Прокурорський нагляд за забезпеченням виконання вимог закону щодо участі захисника на досудових стадіях кримінального провадження.



Прокурор зобов'язаний слідкувати за додержанням конститу­ційного права затриманого або арештованого підозрюваного та об­винуваченого на допомогу захисника, на виконання органами дізнан­ня і слідчими правил ст.62 Конституції' України, у відповідності з яки­ми обвинувачений не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину, а всі сумніви щодо доведеності вини особи тлу­мачаться на її користь.

Стаття 59 та інші статті Конституції України проголошують, що кожен має право захищати свої права і свободи всіма способами, не забороненими законом, і що права потерпілих від злочинів охороня­ються законом. Ці конституційні норми зобов'язують прокурора слід­кувати за тим, щоб учасникам кримінального процесу на стадіях порушення кримінальної справи і досудового слідства своєчасно роз'яснювались їх права і надавалась реальна можливість щодо їх реалізації.

 

 

Прокурорський нагляд за законністю проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій.

Кодексом втілюється концептуальне положення про процесуальне керівництво прокурором усім досудовим провадженням, у тому числі й проведенням негласних слідчих (розшукових) дій, з його початку до завершення.

Так прокурор, здійснюючи нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва, уповноважений доручати слідчому, органу досудового розслідування, відповідним оперативним підрозділам проведення у встановлений прокурором строк негласних слідчих (розшукових) дій, давати вказівки щодо їх проведення (ст. 36 КПК України).

Керівник органу досудового розслідування, слідчий зобов'язані виконувати доручення та вказівки прокурора, які надаються у письмовій формі. Невиконання законних вказівок і доручень прокурора, наданих у порядку, передбаченому КПК України, щодо проведення негласних слідчих (розшукових) дій тягне за собою передбачену законом відповідальність (ч. 3 ст. 39, ч. 5 ст. 40 КПК України).

З огляду на зміст ст. 41 КПК України оперативні підрозділи органів внутрішніх справ, органів безпеки, органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства, органів Державної пенітенціарної служби України, органів Державної прикордонної служби України, органів Державної митної служби України уповноважені здійснювати негласні слідчі (розшукові) дії у кримінальному провадженні саме за письмовим дорученням слідчого або прокурора.

Під час виконання доручень слідчого, прокурора співробітник оперативного підрозділу користується повноваженнями слідчого, однак вони не мають права здійснювати негласні слідчі (розшукові) дії у кримінальному провадженні з власної ініціативи або звертатися з клопотаннями до слідчого судді чи прокурора. Доручення слідчого, прокурора щодо проведення слідчих (розшукових) дій є обов'язковими для виконання оперативним підрозділом.

Згідно з КПК України прокурор, як і слідчий, або керівник органу досудового розслідування, самостійно приймає рішення про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, а у передбачених Кодексом випадках, коли рішення про їх проведення приймає слідчий суддя, складає відповідне клопотання до слідчого судді або погоджує таке клопотання слідчого. Вказане клопотання складається за необхідності проведення дій, що тимчасово обмежують конституційні права і свободи особи. Саме прокурор, якщо така негласна слідча (розшукова) дія проводиться у виняткових випадках, визначених Кодексом, до постановлення ухвали слідчого судді, зокрема, у разі встановлення місцезнаходження радіоелектронного засобу (ст. 268 КПК України) або спостереження за особою, річчю або місцем (ст. 269 КПК України), зобов'язаний невідкладно після початку її проведення звернутися з відповідним клопотанням до слідчого судді (ст. 250 КПК України).

 

Прокурорський нагляд як самостійна галузь державної діяльності. Предмет і завдання.

Прокурорський нагляд як галузь державної діяльності полягає в тому, що у відповідності з Конституцією України, Законом України «Про прокуратуру» та багатьма іншими нормативно-правовими актами (КПК, ЦПК, ГПК, законами України «Про Національну поліцію», «Про оперативно-розшукову діяльність» та ін.) органами прокуратури України різносторонньо здійснюється одна із основних функцій держави, а саме правоохоронна функція.

Різносторонньо тому, що:

По-перше, прокурорський нагляд як вид діяльності – це специфічне функціонування у напрямі нагляду від імені держави за додержанням і правильним застосуванням законів відповідними численними суб’єктами правозастосування, а саме:

Кабінетом Міністрів України;

міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади;

органами державного і господарського управління та контролю;

радою міністрів Автономної Республіки Крим;

місцевими радами, їх виконавчими органами;

військовими частинами;

політичними партіями, громадськими організаціями, масовими рухами;

підприємствами, установами і організаціями, незалежно від форм власності, підпорядкованості та приналежності;

посадовими особами.

По-друге, прокурорська діяльність не обмежується тільки наглядовою функцією, а охоплює також:

кримінальне переслідування, тобто досудове розслідування (до початку діяльності Державного бюро розслідувань України, але не пізніше п’яти років з дня набрання чинності КПК);

координацію діяльності інших правоохоронних органів (органів внутрішніх справ, органів безпеки, органів державної податкової служби, органів митної служби та ін.) у спільній боротьбі зі злочинністю та корупцією;

підтримання державного обвинувачення в суді та представництво в ньому інтересів громадянина або держави.

За умови вчинення громадянами суспільно-небезпечних діянь прокуратура здійснює нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва.

Прокурорському нагляду, як видові діяльності уповноважених законом суб’єктів, властиві свої специфічні завдання, суть яких, у відповідності до ст. 4 Закону «Про прокуратуру», полягає у захисті від неправомірних посягань:

закріплених Конституцією України незалежності республіки, суспільного та державного ладу, політичної та економічної систем, прав національних груп і територіальних утворень;

гарантованих Конституцією, іншими законами України та міжнародними правовими актами соціально-економічних, політичних, особистих прав і свобод людини та громадянина;

основ демократичного устрою державної влади, правового статусу місцевих Рад, органів самоорганізації населення.

Отже, прокурорський нагляд як самостійна галузь державної діяльності - це проведення перевірок додержання і застосування Конституції України й усіх законів, що діють на території України.

 

 


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 120; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!