Загальна характеристика АІС «ПОДАТКИ»



Інформатизація ДПАУ — це об'єктивний процес, який має охопити галузь у цілому. Фундаментальною основою інформа­тизації є створення високоорганізованого середовища, яке, з од­ного боку, має включати й об'єднувати в рамках всієї податко­вої служби України інформаційне, телекомунікаційне, комп'ю­терне, програмне забезпечення, інформаційні технології, мережі ЕОМ, бази даних і знань, інші засоби інформатизації, а з іншого боку — забезпечувати можливість створення і використання ефек­тивного системно-аналітичного апарату, що дозволить на якісно новому рівні інформаційного обслуговування провадити як по­всякденну оперативну роботу, так і системний аналіз стану та перспектив діяльності податкової служби в цілому; приймати науково обґрунтовані рішення щодо реалізації податкової полі­тики України.

В управлінні комп'ютеризації Головної Державної податко­вої адміністрації України створюється й послідовно впроваджу­ється в експлуатацію Автоматизована інформаційна система (АІС) «Податки». Ця система централізовано поширюється в податкових адміністраціях районного рівня для зручнішого, оперативного та всеосяжного обліку нарахування, надходження податкових платежів та контролю за виконанням податкового законодавства в Україні. АІС «Податки» включає в себе функ­ціональні підсистеми, комплекси задач, задачі та функції, які використовуються у структурних підрозділах ДПА районного рівня у вигляді системи взаємопов'язаних АРМ спеціалістів-податківців відповідних управлінь:

АРМ інспектора по обліку (реєстрація платників);

АРМ обліку надходжень до бюджету («Держдоходи»);

АРМ реєстрації бухгалтерської звітності;

АРМ складання звітності;

АРМ контроль та аудит;

АРМ «Податки в Україні» (чинні закони України);

   АРМ «Валютна інспекція».

Взаємозв'язок АРМ, які функціонують в ДПІ районного рівня, можна простежити на прикладі розв'язання комплексу задач «Облік надходжень і контроль сплати ПДВ з юридичних осіб».

Основні функції АІС «Податки» такі.

1. Облік платників на підставі статутних документів (реєстра­ція, перереєстрація, зняття з обліку і т.ін.).

2. Збір інформації про відкриття рахунків у банках платника­ми. Ця функція виконується на підставі письмових повідомлень про відкриття та закриття рахунків, які надходять з банківських установ у триденний термін (згідно з Інструкцією № 3 Націо­нального банку України «Про відкриття банками рахунків у наці­ональній та іноземній валюті»).

3. Отримання інформації про внесення та виключення платни­ків з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України. Ця інформація надходить з органів статистики, районної адміністрації та Арбітражного суду.

4. Збір інформації про економічну діяльність підприємств. Ці повідомлення формуються на підставі бухгалтерської звіт­ності, яка регулярно надається підприємствами до податкової адміністрації.

5. Оперативне отримання даних про надходження грошових коштів про сплату податків. Ця інформація подається у формі платіжних повідомлень та реєстру надходжень з банківських установ.

6. Проведення перевірок правильності сплати податків згідно з планами перевірок та за замовленням.

7. Формування звітності до Головної, міської та обласної по­даткової адміністрації.

8. Економічний аналіз діяльності податкової адміністрації та стану обслуговуваного району.

Перелічені функції притаманні АІС «Податки» Державної по­даткової адміністрації районного рівня. У ній використано тра­диційну методику обліку надходжень до бюджету, а також ви­значено порядок розв'язування задач із застосуванням персональ­них комп'ютерів.

У практиці роботи ДПА запроваджено також електронну форму бухгалтерської звітності платників податків — юридичних осіб. Звітність подається платниками на дискетах 3,5 дюйма ра­зом з підписаними паперовими копіями, що значно спрощує про­цес вводу даних.

Інформація, яка була введена і проконтрольована, зберігається в БД, яка далі використовується для отримання всіх видів вихід­них документів.

Завдяки автоматизації наведених функцій, створенню на їх ба­зі АІС «Податки» у ДПА районного рівня можна вивільнити ви­сококваліфікованих спеціалістів від виконання технічних функ­цій. Організація в рамках системи автоматизованих робочих місць для кожного фахівця ДПА дає змогу останньому своєчасно отримувати достовірну та повну інформацію для виконання своїх функціональних обов'язків і забезпечує:

• вдосконалення оперативності роботи та продуктивності пра­ці податкових інспекторів;

• підвищення достовірності даних щодо обліку платників по­датків і ефективності контролю за додержанням податкового за­конодавства;

• оперативне отримання даних про надходження податків (за кожним платником податків або їх групою, за кожним видом податку або групою податків) за запитом на будь-яку дату облі­ку на будь-яких вертикальних рівнях системи управління опо­даткуванням;

• поліпшення якості та підвищення оперативності бухгалтер­ського обліку;

• поглиблений аналіз динаміки надходження сум податків і можливість прогнозування цієї динаміки;

• забезпечення повного й своєчасного інформування податко­вих адміністрацій усіх рівнів про податкове законодавство на будь-яку дату обліку, починаючи з поточної і раніш;

• своєчасне інформування адміністрації території, яка обслу­говується ДПА, про надходження податків і додержання подат­кового законодавства;

• скорочення обсягу паперового документообороту;

• підвищення оперативності та якості рішень, які приймають­ся щодо керування оподаткуванням з метою підвищення ефекти­вності його функціонування.

Зауважимо, що неодмінною вимогою щодо успішного функ­ціонування автоматизованої інформаційної системи «Податки» є забезпечення конфіденційності інформації, її захисту від несанк­ціонованого доступу, умисного зруйнування та кражі. Реалізація цих умов досягається системою організаційних, технічних і про­грамних засобів захисту.

Інформаційне забезпечення

Система інформаційного забезпечення (ІЗ) будується залежно від ряду факторів і передба­чає створення єдиного інформаційного фонду, систематизацію та уніфікацію показників і документів, розробку засобів формалізо­ваного опису даних і т.ін.

У разі автоматизованого розв'язування комплексу задач реєс­трації платників податків крім первинних документів використо­вується нормативно-довідкова інформація загальнодержавних та галузевих класифікаторів:

• ЄДРПОУ — Єдиний державний реєстр підприємств, органі­зацій, установ України;

• СПАТО — Система позначень автономій, територій, областей;

• ЗКГНГ — Загальний класифікатор галузей народного госпо­дарства;

• УКВЕД — Український класифікатор видів економічної дія­льності;

• УКФВ — Український класифікатор форм власності;

• КОПФГ — Класифікатор організаційно-правових форм гос­подарювання;

• СПОДУ — Система позначень органів державного управління;

• УСГК — Українська стандартна галузева класифікація;

• УКУД — Український класифікатор управлінських доку­ментів;

• УБК — Українська бюджетна класифікація;

• класифікатор видів платників податків;

• класифікатор банківських установ.

Найбільш місткою та важливою частиною ІЗ є інформаційна база, до якої входять нормативно-довідкові документи та вхід­ні і вихідні інформаційні повідомлення. Нормативно-довідкові документи містять інформацію про розміри ставок за кожним із видів податкових платежів, процентну ставку НБУ, довідко­ві відомості про податкову систему України в цілому, кожну ДПА, платників податків, банківські установи, в яких перебу­вають розрахункові рахунки платників та бюджетні рахунки, іншу інформацію.

Вхідні інформаційні повідомлення та документи надходять до ДПА ззовні. Перелік вхідних повідомлень та джерела їх виник­нення наведено в табл.1.                   

Таблиця 1


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 228; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!