Прийняття Конституції України.



Конституційний процес в Україні тривав п'ять років і був пов'язаний з гострими політичними суперечками. Після проголошення незалежності України мала чинність Конституція УРСР. Це було обумовлено обставинами перехідного періоду. Проекти Конституції 1992р.,1993р. з різних причин так і не стали Основним Законом.

8 червня 1995 року було прийнято Конституційний договір між Верховною Радою та Президентом, що регулював відносини між суб’єктами української політики.

У травні 1996 р. постановою Верховної Ради була створена Тимчасова спеціальна комісія з доопрацю­вання проекту Конституції на чолі з М. Сиротою. Обговорення у Верховній Раді до­опрацьованого Комісією проекту все ж було безрезультатним. Заперечення викликали вже перші положення про статус ук­раїнської мови, державні символи тощо. Запропоновані зміни фактично вихолощували основний зміст документа. Конституційний процес в Україні зайшов у глухий кут.

У цій ситуації Президент України вирішив подати проект Конституції на всеукраїнський референдум. Цей крок Президента примусив Верховну Раду до рішучих дій й 28 червня 1996 року після 2 діб безперервної роботи Конституція була прийнята. Ці події увійшли в історію України як «конституційна ніч».

Консти­туція складається з преамбули, 114 розділів, в яких об'єднана 161 стаття, та перехідних положень.

Конституція закріплює основні принципи української демо­кратичної, соціальної і правової держави, в якій людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, безпека визнаються найви­щою цінністю. Однією з основних засадничих ідей нової Кон­ституції е те, що саме держава функціонує для людини, а не на­впаки. Український народ є джерелом влади, яку він реалізує через відповідні органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Конституція закріплює принцип поділу влади на законодав­чу, виконавчу і судову та їх незалежність одна від одної. Осно­вою зовнішньої політики України, згідно з Основним Законом, є забезпечення її національних інтересів і безпеки шляхом під­тримання мирного і взаємовигідного співробітництва з усіма країнами світу.

Зі 161 статті Конституції 48 міститься в другому розділі «Права, свободи та обов'язки громадянина», який акумулює зміст таких важливих, визнаних усім світом міжнародно-правових актів, як Загальна декларація прав людини, Декларація про право на розвиток. Концепція про права дитини тощо. Це дозволило знач­но розширити систему прав і свобод людини і громадянина в Ук­раїні, наповнити Конституцію новим демократичним змістом, наблизити державу до світових стандартів щодо їх захисту.

Відповідно до Основного Закону Україна є унітарною, собор­ною державою.

Основний Закон України визначає, що єдиним її джерелом в Україні є народ. Єдиним органом законодавчої влади в Україні є Верховна Рада.

Президент України за Конституцією є главою держави і ви­ступає від її імені. Він обирається прямим всенародним голосу­ванням терміном на п'ять років.

Головним органом виконавчої влади є Кабінет Міністрів, який очолює прем'єр-міністр України. Виконавчу владу на місцях здійснюють обласні державні адміністрації.

Судочинство в Україні здійснюється Конституційним Судом України і судами загальної та галузевої юрисдикції.

Нова Конституція стала базою подальших державотворчих процесів в Україні.

Значення прийняття Конституції України

1. Закріплено та врегульовано відносини між громадянами й дер­жавою.

2. Проголошено республіканську форму правління і демократичний по­літичний режим.

3. Визначено основні цілі розвитку держави.

4. Зафіксовано пріоритет прав та свобод людини і громадянина.

5. Закріплено основні принципи зовнішньої політики держави.

Лекція 30. Стан економіки після розпаду СРСР.

Спроби реформування економіки.

Пошук шляхів стабілізації на початку ХХІ ст. Повсякденне життя.

Основні принципи зовнішньої політики України.

Спроби реформування економіки.

Курс на створення ринкового господарства в Україні був узятий одразу ж після завершення процесу відокремлення України від СРСР у 1991 р. Загалом економічні реформи в Україні розгортались досить повільно з низки причин. Серед них такі: розрив економічних зв’язків з союзними республіками; непродумана податкова та митна політика; значні позики валютних коштів у МВФ і Всесвітнього банку, що спрямовувались на «латання дірок» в держбюджеті; масова спекуляція, вивезення за кордон сировини та матеріалів, незаконний переказ валюти до іноземних банків; приватизація та «тінізація» прибутку українських підприємств.

