Як припиняється правова охорона на об’єкти авторського та суміжного права?



Припинення правової охорони об’єкта інтелектуальної власності передусім означає, що цей об’єкт перестає бути об’єктом права інтелектуальної власності з усіма наслідками, що з цього випливають.

Припинення правової охорони об’єкта інтелектуальної власності має різні юридичні наслідки залежно від виду об’єкта інтелектуальної власності. Авторські твори після закінчення строків правової охорони стають надбанням суспільства. Вкажемо, що мова йде про припинення охорони майнових прав, авторство щодо твору зберігається завжди. Майнове право на твір після закінчення строку охорони належить суспільству в особі держави, яке здійснює Кабінет Міністрів України. Із закінченням правової охорони суміжних прав припиняються суміжні права. Відзначимо, що примусового припинення авторських та суміжних прав закон не передбачає.

 

Якими є види договорів на об’єкти промислової власності?

Договори на використання об’єктів промислової власності– це ліцензійні договори(укладаються у простій письмовій формі, істотні умови –умови використання об’єкта, масштаби використання, ціна, підстави припинення, умови відповідальності, види ліцензії: виключна, невиключна, одинична, повна, відкрита, примусова). Зміст виключної – всі права щодо використання патенту має особа, яка уклала з власником патенту договір, невиключна – права на патент за договором має і сам власник і контрагент і треті особи, повна укладається на весь строк дії патенту, одинична передбачає використання патенту і контрагентом і власником, вільна ліцензія передбачає звернення з метою укладання договору до необмеженого кола осіб.Випадки надання примусової ліцензії:

1)Якщо винахід (корисна модель) не використовується або не повністю використовується в Україні протягом трьох років, то будь-яка зацікавлена особа може звернутись до суду із заявою про надання їй дозволу на використання винаходу (корисної моделі) на умовах невиключної ліцензії. І якщо власник патенту не має поважних причин невикористання винаходу (корисної моделі), то суд вправі винести рішення про надання заінтересованій особі зазначеного дозволу з визначенням обсягу використання, строку дії дозволу, розміру та порядку виплати винагороди власнику патенту.

2)Власник патенту зобов’язаний дати дозвіл (видати ліцензію) на використання винаходу (корисної моделі) власнику пізніше виданого патенту, якщо винахід (корисна модель) останнього призначений для досягнення іншої мети або має значні техніко-економічні переваги і не може використовуватися без порушення прав власника раніше виданого патенту.

3)Виходячи з інтересів суспільства та за умови воєнного та надзвичайного стану Кабінет Міністрів України має право дозволити використання винаходу (корисної моделі) визначеній ним особи без згоди власника патенту на умовах невиключної ліцензії з виплатою йому відповідної компенсації.

Власник патенту на секретний винахід чи деклараційного патенту на секретну корисну модель може видати ліцензію на використання його винаходу (корисної моделі) тільки особі, що має дозвіл доступу до цього винаходу (корисної моделі) від Державного експерта. Якщо зазначена особа не може досягти із власником такого патенту згоди щодо надання ліцензії, Кабінет Міністрів України має право дозволити особі, визначеній Державним експертом, використання секретного винаходу (корисної моделі) без згоди власника патенту, на умовах невиключної ліцензії з виплатою йому відповідної компенсації.

Хто може бути патентним повіреним, якими є його повноваження?

Відповідно до ЗУ “Про охорону прав на винаходи і корисні моделі”   винахідники можуть вести свої справи через представників у справах інтелектуальної власності (патентних повірених), зареєстрованих відповідно до закону. 

Правовий статус патентного повіреного:

۞ має бути громадянином України;

۞ постійно проживати Україні;

۞ мати повну юридичну освіту, а також повну вищу освіту у сфері охорони інтелектуальної власності;

۞ не менш як п’ятирічний досвід практичної роботи у сфері охорони інтелектуальної власності;

۞ скласти кваліфікаційні екзамени, пройти атестацію та одержати свідоцтво на право займатися діяльністю патентного повіреного.

Основними функціями патентного повіреного є надання фізичним і юридичним особам необхідної допомоги та послуг, пов’язаних із реєстрацією прав на об’єкти інтелектуальної власності; представляти інтереси зазначених осіб в установах, в суді, у відносинах з іншими фізичними і юридичними особами.

 


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 127; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!