Мізинської стоянки Хтис.до н.е.



 

Реконструкція палеолітичної

Оселі з каркасом із бивнів мамонта

В Україні в добу неоліту вищого рівня розвитку набула трипільська культура (V—III тисячоліття до н. е.). Її назва походить від села Трипілля біля Києва, де київський археолог В. Хвойка провів свої знамениті розкопки. Розвиток цієї культури тривав понад дві тисячі років і охоплював не лише новокам'яну, але й бронзову та залізну епохи.

Характерні особливості трипільської культури:

По-перше, трипільці вели господарство колективно, основним дже­релом їх існування було хліборобство і скотарство. Не цурались вони мисливства й рибальства.

По-друге, поселення зводились на відкритих місцях, без оборон­них споруд.  Вони  мали  форму кола,  середина  залишалась  порожньою й використовувалась як загін для худоби. Хати будувались каркасні, до 140 кв. м площею. Стіни розписувались яскравим орнаментом.  Житло  було  поділене на окремі кімнати, що призначались для різних членів родини.  Хату опалювали зведеною з глини піччю. У  хаті  мог­ло  проживати  до  20 осіб, а поселення, за підрахунками етнографів, на­лічувало понад 500 осіб.

По-третє, трипільці жили великими родами, очолюваними жін­ками. Дослідження засвідчують, що суспільним устроєм у них був матріархат.

По-четверте, поряд із високою культурою землеробства і скотарства, у трипільців на той час існував великий інтерес до мистецтва.  Знач­ного  поширення  набуло  виготовлення  різних керамічних виробів побутового призначення, зокрема: горшків, мисок, глечиків, декоратив­ної  кераміки  для прикраси житла. Ці вироби мали яскравий декора­тивний розпис і  привабливий  естетичний  вигляд. Їхній художній рівень на той час був дуже високий.

По-п'яте, трипільці мали досить розвинуті релігійні вірування та поховальні обряди.  Трипільська  культура  мала  широку географію. Племена трипільців заселяли на той час Придніпров'я, особливо густо був заселений пра­вий берег Дніпра, а також Придністров'я.    

Вторгнення войовничих кочових племен зі Сходу  знищило  трипільську  цивілізацію. Проте окремі елементи трипільської культури, а іноді й цілі її пласти були успадковані іншими народами, що проживали в Україні. Вони були збережені, переосмислені й розвинуті в куль­турі цих народів. Трипільська культура цікава не лише своєю географією, а й тим, що в ній виражено розквіт, вершину первісного землеробського мис­тецтва, багатого космогонічним та міфологічним змістом.

               

                     

Пам’ятки трипільської культури

Наступним етапом формування культури східнослов'янських племен була скіфська культура (VI—II ст. до н. е.). З численних іранських племен найбільше культурних пам'яток залишили в Укра­їні скіфи. Історично ця назва охоплювала багато місцевих племен південних районів Східної Європи. У південній Право- і Лівобереж­ній Україні залишилась велика культурно-мистецька спадщина скіфської доби. Знайдено великі городища, оточені глибокими ровами або високими валами.

У виявлених багаточисельних високих курганах  ховали скіфських царів, вельмож і воїнів. Розкопки показали, що в могилу з небіжчиком клали його зброю, коштов­ності й побутові речі, забитих коней і слуг. Скіфське мистецтво зба­гатило слов'янську культуру, зокрема — житлове будівництво. Відо­мий дослідник української культури М. Семчишин слушно вважає, що скіфське мистецтво було одним із джерел слов'янської культур­ної спадщини.

На культуру скіфів значно вплинули традиції античного світу, безпосередньо - міста-колонії на узбережжях Чорного і Азовського морів. У VI ст. до н. е. на колоніальних територіях виникають грецькі міста-поліси: Ольвія — на березі Буго-Дністровського лима­ну; Тирас - у гирлі Дністра; Пантикапей — на місці сучасної Керчі; в    V ст. до н. е. було засновано місто Херсонес біля сучасного Сева­стополя.

У скіфському суспільстві утверджується рабовласництво, роз-ви­вається  державність,  виникає  Скіфське  царство,  територія   якого простяглась від Дунаю до Дону (VI—IV ст. до н. е.).

Коли до кордонів скіфської держави наблизились межі Римської імперії, скіфська  культура  зазнала  істотного  впливу римської. На­приклад,  на  лівому березі Дніпра біля м.Заліщики знайдено сліди укріплень  римського  імператора Траяна.  З  того  часу, як римський легіонер  вступив  на  землю скіфської держави, зав'язуються торго­вельні та культурні зв'язки між двома країнами. Це підтверджуєть­ся археологічними знахідками скарбу римських  монет в м.Київ, а також скляного посуду та емалі римського походження.

В історію скіфи ввійшли як вправні вершники, що мали досить могутню "варварську" державу і велику армію. Могутність скіфської держави підірвали перси, особливо знесилив їх похід царя Дарія. Довершив розгром цієї імперії перський цар Антей та македонський цар Філіп — батько Олександра Македонського. Остаточно скіфська держава була знищена готами. Після цього скіфи розчинилися серед інших племен і були асимільовані ними.

Деякі вчені вважають, що скіфи були сміливими, хоробрими, здібними воїнами-вершниками, але поганими ремісниками. Їхні мистецькі твори виконувались переважно іноземними майстрами, зокрема грецькими.

Шедеврами скіфського мистецтва є малюнки на відомих вазах. Гайманової та Чортомлицької могили; гребінь із Солохи та пекторалі з Товстої могили. Художній вигляд мають скіфські кам'яні статуї із зображенням воїнів.

 

 

                                                                                               .


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 203; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!