Клініка і класифікація спастичних паралічів.



Клініка:

- Ураження кінцівки з 1 боку: правої верхньої і правої нижньої (правобічна геміплегія), лівої верхньої і лівої нижньої (лівобічна геміплегія).

- М’язів тонус в уражених кінцівках підвищений.

- Спонтанні рухи

- Паретична рука більш приведена до тулуба; кисть стиснута в кулак.

- Поворот голови в здоровий бік, нахил плечового пояса в уражений бік з підтягненням таза створюють враження вкорочення ураженого боку тулуба.

- Сухожильні рефлекси посилені на боці ураження, чіткий рефлекс Бабинського.

- Стопа ураженої кінцівки повернута досередини, пальці зігнуті, напружені.

- Хапальні та маніпулятивна функція верхніх кінцівок у розвитку затримується.

- Ходить за типом ножниць.

Класифікація ДЦП:

1) Спастична геміплегія (геміплегія)

2) Спастична диплегія

3) Двобічна геміплегія

4) Гіперкінетична форма

5) Атактична форма

6) Атонічно-астенічна форма

7) Змішані форми

 

Принципи консервативного та оперативного лікування спастичного паралічу

1) Консервативне:

Медикаментозна терапія (пірацетам – підвищує енергетичний обмін мозку, утилізацію глюкози, синтез нуклеїнових кислот, фосфоліпідів; аміналон – природній продукт метаболізму нервової тканини; ацефан – при значних проявах вегетативних порушень; пантогам- проти судомний ефект; АТФ- з метою запобігти розвиткові дистрофічних процесів у мязах і джля стимулювання обміну речовин у м’язовій тканині; токоферолу ацетат – вітаміни; анаболічні стероїди (небо рол, ретаболіл) – стимулюють синтез структурних і ферментних білків мязів; медокал, баклофен – знижують м’язів тонус і гіперкінези; теонікол, трен тал – для покращення мікроцикруляції мозкового та периферичного кровообігу; левомізоль, тимолін – стимуляція імунних реакцій.)

Лікувальна фізкультура (мета –відпрацювати та стабілізувати координацію рухів, їх синхроність)

Ортопедичне лікування (шини, апарати, гіпсові повязки, ортопедичне взуття)

2) Оперативне:

- у разі фіксованих еквінусних положень стоп показане оперативне лікування з подовженням п’яткового сухожилка і розсічення заднього сумко-звязкового апарату надп’яткового-гомілкового суглоба, усунення вадового положення стопи та іммобілізацією стопи за допомогою гіпсового чобітка.

- при варусних деформаціяї дітям віком 7 років і більше показана реконструктивна операція – під таранний або триартикулярний артродез з повною корекцією стопи.

- при контрактурі в колінному суглобі, зумовленій контрактурі литкового м’яза, показана остеотомія або операція сільвершельда_ Стреєра.

- спастичну згинальну контрактуру кульшового суглоба в дітей молодшого віку усувають консервативно – методом накладання поетапних кокситних повязок.

- якщо причиною згинальної контрактури в дітей старшого віку і підлітків є клубово-поперековий мяз. То його подовжують біля зони прикріплення.

- контрактури привідних м’яв усувають методом міотомії з наступним накладанням кокситної гіпсової повязки в положенні максимального відведення стегон і усунення зовнішньої ротації.

- У разі контрактури тяжкого ступеня виконують операції на нервах – резекцію гілок затульного нерва.

- контрактури колінного суглоба усувають шляхом операції на мяких тканинах і кістках, а також методом подовження сухожилків мязів-згиначі гомілки або транспозиції їх на ділянку виростків стегнової кістки (операція Еггерса)

 

Доброякісні пухлини. Діагностика і лікування

1) Остеома – доброякісна солітарна пухлина кісток. Типова локалізація – метафаз, діаліз довгих кісток та кістки черепа. Виділяють компактну, губчасту та змішану форми.

Виявляють пузлини рентгенологічно або клінічно у разі досягнення ними значних розмірів, деформування сегмента кінцівки і випинання під шкірою у вигляді овального виступу.Пухлина не болюча, якщо тільки вона не стискає нерв. На Ro- кулеподібної або овальної форми. Кортикальний шар кістки плавно переходить на пухлину без переривань, стоншень, періостальних реакції.

Лікування: - хірургічне: видалення остеоми в межах здорової кістки.

2) Остеоїд- остеома

- запальний деструктивний процес.

Локалізується в кортикальному шарі, рідше – у спонгозній тканині.

Раннім клінічним проявом є больовий синдром наростаючого характеру.На кістках, не вкритих товстим шаром мязів, мілкими тканинами, видно плоско овальне потовщення. Щадна кульгавість. Наявність остеоїд-остеоми в епіфізі зумовлює реактивне запалення в суглобі – синовіт. Дослідження крові – зб ШОЕ, лейкоцитоз, підвищення лужної фосфатази в сироватці. Ro- в корикальному шарі діафіза кістки візуалізується різного розміру та товщини плоско-овальне потовщенняз чіткою гладенькою поверхнею, що утворилося за рахунок параостальних нашарувань.У губчастій кістці виявляється гніздо – зона просвітлення.

Лікування – хірургічне: резекція остеоїд-остеоми в межах здорової кістки.

3) Остеохондрома

Відрізняється від остеоми тим що містить ще й хрящову тканину, яка вкриває поверню кісткової основи. Пухлина має ніжку, інколи широку основу. На вигляд подібна до цвітної капусти. Поверхня її горбиста, горби нерівномірні. Контури чіткі. Кортикальний шар переходить на поверхню пухлини, стоншуючись по периферії. Ro- пухлина складається з кісткових острівців, віялоподібних пучків, перегородок на фоні світлих прогалин – хряща.

4) Гемангіома – внутрішньо кісткова судинна пухлина, досить поширена, походить з червоного кісткового мозку, виникає в кістках склепіння черепа, хребцям, довгих кістках, кістках таза, лопатці. Бувають солітарними і множинними. Ro- вогнище округлої форми без чітких меж неоднорідної структури. На фоні розсмоктування проступають потовщені кісткові балки, які утворюють променистий малюнок. Типова рентгенологічна ознака - на фоні петле подібних просвітлень виявляються рельєфні вертикальні ущільнення колонки і трабекули, особливо виражені біля країв хребця.

5) Хондрома – доброякісна солітарна хрящова пухлина, притаманна переважно дитячому та юнацькому віку. Основна локалізаці є діалізи коротких кісток кистей, стоп, кістки таза, ребра, тобто кістки, які містять найбільшу кількість хрящової тканини. Може рости від кістки назовні (екхондрома), або розвивається зсередини кістки (енхондрома).

Пункційна біопсія – пріоритет у виборі діагностики.

Лікування – хірургічне

6) Хондробластома

Локалізується найчастіше в проксимальному і дистальному кінцях стегнової кістки, проксимальному кінці великогомілкової та плечової кісток, у лопатці, ребрах.Ro- круглий чи овальний дефект, який у довгих кістках локалізується поруч із субхондральною пластинкою. Малюнок дфекту неоднорідний, крапчастий. З острівцями звапнення.Навколо дефекту – вузьку зона остеосклерозу.

Лікування –хірургічне : резекція пухлини в межах здорової кістки, з метою запобігти рецидиву.

 


Дата добавления: 2019-07-17; просмотров: 275; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!