Дисидентський рух в Україні в другій половині 70-х -на початку 80-х років.



У 1975 р. уряди 35 держав Європи і Північної Америки, у то­му числі й уряд СРСР, підписали Гельсінські угоди, які закріп­лювали нові відносини в Європі, повинні були забезпечити до­тримання у кожній з країн високих принципів демократії, прав людини. Розуміючи, що в Радянській Україні це практично не­можливо, в листопаді 1976 р. найбільш активні правозахисни­ки об'єдналися в Українську групу сприяння виконанню Гель­сінських угод в Україні, або Українську гельсінську групу (спілку ) (УГС). Вона стала найбільшою правозахисною організацією в респуб­ліці, її керівником став письменник М. Руденко, а серед 36 членів були такі відомі дисиденти, як П. Григоренко, Л. Лук'яненко, Н. Світлична, В. Чорновіл, В. Стус, М.Горинь  та ін. УГС вважала, що має закон­не право на існування та контактувала з аналогіч­ними об'єднаннями по всьому СРСР. У декларації УГС проголошувалося, що вона свою головну мету вбачає в ознайомленні світового співтовариства з порушеннями прав людини в Україні.

Уже у лютому 1977 р. бу­ло заарештовано і потім засуджено її керівників — М. Руденка та О.Ти­хого. Арешти тривали. Було заарештовано за антирадянську агітацію і пропаганду В.Чорновола, В. Стуса, С. Хмару. В таборах загинули В. Стус, В. Марченко, О. Тихий, Ю. Литвин.

На початку 80-х років дисидентський рух було практично розгромлено. Головною причиною цього була відсутність порозуміння з народом. За соціальним складом дисиденти були переважно представниками інтелігенції. Ефективно діяв КДБ, силі якого вони протистояти не могли.

 

Релігійне дисидентство.

Розпуск Української автокефальної церкви в довоєнні роки та Української греко-католицької — у повоєнні, антирелігійна кампанія кінця 50-х - початку 60-х років спричинили зростання релігійного дисидентства.

Особливо активно боролися за відновлення своїх прав греко-католики. Формально ліквідована Греко-католицька церква діяла в західних областях в підпільних, «катакомб­них» умовах. Значна частина галичан таємно відправляла обряди. Існувало до 350 парафій (громад). Ними керували нелегальні єпископи, а з-за кордону - кардинал Йосип Слі­пий, якого у 1963 р. відпустили до Ватикану із заслання. Одним з борців за права уніатів був Й.Тереля, який у 1982 р. став одним з організаторів Комітету захисту Української греко-католицької церкви.

Права віруючих православних захищав дисидент, багаторічний в'язень В. Романюк. Завдяки йому з'явилася опозиція режимові в Руській православній церкві, яка на той час фактично перебувала під контролем держави.

Значну частину релігійного дисидентства становили члени протестантських сект євангельських християн-баптистів, єговістів тощо. Особливу активність у справі їх захисту проявляли Петро Вінс - член УГС, та його син пастор-баптист Георгій Вінс.

Висновки: Дисиденти були "совістю нації", але їхнє коло не перевищувало сотні осіб. Українська радянська культура впадала у застій, була під контролем.

Лекція 28. Перебудова в СРСР та відновлення незалежності України.

Особливості політики перебудови в Україні.

Спроба державного перевороту в СРСР.

Проголошення незалежності України та вибори Президента.

Особливості політики перебудови в Україні.

Наступником лідера СРСР Л. Брежнєва, який помер у листопаді 1982 р., став Ю. Андропов (1982 –1984 р.), колишній голова КДБ СРСР. Він намагався утримати стабільність адміністративними заходами – зміцненням трудової дисципліни, порядку, організованості. Після смерті Андропова його змінив на посаді Генерального секретаря ЦК КПРС теж вже тяжко хворий К. Черненко. У березні 1985 р. він помер.

Новим генсеком в 1985 р. став відносно молодий, енергійний 54-річний М. Горбачов, якому й належала ініціатива перебудови. Щоб досягти своєї мети, Горбачов проголосив новий стиль керівництва, закликаючи до гласності та плюралізму думок.

