Поняття і система зовнішніх функцій діяльності прокуратури.



Зовнішніми видами управлінської діяльності прокуратури, які мають безпосереднє відношення до компетенції Генерального прокурора України, є:

а) координація діяльності правоохоронних органів по боротьбі зі злочинністю;

б) вирішення питань, що випливають з міжнародного співробітництва прокуратури України.

 

Поняття підтримання державного обвинувачення в суді як виду діяльності прокурора.

Державне обвинувачення – це процесуальна діяльність прокурора, що полягає у доведенні перед судом обвинувачення з метою забезпечення кримінальної відповідальності особи, яка вчинила кримінальне правопорушення (п. 3 ч. 1 ст. 3 КПК України, далі – КПК).

Підтримання державного обвинувачення означає процесуальну та публічну діяльність прокурора в доведенні перед судом обвину- вачення з метою забезпечення кримінальної відповідальності особи, яка вчинила злочин. Потерпілий не є представником держави й публічних (суспільних) інтересів, він здійснює підтримання висунутого раніше обвинувачення виключно з власних (приватних) інтересів. Разом із тим не можна називати таке обвинувачення приватним, оскільки обвинувальний акт щодо конкретної особи складається слідчим, після чого затверджується прокурором або ж складається прокурором самостійно, зокрема якщо він не погодиться з обвинувальним актом, що був складений слідчим. Таке обвинувачення висувається особі в чітко визначеному порядку та має характер публічного обвинувачення. Потерпілий не уповноважений змінювати матеріальний зміст обвинувачення, що було сформульоване державою.

Прокурор підтримує державне обвинувачення в судовому провадженні щодо кримінальних правопорушень, користуючись при цьому правами і виконуючи обов’язки, передбачені Кримінальним процесуальним кодексом України.

Кримінальна процесуальна функція обвинувачення починається з моменту повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального правопорушення і завершуєтья складанням обвинувального акта. Цю функцію виконує прокурор, якого керівником прокуратури призначено здійснювати нагляд у формі процесуального керівництва у конкретному кримінальному провадженні. Прокурор є незмін- ним протягом усього провадження у справі, що надає йому можливість належним чином підготуватися й успішно підтримувати обвинувачення в суді, а під час судових дебатів переконати суд в об’єктивності своєї обвинувальної позиції. Разом з тим слід мати на увазі, що коли у результаті своєї обвинувальної діяльності прокурор дійде переконання про відсутність події кримінального правопорушення або встановить у діянні обвинуваченого відсутність складу кримінального правопорушення, за яким той притягається до кримінальної відповідальності, він зобов’язаний від- мовитись від обвинувачення і припинити свою про- цесуальну діяльність як державного обвинувача. Таке рішення прокурор має приймати за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному дослідженні усіх обставин кримінального правопорушення.

 

 

Поняття правових засобів прокурорської діяльності. Їх система і класифікація.

Правові засоби прокурорської діяльності - це закріплені у законодавстві дії та правові акти прокурорських працівників, спрямовані на реалізацію ними завдань та функцій прокуратури. Традиційно правові засоби можна класифікувати за : 1. За метою або спрямованістю прокурорсько-наглядової діяльності ці засоби є таких видів: - ті, за допомогою яких виявляються порушення законів, причини та умови, що їм сприяють; - правові засоби, спрямовані на усунення порушень законів та обставин, які їм сприяли; - правові засоби, спрямовані на притягнення порушників законів до юридичної відповідальності; ті, які мають за мету забезпечення відшкодування матеріальних збитків, заподіяних правопорушенням; - ті, що спрямовані на попередження правопорушень. 2. За характером дії правові засоби поділяються на: - правові засоби зобов'язуючого характеру; - правові засоби зупиняючого характеру; - правові засоби розпорядчого характеру. 3. За формою вираження (прояву): - правові засоби - дії прокурора та інших прокурорських працівників; - правові засоби - правові акти прокурора та інших прокурорських працівників. Правові засоби прокурорської діяльності можна поділяти і за такими підставами як: 1. За суб'єктом застосування: - ті, що застосовуються винятково прокурором (за посадою) або за його підписом чи вказівкою; ті, що можуть застосовуватись самостійно й іншими прокурорськими працівниками. 2. За способом реалізації: ті, що реалізовуються (тобто доводяться до логічного завершення) безпосередньо прокурором чи прокурорськими працівниками; - ті, що безпосередньо після прокурорського реагування реалізуються іншими уповноваженими органами чи посадовими особами. 3. За рівнем імперативності або за можливістю та способами оскарження застосування правового засобу: - ті, що підлягають негайному виконанню; - ті, що можуть оскаржуватись, а отже їх виконання зупиняється до розгляду скарги.

 


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 131; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!