Оборонні бої в Україні влітку - восени 1941 р.



На Україні в запеклих боях в районі Луцьк-Броди-Рівне в кінці червня ПЗФ втратив більшість танків і відступив до Києва. На інших фронтах було не краще - за 1-й тиждень німці зайняли половину Білорусії, Литву; а румуни – Молдавію (Бессарабію).

До середини серпня німці захопили Західну Україну і значну частину Правобережжя та опинилися на підступах до Києва. Оборона Києва тривала 2,5 місяців (11 липня -19 вересня 1941р.), після чого радянські війська чекали великі невдачі. У вересні в тилу позаду Києва під Полтавою зійшлися німці з групи армії "Центр» (наступали з півночі, прорвали фронт під Смоленськом) та з групи армії "Південь", які перейшли Дніпро під Кременчуком. Радянське керівництво не зуміло вчасно вивести війська з Правобережжя, під час відступу загинув штаб, солдати розгубилися. ПЗФ був розгромлений. За німецькими даними було понад 600 000 полонених. За радянськими джерелами з 700 тис. бійців фронту 620 тис. загинули, потрапили у полон або пропали безвісно.

25 жовтня 1941 р впав Харків.

На півдні до 16 жовтня героїчно оборонялася Одеса проти румунського війська. Але коли німці у тилу Одеси вдерлися до Криму, Приморська армія була евакуйована в Севастополь. На кінець року у наших руках залишалися лише частина Луганської, Донецької та Харківської областей.

Повна окупація УРСР влітку 1942 р.

Після перемоги під Москвою (в грудні 1941 – січні 1942) РСЧА намагалась наступати на всіх фронтах в тому числі і в Україні, але невдало. Так, утравні  1942 p. під час наступів під Харковом та у Криму ЧА втратила по 200 тис. чоловік.

Літній наступ німців 1942 р. саме на Півдні СРСР виявився для них успішним. РСЧА, відступаючи в тяжких боях, 22 липня 1942 р. залишила останні міста і села УРСР.

Початок війни для СРСР був позначений тяжкими поразками. Територія УРСР була повністю захоплена ворогом, який встановив на наших землях жорстокий окупаційний режим.

 

Лекція 19. Нацистський новий порядок. Рух Опору

План:

1. План нацистів щодо України. План "Ост".

Злочини нацистського режиму.

Радянські партизани та підпільники у 1941 - 1942 pp.

ОУН - початок формування УПА.

1. План нацистів щодо України. План "Ост".

Після війни нацисти планували встановити «тисячолітній Рейх», тобто створити загальноєвропейську Німецьку імперію. Слов’янські країни повинні бути понімечені, кількість слов’ян зменшена і перетворена на німецьких рабів. 

План " Ост" - це німецький план колонізації окупованих територій після закінчення війни. Існували різі проекти, жоден з яких не був остаточно затверджений (це відкладалося до перемоги над СРСР). План передбачав для України зменшення слов'янського населення на дві третини і поступове заселення України німцями та іншими «арійцями». За 20-25 pp. планувалося переселити 4,5 млн. "арійців". Перші колоністи з'явились на Волині вже влітку 1942 p.

Серед інших заходів планувалося і здійснювалося:

- вивезення усього цінного - від музейних експонатів до чорнозему;

- знищення великих міст і перетворення України в с/г придаток до "Великої Німеччини";

- вкрай жорстокі покарання – розстріл або ув’язнення до концтаборів – за будь-які нелояльні до нацистів акції з боку населення;

- знищення всіх євреїв та циган («голокост»). 

Голокост - загибель значної частини єврейського населення Європи внаслідок нацистської політики планомірного й організованого фізичного знищення (геноциду) євреїв у Німеччині та на захоплених нею територіях. В СРСР антиєврейський геноцид мав особливо жорстоку форму. Це пояснювалось тим, що, у розумінні нацистів, тут жили не просто євреї, a євреї «більшовицькі». Символом голокосту в Україні став розстріл понад 150 тис. чоловік, більшість із який були євреями, у Бабиному Яру (м. Київ). Масові вбивства єврейського населення відбулися також у Львові, Бердичеві, Харкові, Одесі, Дніпропетровську та інших містах України. Крім того, значна частина єврейського населення УРСР була вивезена і знищена на території Польщі. У цілому Україна втратила близько 70% довоєнного єврейського населення.

Злочини нацистського режиму.

Німецькі окупанти встановили свій «новий порядок» — режим найжорстокішого терору і насильства.

На місцях було створено міські управи на чолі з бургомістрами й волосні управи, очолювані старшинами. В селах призначались старости, для підтримання порядку була створена поліція. Утворюючи «цивільне управління», німці взяли під контроль всі сторони суспільного життя. Практично на всій території функціонували військово-польові суди, комендатури, каральні загони (СС), таємна поліція (гестапо), служба безпеки (СД) та ін. Окупанти використовували й послуги місцевого населення. Новому режиму служили в основному ті, хто постраждав від сталінського режиму і бажав помститися, кримінальні елементи, або ті, хто не міг знайти іншого засобу існування. Таких було сотні тисяч. Саме з них формувалася в основному місцева цивільна адміністрація та поліція. Колабораціоністи активно використовувалися вермахтом. З українців 1944 р. була сформована дивізія військ СС «Галичина», яка брала участь у каральних операціях, зокрема в придушенні Варшавського повстання восени 1944 р.

Перші місяці, щоб привернути увагу до себе населення, німці провели такі заходи: відкривали церкви, писали про голодомор, відпустили частину полонених з числа місцевих жителів, подекуди розпустили колгоспи.

Але дуже скоро виконання плану "Ост" показало населенню справжнє обличчя нацистів. Окупанти розпочали жорстокий терор проти мирного населення. Під час каральних операцій з використанням СС було знищено сотні сіл. Особливо жорстоко розправлялися окупати з євреями, масове знищення яких відбувалося в Києві (Бабин Яр), Харкові (Дробицький Яр), а також у Львові, Бердичеві, Одесі. За роки окупації на території УРСР було знищено: 3,9 млн. цивільних, 1,3 млн. полонених. Було 150 концтаборів (концентраційних таборів). Забирали скот, одяг. З 1942 р. молодь вивозили до Німеччини, фактично у рабство. З 3,5 вивезених з СРСР ост-арбайтерів 2,4 млн. складали українці.

Територія УРСР була поділена на:

- прифронтову зону , де діяло військове командування;

- рейхскомісаріат "Україна" - на чолі з «гауляйтером» Е. Кохом; на нижчі посади призначалися місцеві (старости, поліцаї),

- Одещину та Поділля під назвою "Трансністрія" передали до складу Румунії;

- Галичину передали у склад Генерал - губернаторства (залишки Польщі).


Дата добавления: 2019-07-15; просмотров: 300; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!