Техніка ампутації, види ампутації, приоритет вітчизняних вчених.



Основними етапами виконання ампутації є: розтин м’яких тканин, перев’язка судин, обробка нервів, відпил кістки, ушивання рани.

 

Опил кісток може перекриватися також фрагментом кістки. Такі способи ампутації називаються кістковопластичними та періостеопластичними.(застосовуються лише у випадках, коли можна розраховувати на загоєння рани первинним натягом).

 

Історично відомі кістковопластичні операції

· за Пироговим на гомілці (перекриття опилу великогомілкової кістки частиною п’яткової кістки),

· за Грітті – Шимановським на стегні (перекриття кісткової кукси стегна наколінком),

· за Сабанєєвим (перекриття кукси стегна пластинкою із горбистості великогомілкової кістки).

 

Зараз використовують кістковопластичні операції з метою синостозування гомілкових кісток після ампутації у межах середньої і верхньої третин гомілки.

 

Фасціоміопластичний спосіб ампутації стегна:

А — викроювання шкірних клаптів та рівень перетину м’язів;

Б — відпил кістки по краю відтягнутих м’язів;

В — вид кукси після відсічення кінцівки;

Г — зшивання зовнішніх та внутрішніх груп м’язів;

Д — зшивання передньої та задньої груп м’язів

Види:

За часом виконання розрізняють:

● первинні — ампутації, які виконуються з метою видалення явно нежиттєздатної частини кінцівки при її травматичному пошкодженні в перші 24 години, в об’ємі ПХО рани;

● вторинні — ампутації, які виконуються після формування демаркаційної лінії нежиттєздатних тканин або загрози гострої ниркової недостатності;

● пізні — ампутації, які виконуються в плановому порядку.

 

Залежно від розтину м’яких тканин: колові та клаптеві.

При коловому виді ампутації м’які тканини пересікаються перпендикулярно до довгої осі кінцівки.

При гільйотинній ампутації — на одному рівні,

при двохмоментній ампутації — шкіра з підшкірною клітковиною після циркулярного перетину зміщується проксимальніше, а потім пересікають усі інші м’які тканини та кістку на одному рівні;

при трьохмоментній (конусній) ампутації проводять циркулярний розріз шкіри, підшкірної клітковини та фасції, потім вище — м’язи, а потім ще вище перепилюють кістку, тобто відносно вищезгаданих тканин утворюються три рівні розтину.

 

Якщо в клапоть включається фасція, то спосіб ампутації називається фасціопластичним, якщо і м’язи — фасціоміопластичним

Пороки і захворювання ампутаційної кукси.

 У разі порушення догляду за куксою, невідповідного припасування куксоприймача та перевантаження розвиваються захворювання кукси.

 

Хвороби та вади кукси можна розділити на три групи:

1. Післяампутаційні хвороби: лігатурні нориці, рани, що довго не загоюються, виразки, остіомієліт, невроми,остеофіти, фантомний біль, каузалгії.

2. Зумовлені користуванням протезом та недостатнім доглядом за куксой: мацерація, екзема, дерматит, піодермія, застійна гіперемія, виразки та злоякісні переродження вадових рубців.

3. Хвороби, пов’язані з нераціональним протезуваням: гіперкератоз, бурсит, атрофія м’яких тканин, судинні та трофічні розлади.

Протезування, класифікація протезів, підготовка кукси до протезування.

Протезування – це штучне констукторсько-технічне відновлення відтятої частини кінцівки та лікування ортезами й апаратами функціональної недостатності, вад і захворювань апарату опори та руху.

 

Протези – це технічні засоби реабілітації, що замінюють втрачену частково або повністю кінцівку.

 

Протези бувають:

· тимчасовими, – це лікувальні та лікувально- тренувальні протези.

· постійними

· косметичними.

Протези верхніх кінцівок за їх функціональними ознаками та способам керування розділяють на :

· косметичні,

· функціонально-косметичні,

· активні (з тяговим керуванням і з керуванням від зовнішніх джерел енергії)

· робочі протези.

Косметичні протези — це так звані пасивні протези, які не виконують ніякої активної функції або виконують тільки пасивну функцію утримання. Основне призначення такого протеза — заповнити косметичний дефект сегмента .

Функціонально-косметичні протези дозволяють здійснювати пасивні рухи під дією здорової руки. У таких протезах можна розсунути пальці штучної кисті і вставити ручку, рукоятку інструмента чи ложку тощо. Вони дозволяють установити кисть у зручне положення для виконання яких-небудь дій, зігнути штучну руку в ліктьовому шарнірі і зафіксувати це положення.

 

Функціональне призначення протезів нижніх кінцівок. Протези мають бути функціональними( повинні забезпечувати можливість стояти і ходити в умовах побуту та доступної професійної діяльності), а також враховувати косметичну заміну ампутованої частини кінцівки.

Протез повинен щільно з’єднуватися з куксою. Тісний контакт забезпечує добре керування, оптимальний зворотний зв’язок і дозволяє запобігти місцевому тиску кукси

 

Підготовка кукси до протезування:

Протинабрякова терапія та терапія, спрямована на покращення трофіки тканин, особливо м’язів, на збереження амлітуди рухів у проксимальному суглобі, профілактику контрактур, зняття больового синдрому, тренування кукси на опорність з урахуванням стану м’яких тканин, рубця, наявності трофічних розладів в торці кукси.


Дата добавления: 2019-07-17; просмотров: 483; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!