Вплив на зміну роздрібниого товарообороту стану та ефективності використання матеріально-технічної бази торгового підприємства. 4 страница



Отримані результати дослідження вимагають подальшого постатейного факторного аналізу витрат для виявлення конкретних причин та конкретних постатейних резервів економії витрат. Це дозволить розробити конкретні управлінські рішення щодо їх мобілізації і сприятиме дієвості проведеного аналізу.

Вплив зміни структури товарообороту (d) визначити на підприємствах роздрібної торгівлі практично неможливо через відсутність обліку потоварних витрат обігу. Методика аналізу розроблена і можлива для використання на підприємствах гуртової торгівлі, де спеціалізація гуртових складів у зберіганні і продажу окремих товарних груп дозволяє визначити витрати за окремими товарними групами. За методикою визначається плановий рівень витрат, скоригований на фактичну структуру товарообороту (CКРВО):

РВО=å(РВОплі*d1/100),

де РВОплі – плановий рівень витрат і–тої товарної групи; dі1 – фактична питома вага товарообороту і-тої товарної групи у загальному товарообороті.

Різниця між скоригованим рівнем витрат і плановим (за кошторисом) – це вплив зміни структури товарообороту (d) на зміну витрат обігу:

Δd ® DРВО=CКРВО–РВОпл.

Прискорення оборотності товарів сприяє економії витрат на зберігання товарів, на природні втрати. Для визначення суми економії витрат за вказаними статтями слід розрахувати суму вивільнених коштів з обороту (S):

S=Δодн*РТОодн.ф,

де ΔОдн – прискорення оборотності коштів, дн.; РТОодн.ф – одноденний товарооборот фактичний.

Сума вивільнених коштів – це сума скоріше реалізованих товарів, тому витрати на їх зберігання і природний убуток будуть меншими (економія витрат – Евитрат):

Евитрат=S*РВОпi/100,

де РВОп1 – рівень витрат обігу за i – статтями, плановий.

Підвищення продуктивності праці дозволяє скоротити чисельність працівників і відповідно скоротити витрати на їх оплату. Визначається відносне вивільнення числа працівників (ВВСОЧ):

ВВСОЧ=СОЧ1–СОЧ0РТО,

де СОЧ0 та СОЧ1–планова та фактична середньооблікова чисельність працівників, чол., ІРТО – індекс зміни роздрібного товарообороту.

Добуток відносного відхилення і середньорічної заробітної плати одного працюючого покаже суму економії витрат на оплату праці.

Зміна цін на товари поділяє статті витрат обігу на залежні від зміни ціни (ВОр) та витрати не залежні від зміни ціни (ВОнз). По першій групі витрат із зміною цін на товари відповідно змінюється їх сума. Методика розрахунку впливу зміни ціни на зміну суми витрат:

а) фактичний обсяг товарообороту звітного періоду у фактично діючих цінах (РТОф) перераховується у ціни базового періоду за допомогою індексу цін (Іцін):

РТО=РТОф/Іцін,

б) визначається скоригована (допустима) сума витрат, залежних від зміни цін (СКзл):

СКзл=РТО*РВОзл0/100,

де РВОзл0 – рівень залежних від зміни цін витрат у базовому періоді.

в) величини впливу зміни цін (Dр) на суму витрат залежних від зміни цін на товари (ВОp) розраховується як різниця між фактичною і скоригованою сумами залежних витрат:

Dр ® DВОp=ВОpф–СКзл.

За другою групою витрат, які не залежать від зміни цін на товари за своєю сумою, змінюється їх рівень. Методика розрахунку впливу зміни цін на зміну рівня незалежних витрат є наступною:

а) аналогічно попередній методиці визначається фактичний обсяг товарообороту за цінами базового періоду:

РТО=РТОф/Іцін,

б) розраховується скоригований рівень витрат обігу, не залежних від зміни ціни на товари (СКнз):

СКнз=ВОнзпл/РТОф,

де ВОнзпл – сума витрат обігу, не залежних від зміни цін, у базовому періоді,

в) вплив зміни цін (Dр) на зміну рівня другої групи витрат визначається як різниця між фактичним і скоригованим рівнями незалежних від зміни цін витрат:

Dр ® ΔРВОнз=РВОнзф–СКнз,

де ΔРВОнз – зміна рівня витрат незалежних від зміни цін, %; РВОнзф – фактичний рівень незалежних витрат у звітному періоді, %.

