Правовий та соціальний захист працівників прокуратури.



Гарантії щодо правового забезпечення працівників прокуратури можна поділити на дві складові частини: а) загальні гарантії – система економічних, політичних та інших відносин, факторів, умов, що задекларовані в Конституції України; б) спеціальні гарантії – система закріплених у відповідних норма- тивно-правових актах, що регулюють діяльність про- куратури. Яскравим прикладом спеціального норматив- но-правового акта, який має на меті сприяти забез- печенню належних умов для виконання трудових обов’язків як під час робочого процесу, так і з приводу поліпшення побуту або часу відпочинку працівника прокуратури, є галузевий наказ Гене- рального прокурора України «Про організацію роботи з кадрами в органах прокуратури України» від 15 вересня 2015 р. №2 гн. Зазначений наказ указує, що керівники усіх рівнів повинні постійно дбати про поліпшення умов праці, побуту і відпочинку працівників, приділяти увагу питанням їх матеріального і соціального захисту, проявляти турботу до ветеранів органів прокуратури, їх сімей, родин працівників, які втратили працездатність, постраждали чи загинули при виконанні службових обов’язків, підтримувати з ними зв’язок, надавати допомогу у вирішенні соціально-побутових питань.

Проте звертаємо увагу на те, що ключову роль у системі законодавчих актів, які регулюють соці- альний захист працівників прокуратури, відіграє Закон України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 р. №1697‑VII (далі – Закон від 14.10.2014 р.) [7]. У розділі ІХ окресленого Закону врегульовано питання соціального та матеріально-побутового забезпечення прокурора та інших працівників органів прокуратури.

Так, розмір посадових окладів, надбавок за вислугу років та інших виплат працівників органів прокуратури (державних службовців, службовців, інших працівників) встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Питання матеріально-побутового забезпечення та соціального захисту працівників органів прокуратури, не врегульовані цим Законом, визначаються Законом України "Про державну службу" та іншими законодавчими актами.

Грошове утримання прокурорів, слідчих та інших працівників військових прокуратур, забезпечення їх діяльності здійснюються Генеральною прокуратурою України.

Забезпечення військових прокуратур охороною, транспортом та засобами зв’язку (у тому числі спеціальними), засобами індивідуального захисту, вогнепальною зброєю, іншим необхідним майном, а військовослужбовців військових прокуратур - обмундируванням здійснюється за рахунок Міністерства оборони України.

 

 

Правові акти прокурорського нагляду за органами, які проводять досудове розслідування.

Відповідно до ч.4 ст.40 КПК слідчий зобов’язаний виконувати доручення та вказівки прокурора, які надаються у письмовій формі. Тобто актами прокурора є доручення, вказівки та постанови. В ст.36 КПК передбачені повноваження прокурора, які закріплюються цими актами. А саме – доручати органу досудового розслідування проведення розслідування конкретного кримінального правопорушення; доручати слідчому, органу досудового розслідування проведення у встановлений прокурором строк слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій, інших процесуальних дій, давати вказівки щодо проведення таких дій; брати безпосередню активну участь в цих діях; своєю постановою скасовувати незаконні та необґрунтовані постанови слідчих, а також повідомлення про підозру.

- постанова прокурора – основний процесуальний документ, яким прокурор зобов’язує слідчого, керівника органу досудового розслідування, фізичних або юридичних осіб вчинити певні дії.

- обвинувальний акт – процесуальне рішення, яким прокурор висуває обвинувачення у вчиненні кримінального правопорушення і яким завершується досудове розслідування;

- клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру – процесуальне рішення, яким прокурор вважає доведеним, що особа вчинила суспільно небезпечне діяння у стані неосудності або після вчинення кримінального правопорушення захворіла на психічну хворобу, яка виключає можливість застосування покарання, і яким завершується досудове розслідування;

- клопотання про застосування примусових заходів виховного характеру – процесуальне рішення, яким прокурор висуває неповнолітньому обвинувачення у вчиненні кримінального правопорушення та вважає, що виправлення неповнолітнього, який обвинувачується у вчиненні вперше кримінального проступку, злочину невеликої тяжкості або необережного злочину середньої тяжкості можливе без застосування кримінального покарання;

- клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності – процесуальне рішення, яким завершується досудове розслідування та яким прокурор висуває обвинувачення у вчиненні кримінального правопорушення, вважаючи при цьому, що виправлення особи, за наявності підстав, передбачених статтями 44-49 КК України, є можливим за умов звільнення його від кримінальної відповідальності, про що він ставить питання у даному процесуальному рішенні перед судом;

- письмові вказівки – письмовий документ, у якому прокурор визначає для слідчого обов’язкові для виконання ним слідчі (розшукові) дії, негласні слідчі (розшукові) дії та інші процесуальні й організаційні дії;

- письмове доручення – письмовий документ, яким прокурор зобов’язує слідчого, орган досудового розслідування, оперативні підрозділи провести у встановлений прокурором строк слідчі (розшукові) дії, негласні слідчі (розшукові) дії, інші процесуальні дії.

 


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 304; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!