Економіка України в середині 1990-х рр. опинилася в жахливому стані. В 1992 р. вартість газу в Україні за рік зросла в 100 разів, нафти – в 300 разів. Інфляція набула масштабів гіперінфляції. За 1992 р. гроші знецінилися в 21 раз, а за 1993 р. – у 103 рази. Таких масштабів інфляції не спостерігалося в цей час у жодній країні світу. Ще до 1992 р., коли стартувала приватизація, економічна ситуація у країні різко погіршилася. Зволікання з реформами, зростання тіньового сектора економіки , концентрації власності в руках невеликого кола осіб, зрощення влади і власності, стали найістотнішими перешкодами на шляху економічних реформ. Наслід­ком непрозорої приватизації, що в народі отримала назву «прихватизації», стало поглиблення економічної кризи, падіння вироб­ництва, високий рівень інфляції, зростання внутрішньої та зовнішньої за­боргованості.

Наприкінці 1994 р. суспільство постало перед новим витком гіперінфляції. Курс купоно-карбованця стрімко падав. У листопаді в обігу з’явилася 500-тисячна купюра, реальна вартість якої не перевищувала 4 доларів США. Намагаючись перешкодити знеціненню грошей, уряд запровадив фіксований курс купонів щодо долара та рубля. Але це призвело тільки до зростання оборотів «тіньової економіки», суцільної бартеризації розрахунків та відтоку валюти за кордон.

Восени 1996 р. в обіг увійшла гривня. Щоправда, під час грошової реформи був встановлений її завищений курс щодо інших валют, який не відповідав реальній купівельній спроможності української валюти. Це істотно підірвало можливості вітчизняного експорту. Восени 1998 р. гривня наполовину знецінилася, однак витримала удар. З 1999 р. зниження її курсу щодо світових валют тривало, але в доволі низьких межах. Отже, гіперінфляцію було подолано. До 40% 1999 р. було знижено податок на прибуток з громадян, а з підприємств - до 30%, податок на додану вартість – з 28 до 20%.

Відсутність прозорого законодавчого поля для здійснення підприємницької діяльності призвела до створення нерегульованих законом монополістичних об’єднань. На чолі їх стояли так звані «олігархи», які привласнювали об’єкти приватизації за мізерні суми й завдавали державі величезних збитків. За рівнем корумпованості Україна посідала третє місце в світі. На кінець 1990-х понад 90 % промисловості було у приватних руках.

Якщо приватизація великих промислових підприємств перетворилася на розкрадання народного багатства кількома кланами «олігархів», то безоплатна приватизація квартир та присадибних ділянок була проведена успішно. Досить складно розв’язувалося земельне питання. Протягом 1996 р. було здійснене роздержавлення землі та її передача у власність юридичних осіб. Потім розпочався другий етап земельної реформи: видача сертифікатів, які засвідчували право на земельний пай.

На полицях магазинів запанували імпортні товари. Поставку таких товарів здійснювали сотні тисяч так званих «човників». Тисячі підприємств припинили або різко скоротили виробництво. Вижили металургійні, великі машинобудівні заводи, що знайшли свого покупця

( ЗАЗ, “Норд”, ЛАЗ, “Мотор-Січ”, Хімпром, СМНПО ім. Фрунзе та ін.). Але повністю зникло виробництво телевізорів, зупинилися суднобудівні верфі, авіаційні заводи, розікрали величезний цивільний річковий і морський флоти. Підйом економіки з 1999 р. виявився у зростанні ВВП. Але до повного подолання наслідків кризи 1991-1998 рр. ще далеко.

Все ж за кілька років в економіці сталися необоротні зміни. До 2000 р. форму власності змінили понад 65 тис. підприємств і організацій. Понад 70% загального обсягу промислової продукції стало вироблятися на недержавних підприємствах. В галузях промисловості, які спромоглися вийти зі своєю продукцією на зовнішній ринок, відбулася певна стабілізація.


Дата добавления: 2019-07-15; просмотров: 124; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!