Зміна цін на товари залежить від умов договору між постачальником і торговельним підприємством. Ринкові умови дозволяють здійснювати пошук більш вигідних контрагентів.

Особливо значну часту серед витрат займають витрати на оплату праці і матеріальні витрати. Методику їх аналізу розглянуто у темах 6 та 7 відповідно.

Оскільки на зміну витрат впливає багато факторів одночасно, то доцільно провести кореляційно-регресійний аналіз витрат.

 

Контрольні питання

1. Які інформаційні джерела використовуються для аналізу витрат сфери обігу?

2. За якими ознаками здійснюється класифікація витрат обігу та з якою метою?

3. Охарактеризуйте основні показники, що використовуються при аналізі витрат обігу.

4. Обгрунтуйте послідовність проведення аналізу витрат обігу.

5. Поясніть методику факторного аналізу витрат.

ЗАВДАННЯ 1. Використовуючи дані табл. 1 визначити вплив зміни обсягу товарообороту (РТО) та інших факторів на зміну витрат обігу. Зробити відповідні висновки.

Таблиця 1

Аналіз факторного впливу на зміну витрат Львівського МСТ у звітному році*

сума – тис.грн. рівень – %

Показники

Кошторис

Фактично

Відхилення

Скориговані

Вплив на зміну

витрат

товарообороту

Вплив на зміну

витрат

інших факторів

сума рівень сума рівень сума рівень сума рівень на суму на рівень на суму на рівень
Змінні витрати   9,4 649                  
Постійні витрати   8,8 514                  
Разом витрат                        
Роздрібний товарооборот (РТО) 5600 6185                  

* Дані – умовні

 

 

Тема 8. ФАКТОРНИЙ АНАЛІЗ ПРИБУТКУ І РЕНТАБЕЛЬНОСТІ ТОРГІВЛІ

У цій темі ви дізнаєтесь про: - завдання аналізу прибутку і рентабельності підприємства; - основні джерела інформації для аналізу прибутку і рентабельності; - методику факторного аналізу прибутку в торгівлі; - те, як визначити критичний та оптимальний обсяг реалізації; - основні показники рентабельності торгового підприємства та способи їх аналітичної оцінки.

8.1. Значення, завдання аналізу прибутку і рентабельності та джерела інформації для його проведення

Прибуток – це частка додаткового продукту у грошовому виразі, що створюється у галузях матеріального виробництва. У торгівлі прибуток створюється частково – за рахунок додаткового прибутку, частково – за рахунок діяльності, яка є продовженням сфери виробництва у сфері обігу, що конкретно відшкодовується через валовий дохід (валовий прибуток).

Отримання прибутку обумовлене потребою підприємств у накопиченні коштів для:

- виробничого розвитку (розширення господарської діяльності, зміцнення фінансового стану тощо);

- задоволення економічних інтересів власників майна підприємства (акціонерів, пайовиків) і власників фінансових коштів – (банків, інвесторів, кредиторів);

- забезпечення соціальних потреб і соціального розвитку колективу підприємства:

- утримання дитячих садків, будинків відпочинку медичне обслуговування;

- податок з прибутку є джерелом поповнення державного бюджету.

Прибуток – це кінцевий фінансовий результат господарської діяльності, тому він аналізується після інших її показників: товарообороту, товарних запасів, витрат та ін.

Більш об’єктивним критерієм оцінки ефективності діяльності підприємства є рентабельність, яка виражається відношенням суми прибутку до певного економічного показника і характеризує його прибутковість. Як і інші відносні показники, рівень рентабельності широко використовується у порівняльному аналізі підприємств навіть різних галузей економіки і різних форм власності.

Завдання аналізу прибутку і рентабельності:

1) оцінка показників прибутку і рентабельності з позиції виконання планового рівня;

2) розрахунок і оцінка впливу факторів на зміну прибутку і рентабельності для виявлення резервів їх росту;

3) оцінка ефективності розподілу і використання прибутку;

4) розробка заходів та шляхів мобілізації виявлених резервів, щодо оптимізації прибутку, підвищення рентабельності і зміцнення фінансового стану підприємства.

