Правові гарантії принципу незалежності прокурорських працівників.



Незалежність прокурора забезпечується:

1) особливим порядком його призначення на посаду, звільнення з посади, притягнення до дисциплінарної відповідальності;

2) порядком здійснення повноважень, визначеним процесуальним та іншими законами;

3) забороною незаконного впливу, тиску чи втручання у здійснення повноважень прокурора;

4) установленим законом порядком фінансування та організаційного забезпечення діяльності прокуратури;

5) належним матеріальним, соціальним та пенсійним забезпеченням прокурора;

6) функціонуванням органів прокурорського самоврядування;

7) визначеними законом засобами забезпечення особистої безпеки прокурора, членів його сім’ї, майна, а також іншими засобами їх правового захисту.

 

 

Предмет і завдання нагляду за органами, які проводять досудове розслідування.

Предметом нагляду є забезпечення гарантій дотримання прав людини і громадянина; недоторканності приватного життя; особистої і сімейної таємниці; недоторканності житла і таємниці кореспонденції; дотримання принципу законності при здійсненні оперативно-розшукових заходів. Завдання прокурорського нагляду за негласною діяльністю органів правопорядку – сприяти оперативним підрозділам у здійсненні всього обсягу оперативно-розшукових заходів, передбачених законодавством України про оперативно-розшукову діяльність, зокрема, належного документування проведених оперативно-розшукових заходів, використання результатів оперативно-розшукової діяльності в процесі доказування у кримінальних справах, а також своєчасного усунення порушень закону та конституційних гарантій прав і свобод людини і громадянина.

У найбільш загальному вигляді завдання прокурорського нагляду за оперативно-розшуковими органами полягає у виявленні та усуненні порушень законів, що можуть бути допущені під час виконання ними своїх функцій. Це завдання конкретизується залежно від характеру вимог закону, який регламентує оперативно-розшукову діяльність. Перевіряючи законність виконання оперативно-розшукових заходів, прокурор першочергово повинен переконатись, що вони передбачені законодавством.

 

 

Принцип демократизму.

Принцип демократизму означає захист прокуратурою прав і свобод громадян на засадах їх рівності перед законом.

Демократизм — загальноправовий принцип держави, закріпле­ний у статтях 1, 24 та ін. Конституції, за якими Україна є демокра­тичною і правовою державою, в якій усі її громадяни мають перед законом рівні конституційні права і свободи, які не можуть ніким обмежуватися за ознаками раси, кольору шкіри, статі, політичних чи релігійних та інших переконань, етнічного та соціального поход­ження, майнового стану, місця проживання, за мовними або інши­ми ознаками.

Природно, що прокуратура України, одним із завдань діяльності якої є захист від посягань на права і свободи громадян, сприяє ре­альній реалізації згаданої демократичної рівності у повсякденному житті суспільства. Демократизм прокурорської діяльності — це здійснення цієї діяльності в інтересах народу України, від його імені і на засадах рівності всіх перед законом.

 

Принцип деполітизації та заборони сумісності у трудовій діяльності.

Тлумачення принципу політичної нейтральності прокуратури слід шукати в Кодексі професійної етики та поведінки працівників прокуратури, затвердженого наказом Генерального прокурора України від 7 листопада 2012 р. №123. Стаття 7 цього нормативно-правового акта говорить про незалежність та самостійність, політичну неупередженість та толерантність. Зокрема йдеться про те, що працівник прокуратури зобов’язаний виконувати свої службові повноваження політично неупереджено та нейтрально, не використовувати їх в інтересах політичних партій або окремих політиків, громадських об’єднань. Можна зробити висновок, що діяльність прокурора не пов’язана з політичною ситуацією в країні, окрім того, що прокурори не можуть бути піддані впливу тих чи інших політичних сил, їхня діяльність є абсолютно несумісною з політикою.

У статті 19 йдеться про те, що працівник прокуратури не може належати до політичних партій, об’єднань та рухів, брати участь у будь-якій політичній діяльності, передвиборній агітації та залучати до них підпорядкованих працівників, демонструвати свої політичні переконання та вчиняти інші дії, що можуть бути розцінені як його особливе ставлення до певної політичної сили. Він не має права суміщати виконання своїх службових обов’язків з іншою діяльністю, крім визначеної законодавством.

Політична нейтральність у діяльності органі прокуратури – це здійснення прокурорами своїх повноважень в межах закону з урахуванням політичної ситуації держави в цілому, під час якого вони зобов’язані об’єктивно та неупереджено виконувати законні вимоги осіб, яким підпорядковуються, не залежно від партійної приналежності цих осіб та своїх особливих переконань.

Прокурор не може демонструвати свої політичні погляди та вчиняти інші дії, що будь-яким способом можуть засвідчувати його особливе ставлення до певних політичних сил, партій чи блоків. Забороняється виконувати партійну символіку під час виконання службових обов’язків і поза цим, у тому числі на приміщеннях, одязі, транспортних засобах тощо.

Прокурор не має права утворювати політичні партії, блоки та бути їх членом, брати участь у страйках ти акціях громадської непокори, передвиборній агітації та політичних публічних дебатах. Прокурор повинен діяти в політично нейтральній манері і не повинен намагатися перешкодити законній політиці, рішенням чи діям публічної влади.

 


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 155; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!