Портрет Каракалли                  Портрет хлопчика



„Час людського життя – мить, його сутність –вічний плин, відчуття непевні, тіло – тлінне, душа – хистка, доля загадкова, слава недоступна”, - у цих сповнених смутку та іронії словах Марка Аврелія - філософа-стоїка,  фаталіста, який протягом двадцяти років управляв імперією, що занепадала від війни, відбивав напади варварів на римські території, - одним словом, відігравав "роль", йому чужу, виконував обов'язок, смисл якого йому здавався сумнівним і недостовірним. У цих словах ніби відчувається настання нової історичної епохи - епохи середньовіччя.

 

У 395 р. Римська імперія розпалась на Західну - латинську і Східну грецьку. В 476 р. Західна Римська імперія була повалена під  навалою германців. Таким чином відкрилась нова сторінка і в історії культури - культура Середньовіччя.

Література:

1. Греченко В.А. Історія світової та української культури: Підруч./ В.А.Греченко.- К.:Літера,2000.- С.60-90.

2. Українська і зарубіжна культура: Навч. посіб.// За ред. М.М. Заковича. - К.: Знання, 2000.- С.125-152

3. Левчук Л.Т. Історія світової культури: Навч. посіб./ Л.Т.Левчук.- К.: Либідь, 2000.- С.100-186

4. Подольська Є.А. Кредитно-модуль-ний курс культурології: Навч. посіб./ Є.А. Подольська, В.Д.Лихвар, К.А.Іванова.- К.: ЦУЛ, 2006.- С.154-169.

5. Абрамович С.Д. Світова та українська культура: Навч. посіб./ С.Д.Абрамович, М.Ю.Чікарьова.- Львів: Світ, 2004.- С.66-97.

6. Лекції з історії світової та вітчизняної культури: Навч. посіб/ За ред. проф. А.Яртися та проф. В.Мельника.- Львів: Світ, 2005.- С.123-149.

7. Подольська Є.А. Культурологія: Навч. посіб./ Є.А. Подольська, В.Д.Лихвар, К.А.Іванова.- К.: ЦУЛ, 2003.- С.86 – 101.

8. Дмитриева Н.А. Античное искусство/ Н.А.Дмитриева, Л.И.Акимова.- М.: Детская литература, 1988.- 255 с.

Запитання для самоперевірки:

В чому полягає специфіка культури Стародавньої Греції?

Назвіть відмінні риси давньогрецької культури.

На якій культурі базувалася давньоримська культура?

Які напрями мистецтва розвивалися в Стародавньому Римі?

Охарактеризуйте основні пам’ ятки давньоримської архітектури.

В чому особливості скульптурного портрета Стародавнього Риму.


Антична культура

                                    Самостійна робота студентів. Тема №5

Питання для самостійного вивчення:

Періодизація культури Стародавньої Греції.

Політична еволюція Риму та римське право.

Поява, розвиток та поширення християнства в Стародавньому Римі.

Методичні вказівки. На лекційному занятті №5 ми розглянули специфіку розвитку давньогрецької культури та її основні відмітні риси. Проте висвітлення теми „Антична культура” буде неповним без аналізу становлення мистецтва в різні періоди розвитку культури Стародавньої Греції. Ще однією важливою складовою античної культури є культура Стародавнього Риму. Ми ознайомились з попередниками давньоримської культури – етрусками, а також з розвитком основних видів мистецтва в Стародавньому Римі. Давньоримське право пізніше стало основою європейського законодавства. Тому, характеризуючи античну культуру, не можна оминути питання політичної еволюції Риму та розвитку римського права, а також значення появи, розвитку та поширення християнства у Римській імперії.

Протягом історичного розвитку стародавні Греція та Рим, при всій своїй різноманітності суспільних відносин та державного устрою у кожній із цих країн, створили багатющу, велику і неповторну культурну спадщину. В історії світової культури вона визначається як антична, греко-римська культура. Грецьке мистецтво і культура – пам’ятки архітектури, скульптури, живопису, література, філософія, театр, музика, художні ремесла – стали невід’ємною частиною світосприйняття і життєдіяльності світового соціуму. Розглядаючи періодизацію культури Стародавньої Греції, особливу увагу зверніть на основні досягнення греків у кожний з історичних періодів. Подумайте, чому грецька культура сприймалася в наступні століття як неповторний феномен, історичне чудо.

Вже на світанку римської державності відносини між громадянами регулюються нормами писаного права – древнім римським кодексом, відомим як „Закони ХІІ таблиць”. У них розглядалися норми як цивільного і сімейного, так і карного права. Юридичний, нотаріальний підхід властивий і давньоримській релігії. Проаналізуйте у чому це проявлялося. Пізніше, уже в християнську епоху, римські закони були доповнені та перероблені згідно з новими моральними нормами і стали основою європейського законодавства.

Християнська релігія просочилася в Європу і набрала суспільної ваги саме завдяки державній політиці Риму, стала, з одного боку, могутнім фактором культурної інтеграції й уніфікації ранньоєвропейської цивілізації, а з іншого – річищем, яким до Європи торували собі шлях нові близькосхідні й елліністичні культурні парадигми. Розглядаючи дане питання, особливу увагу зверніть на причини появи та утвердження християнства у Стародавньому Римі, а також на те, який вплив мало християнство на розвиток давньоримської культури.

 

Після вивчення матеріалу теми ви зможете:

Fвизначити в чому полягає світове значення античної культури;

Fвиділити основні періоди давньогрецької культури;

Fохарактеризувати унікальні пам'ятки культури Стародавньої Греції;

Fзрозуміти політичну еволюцію Риму та основи римського права;

Fпоказати значення християнства для розвитку давньоримської культури;

Fвиділити спільне і відмінне між культурами Стародавніх Греції та Риму.

Рекомендована література:

 

1. Культурологія: Курс лекцій/ Під ред. А.Г.Баканурського та ін.- К.: ВД „Професіонал”, 2004.- С.64-97.

2. Українська і зарубіжна культура: Навч. посіб.// За ред. М.М. Заковича. - К.: Знання, 2000.- С.125 - 152.

3. Греченко В.А. та ін. Історія світової та української культури: Підруч./ В.А.Греченко.- К.: Літера, 2000.- С.60-90.

4. Подольська Є.А. Кредитно-модульний курс культурології:  Навч.  посіб./ Є.А. Подольська, В.Д.Лихвар, Д.Є.Погорілий.- К.: ЦУЛ, 2006.- С.154-169.

5. Абрамович С.Д. Світова та українська культура: Навч. посіб./ С.Д.Абрамович, М.Ю.Чікарьова.- Львів: Світ, 2004.- С.66-97.

6. Лекції з історії світової та вітчизняної культури: Навч. посіб./ За ред. проф. А.Яртися та проф. В.Мельника.- Львів:Світ, 2005.- С.123-149.

7. Подольська Є.А. Культурологія: Навч. посіб./ Є.А. Подольська, В.Д.Лихвар, К.А.Іванова - К.: ЦУЛ, 2003.- С.86 – 101.

 


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 180; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!