Перш ніж горбачовські реформи дійшли до України, тут сталася катастрофа глобального значення: 26 квітня 1986 р. вибухнув четвертий енергоблок Чорнобильської атомної електростанції. Після аварії на ЧАЕС екологічна обстановка у республіці катастрофічно погіршилася.

Довгий час в Україні влада залишалася в руках В.Щербицького. Він сприймав реформи дуже стримано, вказуючи, що перебудова може призвести до небезпечних для СРСР наслідків. Тому до його відставки у вересні 1989 р. перебудова в Україні майже не йшла.

На XXVII з’їзді КПРС (1986 р.) було затверджено програму “Основні напрямки економічного і соціального розвитку СРСР на період до 2000 р.”          

Були проведені економічні реформи:

- для підприємств ввели госпразрахункок та самофінансування;

- громадянам дозволили займатися приватним бізнесом, відкривати “кооперативи“ ;

- започатковано держприймання продукції,

- дозволили фермерство.

- проводилася антиалкогольна кампанія, яка мала неоднозначні наслідки. З одного боку, споживання спиртного в СРСР зменшилося на 10-15 % (за офіційними даними), але з іншого - призвела до дефіциту бюджету, інфляції, вирубування виноградників, розвитку самогоноваріння. Також почастішали випадки отруєння сурогатним алкоголем.

В 1990 р. зростання економіки вже не було, з 1991 р. почалася справжня катастрофа.

В УРСР і Радянському Союзі запанував економічний хаос.

В період перебудови в Україні розгортається національно-визвольний рух, який почався з культурництва і просвітництва. 20 червня 1987 року О.Гончар звернувся з листом до М.Горбачова, в якому пропонував терміново здійснити заходи «конституційного захисту» української мови, ввести її обов’язкове вивчення в усіх школах з російською мовою навчання на території України. Улітку 1988 р. у Львові виникло Товариство рідної мови ім.. Т.Шевченка. Восени 1987 р. у Києві виник Український культурологічний клуб (УКК). Члени клубу вперше після 1971 р. відзначили несанкціонованим мітингом шевченківські дні біля пам’ятника Кобзарю напроти Університету. У жовтні 1987 р. офіційно було утворене львівське «Товариство Лева», українознавчий клуб «Спадщина», студентське об’єднання «Громада». Улітку 1987 р. відновилась діяльність Української Гельсинської групи (УГГ) – з липня 1988 р. – УГС. Почав виходити на легальних підставах «Український вісник».

Відбувається поступове становлення багатопартійної системи. У 1990 р. була відмінена ст.6 Конституції СРСР про керівну роль КПРС. У вересні 1989 р виникла найбільша опозиційна політична організація – Народний рух України на чолі з поетом І.Драчем. У квітні 1989 р. з’їзд УГС ухвалив рішення про створення Української республіканської партія на чолі з Л.Лук’яненко. 18 листопада 1989 р. за ініціативою Народного руху України було сформовано Демократичний блок (Демблок). 21 січня 1990 р., щоб відзначити Акт злуки УНР і ЗУНР, було організовано «живий ланцюг» між Києвом і Львовом, в якому взяли участь біля 450 тис. осіб. Наприкінці березня 1990 р. І.Драч та Д.Павличко заявили про намір заснувати Демократичну партію України. Невдовзі були зареєстровані Українська соціал-демократична партія та Партія «зелених».

Особливості політики перебудови в Україні:

1. Перебудова йшла повільніше, оскільки гальмувалися міцним партійно-державним апаратом на чолі з В.В. Щербицьким.

2. На здійснення перебудови дуже вплинула Чорнобильська катастрофа. Ліквідація наслідків аварії вимагала величезних затрат.

3. Процеси перебудови в Україні відбувалися без кровопролиття, як це було в Прибалтиці, Грузії, Азербайджані, Узбекистані, Таджикистані та інших республіках СРСР.


Дата добавления: 2019-07-15; просмотров: 168; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!