ТЕМА 10. АВТОМАТИЗАЦІЯ УПРАВЛІННЯ ФІНАНСАМИ В БЮДЖЕТНИХ УСТАНОВАХ



ЗМІСТ

10.1.Автоматизація ведення бухгалтерського обліку в бюджетних установах в умовах застосування інформаційних технологій

10.2. Характеристика задач обліку основних засобів та обліку праці і заробітної плати

10.3. Вхідні документи та коди облікових номенклатур

 

Автоматизація ведення бухгалтерського обліку в бюджетних установах в умовах застосування інформаційних технологій

Бухгалтерський облік відіграє важливу роль в управлінні потоками інформації про стан і результати діяльності бюджетної установи. Одним із завдань функціонування системи бухгалтерського обліку є забезпечення керівництва бюджетної установи інформацією для прийняття рішень щодо раціонального та цільового використання бюджету ресурсів.

Дана система призначена надавати інформацію, яка в повному обсязі відображає вартість майна бюджетної установи, результати розпорядження бюджетними коштами.

Одним із основних шляхів оперативного отримання повної та достовірної інформації про діяльність бюджетної установи є використання комп’ютерних технологій.

Під інформаційними комп’ютерними технологіями  розуміють сукупність методів і способів пошуку, збору, накопичення, зберігання та обробки інформації із застосуванням комп’ютерної техніки.

Інформаційні технології є техніко-технологічним засобом освоєння стратегічних інформаційних ресурсів бюджетної установи, що обумовлюють її успішний розвиток. Матеріалізуючи інформацію, комп’ютерні системи перетворюють дані на джерела нових підходів та рішень, підвищують ефективність діяльності бюджетної установи.

Застосування комп’ютерної техніки вносить певні зміни до організації бухгалтерського обліку, при цьому комп’ютерна техніка з допоміжного засобу перетворюється на визначальний фактор організації обліку, змінюючи не тільки форму обліку, але й зміст. Ці зміни зумовлені тим, що змінюються способи обробки даних, завдяки яким забезпечується швидкість надання інформації. Вона забезпечується, як правило, раціональною організацією облікових даних, одноразовим їх введенням та передачею за всіма напрямами.

В умовах використання комп’ютерних технологій відбувається зміна системи бухгалтерського обліку, облікового процесу, підвищення рівня управління.

Крім того, комп’ютерна форма ведення обліку має ряд переваг перед ручною, серед яких основними є передбачені в програмі правила ведення бухгалтерського обліку (в програму вводяться правила формування тих чи інших проводок за господарськими операціями, тобто форма бухгалтерського обліку наповнюється специфічними бухгалтерськими знаннями), паралельне ведення обліку за декількома стандартами (на базі одних і тих же одноразово введених даних можна отримувати декілька систем оцінок і показників, що розраховуються за різними методиками).

Суттєві відмінності між ручною формою ведення обліку та комп’ютерною наведено на рис.1.



Сучасна комп’ютерна форма ведення бухгалтерського обліку базується на використанні персональних комп’ютерів і обчислювальних мереж. Компонентами комп’ютерної форми обліку, без яких неможливе її створення на конкретному підприємстві, є:

Ä інформаційне забезпечення;

Ä технічне забезпечення;

Ä програмне забезпечення;

Ä організаційне забезпечення;

Ä методологічне забезпечення.

Оптимальним способом організації бухгалтерського обліку на підприємствах є використання мереж. Так, якщо в бюджетній установі кілька комп’ютерів об’єднанні між собою, вони утворюють локальну мережу.

Локальними мережами  називають мережі, які об’єднують комп’ютери, розташовані недалеко один від одного, сполучені між собою.

Реальний період часу введення бухгалтерських операцій за допомогою комп’ютерної мережі дозволяє суттєво прискорити весь процес обліку. При зміні даних на одному робочому місці результати одразу ж стають доступними всім користувачам, які працюють в цій мережі. Тому при такій організації вимагається висока дисципліна користувачів і відповідна кваліфікація всіх працівників бухгалтерії, які вносять інформацію до загальної бази даних.

Бази даних у цій мережі існують в централізованому або розподіленому вигляді в пам’яті комп’ютерів. Якщо необхідно акумулювати певну частину інформації, то в локальній мережі спеціально з цією метою виділяється один комп’ютер, що призначений для централізованого інформаційного обслуговування і який називається „сервером”. Тоді інші комп’ютери, які під’єднані в мережу, отримують назву „клієнти”, а побудована мережа – „клієнт-сервер”. У великій бюджетній установі таких інформаційних систем „клієнт-сервер” може бути декілька.

Мережеві версії комп’ютерних програм відрізняються великою складністю і високою ціною. При впровадженні вони потребують індивідуального налагодження і супроводу для кожного клієнта, а також наявності кваліфікованого системного програміста. Система повинна забезпечувати безперервну роботу на кількох автоматизованих робочих місцях (АРМ) і підтримувати потужну базу даних, організовану за допомогою сучасного програмного забезпечення. Вимоги до комп’ютерів на АРМ повинні бути мінімальними, а програмна система повинна мати здатність до розширення користувачем функціональних можливостей і переліку облікових даних, що обробляються.

Застосування комп’ютерних технологій дозволяє автоматизувати робоче місце бухгалтера та підняти на новий рівень процес реєстрації господарських операцій. Бухгалтер працює за комп’ютером в діалоговому (інтерактивному) режимі, використовує зворотній зв’язок в процесі обробки інформації і отримання відповідних вихідних документів.

Єдність інформаційної бази і повний автоматизований технологічний процес забезпечується за рахунок одноразового введення інформації. Інтеграція обробки даних первинного обліку і адаптація програмного забезпечення до потреб користувачів досягається шляхом застосування різних комп’ютерних програм.

Саме така форма ведення обліку сьогодні необхідна в бюджетних установах. Адже це дозволить підвищити оперативність управління бюджетними ресурсами, посилити контроль за їх цільовим використанням. Окрім цього, комп’ютеризація ведення бухгалтерського обліку в бюджетних установах є важливою передумовою створення єдиної інформаційної бази Державне казначейство – бюджетні установи. Вона зможе забезпечити ефективне управління ресурсами бюджетів як головними розпорядниками, так і розпорядниками нижчих рівнів, що передбачає оперативне та цільове використання зазначених ресурсів.


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 455; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!