Особливості утворення інформаційних потоків у казначейському виконанні бюджетів



Входження казначейства в СЕП НБУ і створення розрахункових палат на рівні управлінь Держаказначейства областей дає змогу швидко акумулювати бюджетні кошти, правильно їх обліковувати, своєчасно перераховувати до бюджету. Цей процес має переваги не тільки для бюджету, фінансових органів і самого казначейства, а й для платників податків. Вони можуть бути впевнені, що їхній податок, сплачений в останній термін, надійде до бюджету в день перерахування і потрапить у звітність податкових служб, які не нарахують на платника штрафні санкції за затримку сплати коштів до бюджету.

Набуття Держказначейством статусу учасника СЕП НБУ в частині касового виконання державного бюджету за доходами значно скоротило терміни проходження платежів, збільшило оборотність бюджетних коштів, дало можливість складати щоденну оперативну звітність з обліку доходів державного бюджету, яку досі надавав винятково Нацбанк України на другий (третій) робочий день з моменту зарахування платежу.

Створення в системі Державного казначейства розрахункових палат (РП) вирішило проблеми попередньої схеми обслуговування рахунків державного бюджету, відкритих в установах уповноважених банків.

Інформаційний аналіз і практичне випробування різних схем консолідації бюджетних коштів показує, що для побудови казначейської системи з використанням банківських технологій доцільно відкривати одну розрахункову палату на область, у складі обласного управління ДКУ. Всі рахунки з обліку доходів і видатків державного бюджету на всій підвідомчій території відкриваються на балансі УДК.

Особливістю казначейської системи виконання бюджету України є різноманіття бюджетних платежів, що класифікуються за різними ознаками (вид податку і характеристика платежу, територіальні та відомчі ознаки, призначення платежу і реквізити платника). Створення і впровадження Плану рахунків бухгалтерського обліку, впорядкування аналітичних параметрів у структурі рахунків казначейства дали змогу класифікувати всі бюджетні платежі за зазначеними вище ознаками.

Схему практичної реалізації казначейського виконання бюджетів за доходами з використанням можливостей відображення класифікаційних ознак у рахунках, відкритих в органах казначейства, наведено на рис. 1.2. Зі схеми видно, що рахунки відкриваються в розрізі видів бюджету, кодів функціональної й економічної класифікації, кодів територій, кодів податкових інспекцій, що забезпечує однозначну ідентифікацію призначення коштів державного бюджету за номером рахунку.

Рис. 1.2. Функціональна схема відкриття рахунків платниками податків

На сьогодні казначейство має майже досконалу технологію збору та обліку податків від платників у режимі реального часу. Головним досягненням казначейської системи є формування та одержання звітності всіма зацікавленими сторонами у виконанні доходної частини бюджетів. При цьому вся звітність носить об’єктивний, достовірний та своєчасний характер.

Сьогодні роль казначейства у виконанні бюджетів за доходами – це збір, розщеплення, перерахування за призначенням доходів згідно з нормативними актами, що регламентують бюджетний процес, і формування необхідної та різнобічної звітності.

Склад і структура нормативно-довідкової інформації

Інформаційна система казначейства повинна забезпечувати зберігання великої кількості класифікаторів і довідників, що використовуються для контролю за правильністю інформації і вибором допустимих значень, що вводяться, зі списків та ін. В обов'язковому порядку в системі повинні підтримуватися в активному стані загальноукраїнські класифікатори (ЗК), відомчі класифікатори (ВК) і локальні класифікатори (ЛК). Всі без винятку класифікатори і довідники повинні бути організовані в єдину автоматизовану систему нормативно-довідкової інформації Державного казначейства України (АС «Казна-НДІ»). Всі без винятку класифікатори і довідники повинні бути інтегровані в єдину базу даних (БД), а вона, своєю чергою, повинна стати єдиним джерелом нормативно-довідкової інформації у Держказначействі України. Для функціонування АС «Казна-НДІ» в ній повинні бути передбачені програмні механізми автоматичної трансляції всіх необхідних класифікаторів і довідників до єдиної БД, незалежно від форми надання і джерел їх виникнення. АС «Казна-НДІ» повинна бути обладнана інтелектуальними програмними механізмами, які блокували б додавання або зміну НДІ у випадку, якщо зміна в НДІ може призвести до порушення в роботі інформаційної системи казначейства.

Перевага такого підходу до формування й актуалізації НДІ полягає у використанні інформаційної зацікавленості всіх основних фігурантів бюджетного процесу – постачальників і користувачів інформації, тобто всіх органів державної влади й управління України.

Єдина система класифікації і кодування Держказначейства України (ЄСККДКУ) – це сукупність загальноукраїнських, відомчих і локальних класифікаторів (довідників) техніко-економічної інформації, нормативних і методичних документів з їх розробки, ведення і використання в інформаційно-обчислювальних і телекомунікаційних комплексах Держказначейства України.

Загальноукраїнські класифікатори (ЗК) затверджуються Держстандартом України і Держкомстатом України для використання в інформаційно-обчислювальних системах управління різних міністерств (відомств), входять до складу документів Української фундації державних стандартів і є частиною інформаційних ресурсів України.

Відомчі (ВК) і локальні (ЛК) класифікатори (довідники) розробляються для вирішення завдань, пов'язаних з аналізом стану системи Держказначейства України, динаміки розвитку економіки, фінансових ринків і забезпечення інтеграції державних інформаційних ресурсів з інформаційними ресурсами казначейства. Відомчі і локальні класифікатори (довідники) належать до інформаційних ресурсів Держказначейства України.

Організація нормативно-довідкової інформації (НДІ), що міститься в загальноукраїнських, відомчих, локальних класифікаторах і довідниках, забезпечує:

а) понятійно-термінологічну єдність, що визначає порівнянність інформації Держказначейства України на всіх рівнях її збору, опрацювання і використання;

б) єдиний опис об'єктів класифікації.


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 146; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!