Для проведення аналізу фінансових результатів (прибутку чи збитків) та рентабельності підприємства використовують наступні джерела інформації:

- показники бізнес-плану підприємства: товарооборот, прибуток або рентабельність торгівлі у відсотках до товарообороту;

- фактична інформація: – форма №2 “Звіт про фінансові результати”, форма №1 ФП “Звіт про фінансові результати” – на підприємстві споживчої кооперації, аналітичний облік фінансових результатів, додаткова інформація (за потребою).

8.2. Факторний аналіз прибутку

Формування прибутку підприємства відображене у ф.№2 “Звіт про фінансові результати”.

На підприємствах торгівлі найбільша і основна частка величини прибутку від звичайної діяльності припадає на прибуток від операційної (тобто основної господарської) діяльності. Саме йому при аналізі приділяється першочергова увага.

Модель формування прибутку від операційної діяльності (По) можна представити у вигляді наступної залежності:

По=РТО–ПДВ–А–ІВД–СВ+ІОД–АВ–ВЗзм–ВЗпост–Іов,

де РТО – дохід реалізації (виручка), тобто роздрібний товарооборот; ПДВ – податок на додану вартість; А – акцизний збір; ІВД– інші вирахування з доходу; СВ – собівартість товарів (для торгівлі це – купівельна вартість товарів); ІОД – інші операційні доходи; АВ – адміністративні витрати; ВЗзм – витрати на збут змінні; ВЗпост – витрати на збут умовно-постійні; ІОВ – інші операційні витрати.

Наведена модель формування прибутку від операційної діяльності показує залежність прибутку від таких суб’єктивних факторів, як:

- зміна обсягу товарообороту, фізична маса реалізованих товарів;

- зміна цін на товари;

- зміна середнього рівня валового прибутку;

- зміна рівня змінних витрат на збут (витрат обігу торгівлі);

- зміна суми постійних витрат – це витрати на збут умовно-постійні та адміністративні витрати;

- величина інших операційних доходів та витрат.

Методика розрахунку впливу зазначених факторів на зміну прибутку (По) можна провести способом різниць:

Виходячи з залежності По=РП*РТО; де РП – рівень прибутку (По/РТО), а РТО – роздрібний товарооборот, вплив зміни роздрібного товарообороту на зміну прибутку визначається залежністю:

DРТО ® DПо=DРТО*РП0.

Вплив зміни валового прибутку (Пв) на зміну операційного прибутку визначається залежністю:

DПв ® DПо=DРПв*РТО1,

де РПв – рівень валового прибутку (Пв/РТО).

Вплив зміни адміністративних витрат (АВ)назміну операційного прибутку визначається:

DАВ ® DПо=DАВ*РТО1.

Вплив інших операційних доходів та інших операційних витрат – прямих, тобто визначається за відхиленням з врахуванням знака у формулі.

Приклад розрахунку наведено у табл. 8.1.

Таблиця 8.1.

Факторний аналіз прибутку від операційної діяльності споживчого товариства за звітний рік (способом різниць)

сума – тис.грн., рівень – %

Показники

За планом

Фактично

Відхилення

Вплив факторів на прибуток, тис.грн.

сума рівень сума рівень сума рівень
Роздрібний товарооборот 3900 Х 3978 Х +78,0 +2,0 78*3,5/100=2,7
Валовий прибуток 916,5 23,5 1006,4 25,3 +89,9 +1,8 3978*1,8/100=71,6
Інші операційні доходи 9,0 0,23 +9,0 +0,23 +9,0
Адміністративні витрати 105,3 2,7 110,2 2,77 +4,9 +0,07 3978*0,07/100=-2,8
Витрати на збут 674,7 17,3 749,0 18,83 +74,3 +1,53 3978*1,53/100=-60,8
Інші операційні витрати 5,0 +5,0 +0,13 -5,0
Прибуток від операційної діяльності 136,5 3,5 151,2 3,8 +14,7 +0,3, +14,7

Розрахунок впливу факторів на зміну прибутку від операційної діяльності свідчить про втрачені резерви прибутку за рахунок адміністративних витрат – на 2,8 тис.грн., за витратами на збут – на 60,8 тис.грн. Разом з іншими операційними витратами у розмірі 5 тис.грн. втрачені резерви прибутку складають 68,7 тис.грн. Отримані результати обгрунтовують необхідність поглибленого постатейного аналізу витрат за даними аналітичного бухгалтерського обліку для виявлення конкретних причин перевитрат.

