bored. Write a list (1)... wonderful and exciting things you could do, at home or away. Think Big! Decide to become a champion swimmer, to climb the highest (2)..., to write a hit record. Write all your wishes, (3)... and small. They may not all happen but they will get you in the right mood. Holidays are more fun if you have a goal.
2. Lists! If you are going away, make a list of everything you (1)... going to need: clothes, games to play (2)... the evening, jokes to tell after dinner. Write your list with a friend. It is more fun and two (3)... are better than one! When your list is ready, stick it inside your bag so you don’t lose it.
3. If you can’t live (1)... music, choose your favourite hits and make (2)... your Walkman has batteries. Take a camera. Photos (3)... other souvenirs bring some sunshine to the cold, dark months ahead.
4. Z)on’t make the same mistakes twice! Play back your last holiday (1)... your mind. What’s wrong (2)... it? Was it boring? Or was it tiring? It (3)... hard to make things better unless you know what’s wrong!
5. A word of warning: if you stay in the (1)... too long, you bum. That’s fact. This summer a (2)... and a good sun cream can be your best friends. Danger zones: your nose, shoulders and neck. Don’t stay in the sun between midday and three (3)... when the sun is extremely hot.
6. Fippee! The big day is nearly here! The day before you leave, check the house from top (1)... : “Remember to (3)... your toothbrush!”
7. Smile! A big friendly (1)... is understood in every language. (2)... the beach, in a cafe or in a long queue, a smile is (3)... best passport to a mega holiday!
{По материалам журнала «Speak Out»)
(Keys: 1)1— What; 2 — have; 3 — holiday;
2. 1 — of; 2 — mountain; 3 — big;
3. 1 — are; 2 — in; 3 — heads;
4. 1 — without; 2 — sure; 3 — and;
5. 1 — in; 2 — with; 3 — is;
6. 1 — sun; 2 — hat; 3 — o’clock;
7. 1 - to; 2 - bad; 3 - take;
8. 1 - smile; 2 - On; 3 - the.
Учитель проверяет работы, затем ученики прикрепляют карточки с текстами на доску так, чтобы получилось слово HOLIDAYS. Учащиеся читают все тексты самостоятельно или вслух и обсуждают советы для отдыха.)
V. Подведение итогов урока
· Can you talk about holiday at summer camp?
(Учитель оценивает деятельность учащихся на уроке.)
· That’s all for today. Goodbye! {Goodbye!)
Урок 10 3. English in Use (Renting a bike / a car).
Extensive Reading (Geography)
Цели: способствовать развитию навыков ознакомительного, поискового чтения, диалогической речи, совершенствованию произносительных навыков, развитию грамматических навыков употребления в речи модального глагола must; создать условия для развития творческого потенциала учащихся.
Оборудование: карточки с заданиями.
Ход урока
I. Организационный момент
· Good afternoon, children! (Good afternoon!)
· How are you? {Fine, thanksf)
· Who’s absent today?
II. Актуализация знаний
Дата добавления: 2019-09-08; просмотров: 435; Мы поможем в написании вашей работы! |
Мы поможем в написании ваших работ!