Охарактеризуйте описаний вид спілкування.



Замість померлого старійшини спартанці вибирали нового в Народних зборах. Перед Зборами мовчки один за одним проходили всі, хто прагнув честі стати старійшиною. Народ зустрічав кожного криками схвалення. А щоб визначити, кого з них обрано, чинили так: у сусідньому будинку замикали кількох спартанців, яким довіряли. Вони все чули, але нічого не бачили. Обраним вони називали того, за кого, як їм здавалося, кричали голосніше. Подібний спосіб голосування греки з інших міст глумливо називали дитячим. Тим же дитячим способом приймалися в Спарті й інші важливі рішення.

Вимовте наступні слова, дотримуючи орфоепічних норм.

Аристократія, бомбардирувати, віросповідання, договір, духівництво, єретик, дзвониш, каталог, кремінь, маневри, мізерний, полегшити, передбачити, зосередженість, поглибити, феномен.

Виправте порушення поєднання слів. Відзначте, які словосполучення закріпилися в мові.

Підвищити підготовку фахівців; підвищити випуск машин; висока глибина знань; пам'ятний сувенір; експонат виставки; народна демократія; патріот своєї батьківщини; народний фольклор; монументальний пам'ятник; період часу; реальна дійсність.

Поставте наголосу в іменниках.

Апостроф, бюрократія, значимість, віросповідання, іконопис, життєзабезпечення, скликання, зміцнення, феєрія, каталог, некролог, квартал, грище, ворожка, дещиця, християнин, індустрія, мислення.

Перевірте свій варіант наголосу за орфоепічним словником. У разі помилки складіть із цим словом не менш трьох речень (усно), звертаючи увагу на вимову.

Поставте наголос. У разі потреби зверніться до орфоепічного словника.

Нестримний, гербовий, серпневий, мізерний, український, юродивий, мускулистий, давній, балувати, що ділить, збільшити, донезмоги, майстерно, наголо.

Визначте, які норми порушено в наведених реченнях. Виправте помилки.

1. Історик об'єктивно описує їхні вдачі. 2. Були прийняті всі заходи для поразки ворога. 3. Городяни будували зміцнення, що захистити себе від ворога. 4. Велика увага у військах приділяється бойовій підготовці солдатів, саме це займає більшість часу. 5. Хочу підкреслити те, що зараз особливо важливо. 6. Наші наміри укласти цей договір і підписати підсумковий документ щирі. 7. Хазяї робили все, щоб полегшити життя своїм холопам. 8. Ветерани – то в основному люди неабиякого віку. 9. Ця боротьба ведеться під тезою захисту прав людини.

Які порушення лексичної норми ви виявили? У чому причина допущених помилок? Виправте речення, зберігаючи зміст висловлень.

Петро I створив флот. Він мав майстерність штучно вести бесіду. Війська почали просування вперед. Лелеки виводять потомство, що буде продовжувати їхній рід. Їм удалося зробити втечу. Труднощі полягали в шифрах документів. Російські війська зробили табір на березі. Перше бойове хрещення він прийняв під Сталінградом. Головна суть плану наступу полягала в несподіванці. Демобілізація з армії після війни спричинила нові проблеми: вільних вакансій не було й почалося приховане безробіття. Саміт на вищому рівні буде проходити наприкінці року. Приховані можливості виробництва не були використані. У полях розпустилася трава.

Підберіть до іменників необхідні за змістом прикметники, а до прикметників – іменники.

Вдих, подих, вінок, вінець, вражий, ворожий, єдиний, єднальний, воєнний, військовий, пошуки, підступи.

9. Прочитайте діалоги з п'єси Г. Полонського "Доживемо до понеділка". Яким вимогам не відповідає мовлення вчительки? Які норми сучасної літературної мови порушені? Як таке мовлення її характеризує?

З'явилася вчителька початкових класів Таїсія Миколаївна. Ходить, заглядає під столи, за дошку.

Таісія Миколаївна. Здрастуйте, здрастуйте. Циркуля не бачили? Великий, дерев'яний?

Світлана Михайлівна. Ні. А Раїса Павлівна не могла взяти?

Таісія Миколаївна. Як це вона могла, коли він мій? Я його завжди кладу на місце. А вона завжди не пам'ятає, куди кладе, і бере який на очі попадається.

Мельников. Послухайте, не можна ж так! Ми в учительській... або...

Таісія Миколаївна. Це ви – мені?


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 153; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!