Спосіб різниць, за яким проведений факторний аналіз прибутку (табл. 8.1) є простим і зручним для використання, але він не враховує відмінностей характеру різних статей витрат, тому сучасна світова практика економічних досліджень прибутку широко використовує маржинальний аналіз, який грунтується на розподілі витрат на змінні і постійні в залежності від зміни обсягу роздрібного товарообороту (табл. 8.2).

Таблиця 8.2

Розрахунок впливу факторів на зміну прибутку від операційної діяльності споживчого товариства за звітний рік (маржинальний аналіз)

сума – тис.грн. рівень – %

Показники

За планом

Фактично

Відхилення

Скоригована величина

Вплив на

прибуток

зміни

сума рівень сума рівень сума рівень товарообороту інших факторів
Роздрібний товарооборот 3900 Х 3978 Х +78 +2,0
Валовий прибуток 916,5 23,5 1006,4 25,3 +89,9 +1,8 934,8 +18,3 +71,6
Інші операційні доходи 9,0 0,23 +9,0 +0,23   +9,0
Адміністративні витрати 105,3 2,7 110,2 2,77 +4,9 +0,07 105,3 -4,9
Витрати на збут всього 674,7 17,3 749,0 18,83 +74,3 +1,53 685,9 -11,2 -63,1
в т.ч. – змінні 561,6 14,4 612,6 15,4 +51,0 +1,0 572,8 -11,2 -39,8
умовно-постійні 113,1 2,9 136,4 3,43 +23,3 +0,53 113,1 -23,3
Інші операційні витрати 5,0 0,13 +5,0 +0,13 –5,0
Прибуток від операційної діяльності 136,5 3,5 151,2 3,8 +14,7 +0,3, 143,6 +7,1 +7,6
Маржинальний дохід 354,9 9,1 393,8 9,9 +39,0 +0,8

За даними табл. 8.2 можна зробити висновки, що за рахунок збільшення товарообороту прибуток зріс на 7,1 тис.грн. Інші фактори, що є показниками формування прибутку від операційної діяльності, сприяли його збільшенню на 7,6 тис.грн., в тому числі за рахунок підвищення рівня валового прибутку на 71,6 тис.грн., за рахунок отримання інших операційних доходів – 9 тис.грн. Перевищення адміністративних витрат та витрат на збут у сумі 4,9 тис.грн. та 63,1 тис.грн. відповідно свідчить про втрачені можливості одержання прибутку. При цьому допустиме збільшення змінних витрат на збут внаслідок зростання обсягу товарообороту склало 11,2 тис.грн.

Таким чином, маржинальний аналіз дозволяє більш об’єктивно, обгрунтовано і реально оцінити досягнуті фінансові результати від реалізації товарів та визначити резерви збільшення прибутку.

В процесі маржинального аналізу визначається маржинальний дохід як різниця між валовим прибутком і змінними витратами:

МД=ВП–ВОзм,

де МД – величина маржинального доходу; ВП – валовий прибуток; ВОзм – витрати обігу (витрати на збут) змін.

Маржинальний дохід можна визначити також як суму постійних витрат та прибутку:

МД=По+АВ+ВЗпост.

За даними табл. 9.2. МДпл=916,5–561,6=354,9;

МДф=1006,4–612,6=393,8.


Методика розрахунку факторів на зміну прибутку від операційної діяльності має такий вигляд:

По=(Пв–ВОзм)–(А+ВЗпост)+(ІОД+ІОВ)=РТО*(РПв–РВЗзм)–

–(А+ВЗпост)+(ІОД–ІОВ)=РТО*Рмд–(А+Взпост)+(ІОД–ІОВ),


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 134; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!